Muzykoterapia holistyczna - Joanna Filas.doc

(226 KB) Pobierz
Muzykoterapia holistyczna - Joanna Filas

Muzykoterapia holistyczna - Joanna Filas

 

Ideą prowadzonych przeze mnie warsztatów muzykoterapeutycznych jest podejście holistyczne do człowieka w ujęciu czeskiego pedagoga specjalnego i muzyka Lubomira Holzera. Dr Holzer jest jednym z niewielu muzykoterapeutów, podchodzących do muzykoterapii całościowo. Traktuje muzykoterapię jako główną metodę leczenia, używając jej w celu doprowadzenia uczestników do równowagi psychicznej, energetycznej i duchowej.

 

Dr Lubomir Holzer od wielu lat pracuje jako profesjonalny muzyk, aktor, kompozytor i autor tekstów. Jest on również wykładowcą w Katedrze Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu. Ponadto prowadzi seminaria i szkolenia dla kierowników wszystkich rodzajów szkół, nauczycieli, muzykoterapeutów, terapeutów, studentów. Organizuje warsztaty w trakcie, których wykłada o muzykoterapii holistycznej, uczy gry na etnicznych instrumentach oraz śpiewu wibracyjnego, rezonacyjnego i alikwotycznego. Jest także założycielem Muzykoterapeutycznego Centrum Dr Lubomira Holzera. Przyczyniły się do tego lata muzykoterapeutycznego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo. Podstawą metody dr Lubomira Holzera jest dostarczenie uczestnikom terapii duchowego przeżycia, dzięki któremu człowiek uświadamia sobie terapeutyczny charakter muzyki, wyczuwa jej niesłyszalny, czyli ponadzmysłowy pierwiastek, który doprowadza do harmonizacji istoty ludzkiej w każdym jej wymiarze.

 

W muzykoterapii holistycznej stosuję głównie muzykę żywą, o korzeniach w muzyce dawnej, ludowej i etnicznej. Do jej tworzenia używam instrumentów ludowych i etnicznych z naturalnym strojem. Ważnym elementem są archaiczne sposoby śpiewu: śpiew wibracyjny, alikwotyczny oraz nauka oddechu brzusznego. W metodzie tej ogromnie istotna jest bierna relaksacja, jednakże zwracam również szczególną uwagę na jej aktywną część. Uważam wspólne muzykowanie za niezmiernie ważny element, doceniając jego integracyjny charakter. Muzykoterapii holistycznej przyświeca idea, że człowiek składa się z ciała, ducha, psychiki i emocji. Muzyka natomiast może wpływać na jakość życia w wielu jego obszarach: wzmacniać poczucie witalności i świadomości ciała, dawać poczucie przynależności i wspólnoty, dawać poczucie sprawstwa i zrozumienia naszych działań. Dzięki muzykoterapii jesteśmy również w stanie lepiej odczytywać nasze emocje i uczucia, wyrażać siebie i rozwijać naszą kreatywność.

 

Jednym z niezwykle prostych ćwiczeń, a ogromnie sprzyjającym wyciszeniu i harmonizacji jest śpiewanie czakr. Efekt jest niezwykły, gdy śpiewa się w grupie (dlatego serdeczenie zapraszam na prowadzone przeze mnie zajęcia i warsztaty) ale również indywidualna praca z ośrodkami energetycznymi w naszym ciele (tzw. czakrami) przynosi ukojenie i wewnętrzną harmonię.

 

Przystępując do ćwiczenia należy wygodnie usiąść, zamknąć oczy i przez chwilę pooddychać przeponą. Następnie na wydechu wyśpiewujemy głoski przyporządkowane czakrom (najlepiej każdą kilkakrotnie), zaczynając od dołu, czyli od czakry korzenia.

 

CZAKRA KORONY - głoska "o - alkwotyczne" lub "om"

 

CZAKRA TRZECIEGO OKA - głoska "m"

 

CZAKRA GARDŁA - głoska "a"

 

CZAKRA SERCA  - głoska "u"

 

CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO - głoska "i"

 

CZAKRA SAKRALNA - głoska "o"

 

CZAKRA KORZENIA - głoska "e"

 

 

 

 

 

Cele

 

Nadrzędnym celem muzykoterapii jest pomaganie człowiekowi (temu dużemu i małemu) w aktualizowaniu pełnego potencjału ludzkiego, a nie rozwijanie muzycznych sprawności.

 

 

Muzykoterapia służy więc:

·        Ujawnianiu i rozładowaniu zablokowanych emocji i napięć

·        Nauce odpoczynku i relaksacji

·        Usprawnieniu funkcji percepcyjno - motorycznych

·        Poprawieniu kondycji psychofizycznej, wzrostu pozytywnego nastawienia do życia i sił witalnych

·        Zwiększaniu świadomości siebie i wiary we własne możliwości

·        Osiągnięciu integracji w grupie, poprawie komunikacji

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin