ee.doc

(270 KB) Pobierz
SuperMemo 98

Jak się uczyć z

 

 

Instalacja

SuperMemo wymaga instalacji na dysku. Po pierwszym włożeniu płyty Easy English do napędu automatycznie uruchamia się program uruchom.exe i rozpoczyna się instalacja.

 

Minimalne wymagania sprzętowe dla SuperMemo 98:

·         system operacyjny Windows 95 lub Windows 98,

·         napęd CD-ROM,

·         karta dźwiękowa zainstalowana w Windows,

·         rozdzielczość ekranu 800´600, high color (kolor 24-bitowy),

·         procesor Pentium, 16 MB RAM.

 

Program SuperMemo i jego help korzysta z instalacji Internet Explorera 4.0 (lub nowszej). Jeżeli masz problemy z uruchomieniem help’u, zainstaluj Internet Explorer’a z katalogu IE4 na CDROM.

 

Aby w przyszłości zdeinstalować SuperMemo wystarczy skorzystać z opcji Dodaj/Usuń programy w Panelu sterowania Windows.

 

Pierwsze kroki z SuperMemo

Aby uruchomić program wystarczy wskazać odpowiednią ikonę w grupie Easy English w menu Start.

 

SuperMemo może być wykorzystywany do przeglądania materiału Easy English lub do aktywnej nauki wspieranej przez program. Do przeglądania kursu służą przyciski nawigacyjne w górnej części głównego okna. Jeżeli chcesz korzystać z opcji optymalizacji powtórek w SuperMemo, najlepiej zapoznaj się najpierw z opisem działania opcji Nauka, w tym i kolejnych rozdziałach.

 

Zanim rozpoczniesz naukę, warto zapoznać się z podstawowymi funkcjami SuperMemo. W górnej części strony widoczne są następujące przyciski:

- wyświetlanie okna spisu treści systemu. Każdy węzeł spisu treści odpowiada jednej stronie systemu. Za pomocą kliknięć myszką można wskazywać poszczególne strony oraz rozwijać i składać gałęzie drzewa. Podwójne kliknięcie w węzeł powoduje powrót do głównego okna programu z wybraną stroną.

- poszukiwanie wybranego słowa w systemie. Podwójne kliknięcie w słowo wybrane na liście powoduje wyświetlenie zbioru stron, które je zawierają. Aby wrócić do zwykłego trybu przeglądania wystarczy zamknąć okno z listą słów lub zestawem stron.

- powrót do poprzednio wyświetlanej strony.

- wyświetlenie listy ostatnio odwiedzanych stron.

Klawisze i powodują wyświetlenie odpowiednio następnej lub poprzedniej strony w systemie.

Kliknięcie w powoduje przejście do strony nadrzędnej, czyli znajdującej się wyżej w hierarchii spisu treści.

 

W dolnej części głównego okna znajduje się przycisk Nauka. Wybranie go powoduje rozpoczęcie zapamiętywania nowych informacji oraz powtórki ćwiczeń, przez które przechodziłeś już w przeszłości.

 

Co to jest SuperMemo

Program SuperMemo wspomaga przyswajanie i utrwalanie wiedzy. W połączeniu z materiałem Easy English, SuperMemo pozwoli Ci szybko i skutecznie zapamiętywać tysiące nowych słówek, zwrotów i zasad gramatycznych. Program będzie jednak wymagał od Ciebie regularności i systematyczności. Dlatego rozpoczynając naukę z SuperMemo warto wyznaczyć sobie pewien stały przedział czasowy dla nauki. Nawet 10-15 minut dziennie spędzone z SuperMemo przyniesie Ci wiele satysfakcji z powodu efektów w nauce jakie będziesz w stanie uzyskać. Każda lekcja Easy English to kilkaset nowych słówek, zwrotów i reguł. Ucząc się z pomocą SuperMemo, będziesz w stanie szybko opanowywać nowy materiał, skutecznie pamiętając wszystko czego nauczyłeś się wcześniej.

 

Metoda wspomagania nauki wykorzystana w SuperMemo jest oparta na badaniach naukowych i prawie 10-letnim doświadczeniu firmy SuperMemo World w tworzeniu programów edukacyjnych. Z przyjemnością przedstawiamy tu SuperMemo 98, najnowszą wersję programu, który w ostatnich latach zyskał tysiące wiernych użytkowników w Polsce i na całym świecie oraz wszystkie najważniejsze nagrody przyznawane programom komputerowym w naszym kraju. Więcej informacji o SuperMemo znajdziesz na naszych stronach w internecie: http://www.supermemo.pl .

 

Materiał dydaktyczny kursu

W porównaniu z pierwszym zeszytowym wydaniem Easy English, materiał kursu zgromadzony w SuperMemo wzbogacono o wiele nowych ćwiczeń pozwalających na skuteczne opanowanie go. Dodatkowo, ze względu na kolejność prezentowania materiału przez opcję Nauka, trudniejsze działy English Spoken Here, Let’s Talk i Fun Pages zostały przesunięte na koniec każdego wydania.

 

W SuperMemo można rozróżnić dwa typy stron: prezentacyjne i ćwiczeniowe. Te pierwsze służą na przykład do przedstawiania tekstów, dialogów, komentarzy i omówień gramatycznych. Strony ćwiczeniowe zawierają pytania i odpowiedzi oraz testy. Strony prezentacyjne są w trakcie nauki prezentowane tylko podczas przyswajania nowego materiału i dodatkowo w etapie jego utrwalania, tego samego dnia. Strony ćwiczeniowe natomiast, po pierwszym zapamiętaniu, wchodzą w sterowany przez program cykl powtórek.

 

Zapamiętywanie z SuperMemo

Chcąc korzystać z opcji nauki w SuperMemo, warto przełączyć program w tryb udostępniający większą ilość opcji i podstawowe informacje o powtórkach. W tym celu wystarczy użyć opcji Plik: Poziom: Podstawowy.

 

Naciśnij teraz przycisk Nauka. Powoduje to zawsze rozpoczęcie przeglądania nowego materiału i powtórki informacji już wcześniej zapamiętanych. Zapoznaj się z zawartością pierwszych stron kursu. Przeglądaj je korzystając z przycisku Następna strona.

 

 

Jeżeli chciałbyś wrócić do wcześniej przeglądanych stron, skorzystaj z przycisku . Spowoduje to wyjście z trybu nauki. Możesz do niego w każdej chwili powrócić naciskając ponownie Nauka.

 

Po stronach prezentacyjnych następuje zwykle seria ćwiczeń lub pytań sprawdzających zrozumienie przedstawionej wiedzy. Odpowiedzi na stronach ćwiczeniowych są oceniane. Niektóre ćwiczenia (na przykład testy wyboru i testy pisowni) są oceniane automatycznie przez program. Inne (na przykład pytania dotyczące znaczenia słówek) wymagają wystawienia oceny przez uczącego się. Jeżeli nie znasz lub nie pamiętasz odpowiedzi wystaw sobie jedną z niższych ocen. Spowoduje to, że pytanie pojawi się jeszcze pod koniec sesji i będzie powtarzane aż do skutku.

 

 

Po udzieleniu odpowiedzi i wystawieniu oceny, w dolnej części okna pojawia się data kolejnej powtórki wyświetlanego ćwiczenia. W tym przypadku pojawi się ona jak widać 26 marca 1999. Zwykle od momentu pierwszego zapamiętywania informacji do jej pierwszej powtórki SuperMemo wyznacza odstęp 2-3 dni. Ten pierwszy odstęp nie zależy od oceny wystawianej przy pierwszym kontakcie. Ocena będzie miała natomiast decydujący wpływ na długość interwałów wyznaczanych przy kolejnych powtórkach. Jeżeli oceny będą dobre to oczywiście odstępy do kolejnych powtórek będą szybko rosły. Niska ocena jest natomiast interpretowana jako zapomnienie. Powoduje ona skrócenie odstępu do kolejnej powtórki (na 1 do kilku dni) i zaliczenie jej do powtórek utrwalających jeszcze pod koniec dzisiejszej sesji.

 

 

Po przełączeniu w tryb podstawowy SuperMemo wyświetla w dole ekranu tzw. pasek statusu, wąskie okno z danymi o powtórkach. Dane zmieniają się w miarę korzystania z opcji nauki. Informacja (0+9)/15 oznacza, że z 15 przejrzanych dzisiaj stron (prezentacyjnych i ćwiczeniowych), 9 jest już przewidzianych  do powtórki w etapie utrwalania. Liczba ta będzie się zwiększać w miarę zapamiętywania kolejnych informacji. Do utrwalania przechodzą wszystkie nowo zapamiętywane strony prezentacyjne i te ćwiczenia, które otrzymają oceny poniżej Dobrze. Informacja 9/1266 oznacza, że z 1266 stron przeznaczonych do przeglądania i zapamiętywania w systemie, 9 wprowadziłeś do powtórek.

 

Kiedy będziesz chciał przerwać lub zakończyć naukę nowych informacji kliknij po prostu w Stop lub Anuluj. Zatrzymanie na stronie z ćwiczeniem powoduje automatycznie przejście do etapu utrwalania, w którym po raz drugi przejrzysz strony prezentacyjne i do skutku (czyli do wystawienia satysfakcjonującej oceny) powtarzać będziesz ćwiczenia.

 

Jeżeli podczas powtórek opuścisz tryb nauki (na przykład naciskając przycisk Treść, Szukaj lub klawisze nawigacyjne), w każdej chwili możesz do niego powrócić klikając ponownie w przycisk Nauka.

 

Codzienne powtórki z SuperMemo

Zapamiętywanie z pomocą programu SuperMemo oznacza rozpoczęcie nie kończącej się serii powtórek. Nie obawiaj się jednak, że będziesz spędzał czas na powtarzanie rzeczy dla Ciebie oczywistych. Te po kilku lub kilkunastu powtórkach uzyskają tak długie interwały, że właściwie znikną z powtórek. SuperMemo planuje powtórki w taki sposób aby pytać tylko o te informacje, które w danym dniu rzeczywiście wymagają odświeżenia, aby nie zostały zapomniane. Wywołanie tych powtórek następuje poprzez naciśnięcie klawisza Nauka. Dopiero po przejściu wszystkich bieżących powtórek przewidzianych na dzień dzisiejszy program przechodzi do prezentacji nowych stron przeznaczonych do zapamiętywania. Na końcu następuje etap utrwalania, w którym nieznane lub nie pamiętane informacje z dwóch poprzednich etapów są powtarzane aż do chwili uzyskania satysfakcjonujących ocen.

 

Nawet jeżeli w danym dniu nie zamierzasz uczyć się nowego materiału, powinieneś skorzystać z opcji Nauka by sprawdzić czy SuperMemo nie wyznaczył Ci jakichś powtórek. Pytania i ćwiczenia nie powtórzone akumulują się w następnych dniach i jeżeli w porę nie odrobisz zaległości z czasem będzie ich coraz więcej. W oknie statusu w dolnej części ekranu znajdziesz informację o tym ile stron masz dzisiaj do powtórki. Na przykład, informacja (6+1)/10 mówi, że z dziesięciu powtórek przewidzianych na dzisiaj zostało Ci 6, a z 4 które miały już miejsce 1 weszła do etapu utrwalania.

 



Pewnie już zauważyłeś, że węzły spisu treści mają w trybie podstawowym różne oznaczenia, które dodatkowo zmieniają się w trakcie korzystania z opcji Nauka. Strony pomijane w trakcie nauki są oznaczone znakiem . Strony przeznaczone do zapamiętywania są oznaczone jasnoniebieskim znakiem . Po pierwszym przejrzeniu w trybie nauki, ćwiczenia zmieniają oznaczenie na ciemne , co oznacza, że rozpoczął się dla nich cykl powtórek. Strony prezentacyjne, z kolei, po zapamiętaniu zmieniają oznaczenie na znak , co sygnalizuje, że po utrwaleniu program nie będzie ich już więcej prezentował w trybie nauki. Oczywiście zawsze możesz do nich zajrzeć przeglądając kurs.

 

Przebieg sesji nauki w SuperMemo - podsumowanie

Codzienną sesję nauki w systemie, rozpoczynamy klikając w przycisk Nauka. Podczas sesji program prowadzi cię poprzez następujące etapy:

1.   

Przejdź przez powtórki wyznaczone na bieżący dzień (jeżeli takie istnieją). Wyczerpanie powtórek wyznaczonych na dzisiaj jest sygnalizowane poprzez licznik powtórek - x w okienku (x+y)/z w oknie statusu.

2.    Kontynuuj, jeżeli chcesz zapamiętywać nowe informacje. Naciśnij klawisz Stop kiedy będziesz chciał zakończyć wykonywanie nowych ćwiczeń.

3.    Przejdź przez etap utrwalania stron prezentacyjnych i ćwiczeń, które uzyskały niskie oceny w etapach 2 i 3. Wyczerpanie powtórek w etapie utrwalania jest sygnalizowane poprzez licznik y w okienku (x+y)/z w oknie statusu. Pamiętaj, że utrwalanie jest wywoływane automatycznie tylko jeżeli przerwiesz naukę na stronie ćwiczeniowej.

Pamiętaj, że proces powtórek można przerwać w dowolnym momencie naciskając klawisz Stop w dolnej części okna. Naciskając ponownie klawisz Nauka możesz znowu powrócić do przerwanego etapu.

 

Dodatkowe opcje dostępne w trybie podstawowym

Po wybraniu opcji Plik: Poziom: Podstawowy SuperMemo wyświetla bogatszy niż w trybie początkującym zestaw opcji. Powrót do trybu początkującego następuje poprzez wybranie opcji Plik: Poziom: Początkujący.

 

Oprócz poziomu początkującego i podstawowego SuperMemo posiada również poziom zaawansowany. Jest on opisany w help’ie dostępnym w SuperMemo poprzez klawisz F2. Korzystanie z tego trybu polecamy tylko zaawansowanym użytkownikom. Jeżeli przypadkowo uruchomiłeś tryb zaawansowany, możesz wrócić do trybu uproszczonego korzystając z kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+F12.

 

Obok najważniejszej opcji Nauka, w trybie podstawowym SuperMemo udostępnia jeszcze trzy inne opcje przydatne dla osób intensywnie korzystających z mechanizmów wspomagania nauki w SuperMemo.

Pamiętaj służy do zapamiętywania poszczególnych pojedynczych stron. Powoduje ona włączenie aktualnie wyświetlanej strony do powtórek. Wybrana strona pojawi się dodatkowo w etapie utrwalania jeszcze podczas dzisiejszej sesji.

Użycie Zapomnij powoduje usunięcie strony z powtórek. Zostaje ona jednocześnie przeniesiona na koniec kolejki stron przeznaczonych do zapamiętywania opcją Nauka.

Pomiń powoduje uznanie strony za stronę referencyjną, tj. nie przeznaczoną do nauki. Strony referencyjne są pomijane (nie są prezentowane) przez opcję Nauka. O ile Zapomnij odsuwa w czasie zapamiętywanie strony, Pomiń uznaje ją za nie przeznaczoną do nauki i powtórek. W kursie Easy English większość stron tytułowych działów jest oznaczonych jako pomijane.

 

Na górnym pasku w oknie strony w trybie podstawowym pojawia się bogatszy niż w trybie początkującym zestaw ikon:

- pozwala przejść do pierwszej strony kursu

- powoduje przejście do ostatniej strony kursu

- powoduje synchronizację wyświetlania stron kursu z podświetlaniem odpowiadających im węzłów w oknie spisu treści

- powoduje włączenie automatycznego wyświetlania tłumaczenia tekstów po „najechaniu” na nie wskaźnikiem myszy. Ponieważ większość polskich tłumaczeń jest Easy English bezpośrednio umieszczona na stronach, mechanizm ten jest wykorzystywany dosyć rzadko.

- powoduje wyświetlanie dla tekstów angielskich zapisu w notacji fonetycznej (po najechaniu myszką). Transkrypcja fonetyczna jest wyświetlana tylko dla prostych obiektów tekstowych i nie dotyczy na przykład dłuższych tekstów z formatowaniem.

 

Nauka z SuperMemo przez kilku użytkowników

SuperMemo zapisuje informacje o nauce i powtórkach ucznia w plikach jego bazy danych (w SuperMemo 98 nazywamy ją kolekcją). Informacje te są indywidualne i nie mogą być mieszane z informacjami o powtórkach innych osób. Dlatego, jeżeli więcej niż jedna osoba chce korzystać z opcji nauki w Easy English, każda z nich powinna posiadać własną wersję bazy danych skopiowaną pod indywidualną nazwę. Aby wykonać kopię systemu użyj w SuperMemo kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+C. Nadaj swojej nowej kopii bazy danych indywidualną rozpoznawalną dla siebie nazwę. Odpowiedz twierdząco na pytanie Do you want to keep secondary storage?. Zapobiegnie to kopiowaniu elementów bazy, które powinny pozostać na CD-ROM. Zanim rozpoczniesz powtórki upewnij się, czy korzystasz z własnej kopii bazy danych. Jej nazwa i ścieżka dostępu jest podawana w nazwie okna statusu lub okna spisu treści.

 

Rejestracja i pomoc techniczna

Aby zarejestrować swój program SuperMemo wyślij następujące dane na adres rejestracja@supermemo.pl z dopiskiem Easy English: imię, nazwisko, adres, adres e-mail. Jeżeli nie masz dostępu do poczty elektronicznej wyślij po prostu kartkę pocztową na adres: SuperMemo World, ul. R. Maya 1, 61-371 Poznań.

 

W przypadku pojawienia się pytań lub problemów związanych z działaniem programu, postępuj według następującego schematu:

  1. Zapoznaj się z tekstem broszury Jak się uczyć z SuperMemo 98 (niniejszy tekst). Jest ona w całości dostępna poprzez klawisz F1 w programie SuperMemo.
  2. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania, zajrzyj na stronę http://www.supermemo.pl/easyenglish w internecie. Będziemy tam na bieżąco informowali o sprawach związanych z kursem Easy English i tworzyli listę najczęstszych pytań użytkowników.
  3. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania, zajrzyj do pełnego Help’u SuperMemo dostępnego w programie pod klawiszem F2. Opisuje on pełną funkcjonalność SuperMemo, łącznie z nie opisywanym tutaj trybem zaawansowanym i jego możliwościami tworzenia własnych autorskich systemów edukacyjnych.
  4. Jeżeli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania napisz do nas korzystając z poczty elektronicznej: pomoc@supermemo.pl.
  5. Jeżeli nie masz dostępu do poczty elektronicznej – zadzwoń: 061 874 1881.

 

3

Zgłoś jeśli naruszono regulamin