Specjalne potrzeby edukacyjne w świetle prawa oświatowego.docx

(17 KB) Pobierz

SPECJALNE POTRZEBY EDUKACYJNE W ŚWIETLE PRAWA OŚWIATOWEGO

1.      Rozporządzenie MEN Z DNIA 17 LISTOPADA 2010R. w sprawie zasad udzielania i organizacji psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu, szkole i placówce polega na:

1.      Rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów; (dziecko z niep. Rozwija się nieharmonijnie, uczymy rodziców poprzez warsztaty jak np. Radzic sobie z negatywnymi emocjami, natomiast w zakresie edu. Mówimy jak mają rozwijać umiejętności czytania)

Formy pomocy p – p dla uczniów:

- klasy terapeutyczne (z wyjątkiem szkół specjalnych)

- zajęcia rozwijające uzdolnienia;

- zajęcia rozwijające dydaktyczno wyrównawcze (jak dziecko chore, jak nie radzi sobie z danym materiałem, np. z matematyką)

- zajęcia specjalistyczne: korekcyjno – kompensacyjne, logopedyczne, socjoterapeutyczne oraz inne o charakterze terapeutycznym;

- zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej

- porady i konsultacje

 

Rozporządzenie MEN i Sportu z dnia 2002r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. (określono zajęcia rewalidacyjne)

Zajęcia rewalidacyjne (tylko dla osób z orzeczeniem, finansowane przez gminę): (

1.      Korekcyjne wad postawy

2.      Korygujące wadę wymowy

3.      Orientacji przestrzennej i poruszania się

4.      Nauki języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji

5.      Inne wynikające z programów rewalidacji (biblioterapia, muzykoterapia, tomatis, biofidback, arteterapia, hipoterapia, dogoterapia, itp.)

Formy pomocy p-p rodziców uczniów i nauczycieli

·         Porady i warsztaty

Formy pomocy  - rodzaje zajęć

·         Zajęcia rozwijające uzdolnienia  organizuje się dla uczniów szczególnie uzdolnionych przy wykorzystaniu metod pracy. Liczba uczestników zajęć wynosi do 8 uczniów.

·         Kompensacyjno rewalidacyjne  - do 5 osób

·         Zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze organizuje się dla uczniów mających trudności w nauce, w szczególności 

·         Logopedyczne do 4 osób

·         Socjoterapeutyczne do 10 osób

CELE DZIAŁAŃ PEDAGOGICZNYCH

1.      Rozpoznanie zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz zaplanowanie wsparcia związanego z ich rozwijaniem

2.      Rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych uczniów oraz zaplanowanie sposobów ich zaspokojenia,  w tym w szczególności w :

a)      Przedszkolu

b)     Klasach I-III

c)      Gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej

 

ROZPORZĄDZENIE MEN Z DNIA 17.11.2010r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych.

Specyficzne trudności w uczeniu (wszystkie dysy):  norma intelektualna i brak schorzeń neurologicznych.

·         Dysleksja

·         Dysortografia

·         Dyskalkulia

·         Dysgrafia

 

Zadania zespołu:

1.      Ustala zakres, z którym uczeń wymaga pomocy p-p;

2.      Określa zalecane formy, sposoby i okresy udzielania pomocy p-p, z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniu lub opinii;

3.      Planuje działania z zakresu doradztwa edukacyjni – zawodowego – w przypadku ucznia gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej;

4.      Podejmuje działania mediacyjne i interwencyjne;

5.      Określa:

a.       Działania wspierające rodziców, (rozwiązywanie problemów edukacyjnych, rozwojowych, wychowawczych)

b.      Zakres współdziałania z poradniami p-p, placówkami doskonalenia nauczycieli, organizacjami  pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży; (wolontariusz, kurator)

6.      Opracowuje odpowiednio plan działań wspierających (PDE) lub indywidualny program edukacyjno  - terapeutyczny (IPET)

7.      Dokonuje  (BRAK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Kro może brać udział w posiedzeniu ?????///

 

ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE WARUNKÓW ORGANIZAOWANIA KSZTAŁCENIA, WYCHOWANIA I OPIEKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ NIEDOSTOSOWANYCH SPOŁECZNIE

Placówki edukacyjne zapewniają:

·         Realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu

·         Warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny, środki dydaktyczne

·         Zajęcia specjalistyczne

·         Zajęcia rewalidacyjne lub resocjalizacyjne

·         Integrację uczniów ze środowiskiem rówieśniczym

·         Przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłych

 

ZATRDNIANIE PEDAGOGÓW SPECJALNYCH

Paragraf 6

W szkołach zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej:

- obligatoryjnie ?????????/

 

 

 

5 max 20 bez orzeczenia – klasa integracyjna jest pedagog wspierający

Indywidualny program edukacyjno terapeutyczny zawiera:

·         Zakres dostosowania wymagań edukacyjnych (rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2007 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych; Paragraf 4 – wymaganie edukacyjne – nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują rodziców o wymaganiach ……..„oczekiwane wymagania na jakiś stopień, co dziecko powinno umieć” sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych,  nie we wszystkich obszarach muszą być dostosowywane, np. czyta płynnie z właściwą intonacją, - zamienia piszemy sprawie korzysta z makatonu , np. sprawdzenie wiadomość poprzez odpytanie w przypadku gdy dzieci piszą sprawdzian a on nie widzi i zalicza ustnie,)

·         Rodzaj i zakres zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów, (rewalidacyjne, resocjalizacyjne, socjoterapeutyczne, wszyscy pracujący z dzieckiem wspomagają np. jeśli dziecko przeklina to na każdych zajęciach trzeba uczyć jak w inny sposób określać swoją złość)

·         Formy i metody pracy z uczniem, (wpisujemy te z orzeczenia oraz wymieniamy charakterystyczne dla dzieci o danej niepełnosprawności, formy pracy są różnego typu np. ćwiczenia)

·         Ustalone przez dyrektora formy, sposoby i okres udzielania uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz wymiar godzin (paragraf 6 – zajęcia specjalistyczne, arkusz organizacji pracy dla dyrekcji w kwietniu, zajęcia specjalistyczne wybieramy z rozporządzenia)

·         Zajęcia rewalidacyjne i resocjalizacyjne oraz inne zajęcia, stosowanie do potrzeb; (wynikające z zaleceń poradni np. korekcyjne wad wymowy, program określa że te zajęcia są realizowane raz w tygodniu, określenie czasu ile w tygodniu i ile czasu)

·         Działania wspierające rodziców uczniów oraz zakres współdziałania z poradniami, placówkami doskonalenia nauczycieli oraz innymi instytucjami. (warsztaty, szkolenia, porady, wspieramy w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych, wychowawczych, rozwojowych)

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin