Klatka piersiowa.rtf

(4 KB) Pobierz

KLATKA PIERSIOW [ THORAX ]

 

Składa sie z 12 kregów piersiowych, 12 par żeber [ costae] i mostka, 7 żeber prawdziwych na stałe połączone z kregosłupem przez połączenia stawowe i bezpośrednio połączone z mostkiem, 3 pary żeber rzekomych , połączone pośrednio z mostkiem przez żebro 7 i 2 pary żebra wolne.

Każde żebro składa sie  z cześci kostnej i chrzestnej. Od tyłu na żebrze kostnym znajduje sie głowa żebra, szyjka żebra i guzek żebra. Głowa żebra jest podzielona poziomym grzebieniem. W ten sposób powstaje podwójna powierzchnia stwowa służąca do połączenia z trzonami sąsiednich kregów piersiowych. Guzki mają powierzchnie stawową umożliwiającą połączenie z dołkami żebrowymi wyrostków poprzecznych.

Na trzonie żebra znajdują sie bruzdy naczyń i nerwów. Chrząstka żebrowa zapewnia elastycznośc i spreżystośc klatki piersiowej (chrząstka utrzymuje sie do 50r.ż)

 

MOSTEK [ sternum] - składa sie z rekojeści mostka, trzonu mostka i wyrostka mieczykowatego. Rekojeśc mostka od góry ma wciecie szyjne, po bokach rekojeści mamy dwa wciecia obojczykowe do połączenia z koścmi obojczyka. Poniżej wciec obojczykowych rozpoczynaja sie eciecia dla poszczególnych żeber. Na rekojeści wciecia dla pierwszego i cześciowo dla drugiego. Na trzonie mostka po bokach odpowiednio wciecia dla chrząstek żeber od drugiego do siódmego. Wyrostek mieczykowaty jest miejscem przyczepu dla przepony i mieśni poprzecznych klatki piersiowej.

 

Połączenia w obrebie klatki piersiowej

1. Połączenia żeber z kregosłupem - obejmują dwa rodzaje stawów

a) stawy głów żebrowych - są utworzone przez głowy żeber i dołki żebrowe dwóch sąsiadujących ze sobą trzonów kregów

- wiezadła wzmacniające

·       wiezadło promieniste głowy żebra

·       wiezadło śródstawowe

b) stawy żebrowo-przeponowe  - powstają przez połączenie powierzchni stawowych, guzków żeber z dołkami żebrowymi wyrostków poprzecznych odpowiednich kregów

- wiezadła wzmacniające

·       wiezadło żebrowo-przeponowe

·       wiezadło boczne i górne

2. Połączenia w obrebie mostka

Rekojeśc mostka, trzon i wyrostek mieczykowaty są połączone chrząstkozrostem, który ok. 50r.ż ulega skostnieniu.

3.Połączenia żeber z mostkiem

Powstają przez połączenie chrząstek 7 żeber prawdziwych z mostkiem. W stawach żebrowo-mostkowych mamy nastepujące wiezadła:

- wiezadło promieniste

- wiezadło mostkowo-żebrowe śródstawowe

- wiezadło żebrowo-mieczykowate

4. Połącznenia cześci kostnych z cześciami chrzestnymi

Przez wzajemne przenikanie komórek, okostna przechodzi bezpośrednio w ochrzestną.

5. Połączenia chrząstek żebrowych

Pomiedzy 6, 7 i 8 żebrem. Są to stawy miedzychrząstkowe. Wzmacnia je błona miedzyżebrowa zewnetrzna.

 

KLATKA PIERSIOWA JAKO CAŁOŚC

Na przekroju poprzecznym jest owalna. Podczas oddychania odbywają sie ruchy w stawach głów żebrowych i żebrowo poprzecznych, oraz żebrowo-mostkowych. Dochodząa do tego ruchy mostka. Przy wdechu zwieksza sie objetośc klatki piersiowej poprzez ruch żeber ku górze oraz prostowanie kifozy Th. Nastepuje wówczas zwiekszenie wymiarów strzałkowych i poprzecznych. Zwieksza sie również wymiar wysokościowy klatki piersiowej. W czasie wdechu kurczy sie przepona, spłaszcza opadając w strone jamy brzusznej. Podczas wydechu przepona i żebra powracają do poprzedniego ułożenia.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin