Anaglif.doc

(3040 KB) Pobierz

Anaglif

Anaglif - jeden z typów rysunku lub fotografii stereoskopowej dający złudzenie trój wymiaru podczas oglądania za pomocą specjalnych, najczęściej czerwono-cyjanowych, okularów. Sporządzenie anaglifów polega na nałożeniu na siebie dwóch zdjęć, wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, odpowiadającym obrazom dla lewego i prawego oka. Zdjęcia takie można uzyskać używając szyny nakładanej na statyw, lub specjalnych aparatów fotograficznych o dwóch obiektywach. Do połączenia dwóch zdjęć stosuje się specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Anaglify rysunków wykorzystywane są przy geometrii przestrzennej.

Okulary do oglądania anaglifów:

Może pamiętacie z dzieciństwa takie śmieszne okulary z kolorowymi szkiełkami (foliami) służące do oglądania trójwymiarowych komiksów? Dzisiaj pokażę Wam, jak można stworzyć takie trójwymiarowe zdjęcie, które będzie można oglądać przez te okulary.

 

Zanim jednak przejdziemy do robienia trójwymiarowych zdjęć, przydałoby się kilka zdań wyjaśnienia, na jakiej zasadzie to złudzenie optyczne działa. Na początek trzeba sobie uświadomić jedno - gdy na coś patrzymy, to wbrew pozorom nie widzimy jednego obrazu. Zwróćcie uwagę na to, że każde z naszych oczu widzi ciut inny obraz. A bierze się to stąd, że oczy są od siebie oddalone (o około 65mm). Natomiast gdy robimy zdjęcie, mamy do dyspozycji tylko "jedno oko" (jeden obiektyw) przez co fotografie nie są w stanie odzwierciedlić efektu przestrzenności. Ale przecież można nasz mózg nieco oszukać, pokazując mu jednocześnie dwa różne zdjęcia. I na tym się właśnie dzisiaj skupimy.

Mam nadzieję, że część z Was ma chociaż te takie śmieszne tekturowe, czerwono-cyjanowe okularki, bo mogą się przydać dla lepszego zrozumienia dalszej części notki. A więc jeżeli takowe posiadacie, spojrzyjcie przez nie na tan napis:

 

I co widzicie? Patrząc obojgiem oczu widzicie moje imię i nazwisko, ale gdy przymkniecie prawe oko i będziecie patrzeć tylko przez czerwone szkiełko, zobaczycie już tylko moje imię. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest prosta - kolorowe szkiełka działają jak filtry. Czerwone szkiełko filtruje z obrazu wszystkie odcienie czerwieni, a cyjanowe filtruje wszystkie kolory niebieskopodobne. Jednym okiem widzimy więc wszystkie kolory prócz czerwonego, a drugim wszystkie prócz niebieskiego. I właśnie to zjawisko jest wykorzystywane przy tworzeniu trójwymiarowych obrazów, bo na jednym zdjęciu można przedstawić każdemu oku dwa różne obrazy (np jeden niebieski, a drugi czerwony).

Teraz się zastanawiam jak napisać dalszą część, żeby za bardzo sprawy nie skomplikować i nie odstraszyć części z Was ;) Otóż teraz trzeba będzie przygotować dwa zdjęcia, które będziemy łączyć w jedną trójwymiarową fotkę. Oczywiście nie mogą to być dwie całkiem przypadkowe fotki - trzeba je zrobić w odpowiedni sposób.

Może zademonstruję to na jakimś przykładzie. A żeby przykładu za daleko nie szukać, zrobię zdjęcie swojego biurka ;) Pierwsze zdjęcie można zrobić bez większego zastanowienia. Ważne jest tylko to, żeby aparat stał na czymś płaskim (krzesło, parapet, murek) lub na statywie. Trzeba też obrać sobie jakiś punkt orientacyjny. Ja za punkt orientacyjny obrałem sobie przycisk POWER na mojej wieży (zaznaczony czerwonym kółkiem) i to właśnie prosto w niego wycelowałem aparat. Zróbmy więc pierwsze "pstryk":

 

I to zdjęcie będzie naszym zdjęciem "lewym". Teraz czas wykonać zdjęcie odpowiadające obrazowi widzianemu przez drugie oko. W tym celu trzeba przesunąć aparat o 65mm w prawo. Po przesunięciu trzeba go obrócić tak, by nasz punkt orientacyjny znowu znalazł się w tym samym miejscu.

 

Tak wygląda zdjęcie "prawe":

I dla porównania przedstawię jeszcze prostą animację z tymi dwoma zdjęciami w roli głównej:

Animacja znajduje się w paczce

 

Łapiecie już o co chodzi? Mam nadzieję, że tak. Teraz pozostało już tylko połączyć te dwa zdjęcia w jedną trójwymiarową fotkę. Wchodzimy w program Zoner 3d photo maker…Wybieramy zdjęcia które posłużą nam do stworzenia anaglifu…Odpowiednio ustawiamy i już…J

 

Artykuł pochodzi ze strony  http://www.wiecek.biz

Nieco skrócony z oryginału

Jak zrobić trójwymiarowy obrazek ?

Teraz za pomocą programu Zoner 3D Photo Maker w prosty sposób stworzysz swój pierwszy anaglif ! Na początku, gdy włączamy program, pokazuje nam się okno, informujące o wersji czasowo ograniczonej (shareware). Musimy skorzystać z klucza, dołączonego do paczki z programem. Otwieramy plik Serial.txt, przepisujemy kod. Teraz na ekranie monitora widzisz 5 wskazówek po angielsku, jak zrobić dobry obraz 3D. Warto je przeczytać, lecz nie jest to konieczne. Klikamy na przycisk: Dalej >. Teraz, na swoim dysku, musisz znaleźć 2 identyczne obrazki, z których stworzysz anaglif. W tym celu przesuwamy okno programu w bok tak, aby nie przeszkadzało nam w kontynuowaniu pracy. Teraz musisz znaleźć obrazek i go skopiować, czyli klikamy na obrazek prawym przyciskiem myszy, klikamy Kopiuj i wklejamy go wraz z oryginałem pliku. Widzisz teraz dwa pliki. Przejdź teraz do okna programu, po czym klikając na przycisk folderu, znajdź i zaznacz dwa te same pliki, na których wcześniej wykonywałeś operację Kopiuj. Gdy skończysz, kliknij: Dalej >. Teraz program zaznaczył mniej więcej 10, wspólnych punktów na obrazkach. Tu nie ma potrzeby edycji, więc przechodzimy dalej. Teraz następuje najważniejszy punkt. Konieczne jest teraz włożenie trójwymiarowych okularów. W menu: 3-D Image Type musisz wybrać typ obrazka, następnie Poziom Czerwonego Kanału obrazka. Później, do dyspozycji masz menu: Edit Shared Points, dzięki któremu dopasujesz obrazek tak, aby można go było zobaczyć przestrzennie, w trójwymiarowych okularach. Możesz dowolnie przesuwać obrazek w prawo, lewo, do góry, w dół i obracać. Dla ułatwienia pracy bez problemu przybliżysz, oddalisz, dopasujesz obrazek a nawet przywrócisz do pierwotnego stanu (przyciski na samym dole). Crop oznacza obcięcie, tu: utrzymanie obrazka w dotychczasowych wymiarach. Na koniec, gdy skończysz pracę, klikasz na: Dalej > i za pomocą przycisku: Save, zapisujesz gotowy anaglif. To proste, prawda ?

 

Warto wiedzieć, że…

Anaglif są to dwa, nałożone na siebie zdjęcia, lekko przesunięte w linii poziomej tak, aby oboje oczu mogło zobaczyć ten obraz. Widać jednak pewne dopełnienia w kolorach cyjanu i czerwieni ,a obraz jest bardzo niewyraźny. Natomiast po włożeniu okularów trójwymiarowych możemy zauważyć zaskakujący efekt: obraz przestrzenny ! Tajemnica polega w filtrach w kolorze niebieskim lub zielonym i czerwonym. Wówczas mózg odbiera z każdego oka po 1 obrazie, każdy z innego koloru. Lewe oko widzi obraz wyodrębniony z lewej strony, natomiast prawe - z prawej strony. W konsekwencji powstaje złudzenie, które nazywamy Trójwymiarowością.

 

 

 

 

 

 

 

Kilka przykładów anaglifów:

 

Obrazy pochodzą ze strony:

http://www.anaglyph.pl

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin