Chleb.docx

(16 KB) Pobierz

Chleb

Wbrew powszechnie panującej opinii, chleb nie tuczy i nie szkodzi zdrowiu. Szczególnie ten z pełnego ziarna - zawiera witaminy z grupy B oraz błonnik.
Przeciwko naszej figurze działać może raczej to, co kładziemy na kanapkę.

Drożdże czy zakwas?

Pieczywo dostępne w sklepach prawie zawsze ma dodatek drożdży. Taki chleb pozbawiony jest tego, co dobre. To dzięki zakwasowi możemy przyswajać minerały takie jak żelazo, cynk, magnez i wapń. Ważna jest też obecność bakterii kwasu mlekowego, które poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także działają przeciwnowotworowo i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi.

Od czego zacząć?

Od początku, czyli od zakwasu. Najlepiej żytniego. Potrzebna jest mąka żytnia razowa (typ 2000) oraz woda - najlepiej nie taka prosto z kranu, tylko
przegotowana i ostudzona. Garść mąki wsypujemy do litrowego słoika, zalewamy niewielką ilością wody i mieszamy - konsystencja ma przypominać kwaśną śmietanę. Co 24 godziny wszystko powtarzamy, a w międzyczasie - co 12 godzin - dokładnie mieszamy nasz zakwas. Powinien „pracować”, wytwarzać małe bąbelki. Po 4-5 dniach zakwas jest gotowy. Prawda, że proste? Dopóki zakwas ma swój spokojny beżowy kolor, nie wydziela przeraźliwego zapachu i nie pleśnieje, wszystko powinno być w porządku.

Zakwas jest gotowy - co dalej? To zależy od przepisu, jaki wybierzemy, ale zasadniczo następny etap to robienie zaczynu. To po prostu zakwaszenie (niewielką ilością zakwasu) części mąki potrzebnej do pieczenia chleba. Na zaczyn potrzebujemy kolejne 1,5 dnia Łatwo się tym zniechęcić, ale spokojnie - są możliwości pójścia na skróty - wybierz przepis, w którym mąkę zakwasza się dużą ilością zakwasu.

Chleb razowy na zakwasie

Zakwas (przepis w tekście powyżej)
350 g mąki żytniej razowej
400 g maki pszennej
łyżka soli
600 ml letniej wody (jeśli chleb będzie bez dodatków wystarczy 500 ml)
dowolne dodatki - siemię lniane z pestkami słonecznika i dyni
olej i otręby do wysypania foremki

W dużej misce wymieszaj wszystkie składniki i zagnieć ciasto (ciasto się klei, i takie ma być, ale składniki muszą być dokładnie wymieszane). Przykryj miskę ściereczką lub folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na co najmniej 12 godzin. Piekarnik nagrzej do 210 st. C (grzanie góra-dół, bez termoobiegu). Foremkę wysmaruj olejem i wysyp otrębami. Z wyrośniętego ciasta odejmij 2-3 łyżki, przełóż do słoiczka (to będzie zakwas do następnego chleba) i wstaw do lodówki. Przełóż ciasto do formy. Wilgotną ręką wyrównaj wierzch ciasta i wstaw do piekarnika na 10 minut. Wyjmij i natnij lekko już twardy wierzch ciasta. Wstaw chleb do piekarnika jeszcze na 50 minut. Formę z upieczonym chlebem wyjmij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia na około 10 minut, następnie wyjmij chleb z foremki. Rada: Zakwas, który przechowujesz w lodówce, przed pieczeniem następnego chleba wyjmij na kilka godzin przed zagniataniem ciasta (autor: Maria Szkop, Palce Lizać).


Gotowy chleb powinien wydawać głuchy dźwięk, kiedy stukasz w jego spód. Po upieczeniu zostaw go na kratce do ostygnięcia, na tak długo, ile uda ci się wytrzymać bez spróbowania. Zapach, który będzie roznosił się po twoim domu, na pewno nie ułatwi tego zadania. Na początku może się wydawać, że tych szczegółów, o których musisz pamiętać, jest zbyt dużo. Ale spokojnie - zawsze zerkaj w przepis, a po kilku pieczeniach wszystko zapamiętasz. Przepis pochodzi z bloga Moja piekarnia (http://www.moja-piekarnia.pl/).

Receptur na chleb znajdziesz w sieci mnóstwo - jedne są wyjątkowo proste, inne bardzo skomplikowane. Jeśli coś wydaje ci się niejasne, odpowiedzi również szukaj w internecie. Zdziwisz się, jak wiele osób piecze chleb i jak wiele już na ten temat wiedzą.

Pomocnik w kuchni

Jeśli zamierzasz regularnie jeść pieczywo domowej roboty, zastanów się nad maszyną do pieczenia chleba. Urządzenie wyrobi i upiecze chleb, oszczędzając przy tym czas i siłę rąk, ale wiele osób twierdzi, że to nie to samo, co ręczne wyrabianie, a późniejsze mycie maszyny zabiera cały ten zaoszczędzony czas.

 


Chleb jest prosty i ekspresowy do przygotowania. Jest to chlebek na drożdżach z dodatkiem musli i maślanki. Bardzo smaczny. Musli może być z dodatkiem rodzynek, jeśli lubicie. Na przygotowanie tego chleba potrzebujemy tylko 5- 10 minut. Dalej chleb robi się już sam, wyrasta i się piecze Cool. Ten przepis to moja propozycja na tegoroczny Światowy Dzień Chleba 2011.


Wariant Thermomix:
Składniki:

·         400g mąki pszennej typu 1050

·         20g świeżych drożdży

·         1 łyżeczka miodu

·         200g musli

·         1 płaska łyżeczka soli

·         20g miękkiego masła

·         400g maślanki, temperatura pokojowa

Sposób przygotowania:

1.      Wszystkie składniki przełożyć do naczynia miksującego i zagnieść ciasto 2min. pozycja interwał.

2.      Ciasto przełożyć do formy keksowej (o długości 30cm) wysmarowanej margaryną.

3.      Ustawić temperaturę w piekarniku na 50°C. Formę z ciastem wstawić do piekarnika i pozostawić na 45min. do wyrośnięcia.

4.      Następnie zwiększyć temperaturę do 200°C i piec chleb ok. 40min. (Ja piekłam 30min).

5.      Po upieczeniu chleb pozostawić na chwilę w formie, kolejno wyłożyć na kratkę z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin