Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski w Rudzie Śląskiej
Pracowania elektryczna i elektroniczna
Data wykonania ćw:
8.03.2007r.
Temat:
LOGO!SIEMENS realizowanie funkcji na bramkach NAND, NOR
Nr ćw.:
4
Klasa: IV ABT
Sekcja: 1
Ocena:
Podpis:
1) Daniel Jastrzębski
2) Remigiusz Matuszek
3) Przemysław Kieł
Propozycja oceny:
Dobry(4)
1. Cel ćwiczenia:
20212223
Zrealizowanie funkcji Z(A,B,C,D)= ∑ (1,3,9,11,12,13,14,15). Zagwarantować wyeliminowanie zjawiska hazardu, zagwarantować wyeliminowanie powielania się styków drabinkowych, dokonać optymalizacji i faktoryzacji.
2. Podstawy teoretyczne:
Sterowniki PLC (ang. Programmable Logic Controller) to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest sterowanie realizacją jakiegoś procesu. Sterownik generuje sygnały wyjściowe i w ten sposób steruje podłączonymi do niego urządzeniami zewnętrznymi.
Podstawową zasadą pracy sterowników jest praca cykliczna, w której sterownik wykonuje kolejno po sobie pojedyncze rozkazy programu w takiej kolejności, w jakiej są one zapisane w programie. Na początku każdego cyklu program odczytuje "obraz" stanu wejść sterownika i zapisuje ich stany (obraz wejść procesu). Po wykonaniu wszystkich rozkazów i określeniu (wyliczeniu) aktualnego dla danej sytuacji stanu wyjść, sterownik wpisuje stany wyjść do pamięci będącej obrazem wyjść procesu a system operacyjny wysterowywuje odpowiednie wyjścia sterujące elementami wykonawczymi. Tak więc wszystkie połączenia sygnałowe spotykają się w układach (modułach) wejściowych sterownika, a program śledzi ich obraz i reaguje zmianą stanów wyjść w zależności od algorytmu.
Sterowniki PLC składają się z:
· jednostki centralnej (CPU)
· bloków wejść cyfrowych
· bloków wejść analogowych
· bloków komunikacyjnych
· bloków wyjść cyfrowych
· bloków wyjść analogowych
· bloków specjalnych
LOGO!moduł logiczny firmy SIEMENS jest kompaktowym mikrosterownikiem mającym szerokie zastosowanie. Umożliwia sterowanie oświetleniem, roletami, żaluzjami, systemami grzewczymi i klimatyzacyjnymi oraz w przemyśle do budowy układów sterowania i automatyzacji maszyn. LOGO! posiada dopuszczenia do zastosowań na statkach morskich.Zaletą LOGO! jest możliwość zaprogramowania przy wykorzystaniu wbudowanej klawiatury i wyświetlacza LCD lub z komputera (opcjonalny kabel + software). Logo!Soft Comfort pozwala na tworzenie programu sterującego bez podłączenia z modułem, symulację działania układu (programu) na komputerze, drukowanie schematu blokowego, archiwizację programu na twardym dysku, przesyłanie programu z PC do LOGO! (i odwrotnie). Program sterujący wprowadzony do LOGO! oraz dane zapisywane są w nieulotnej pamięci EEPROM. Opcjonalnie dostępne są zewnętrzne moduły pamięci EEPROM do kopiowania programów, podtrzymywania danych przy zaniku zasilania oraz zabezpieczenia przed ewentualnymi zmianami i nieuprawnionym powielaniem. Koncepcja rozbudowy jednostek podstawowych opiera się na podłączaniu do modułu LOGO! dodatkowych modułów rozszerzeń.
LOGO! integruje w sobie następujące elementy i funkcje:- elementy sterowania (klawiaturę);- jednostkę operacyjną i wyświetlacz;- zasilacz;- interfejs umożliwiający podłączenie modułów rozszerzeń;- gotowe do wykorzystania podstawowe funkcje logiczne;- przełącznik zegarowy;- znaczniki binarne;- wejścia i wyjścia, typ i ilość zależy od wersji urządzenia.
3.Wykaz przyrządów:
- Mikrosterownik LOGO! SIEMENS
- Zasilacz LOGO! SIEMENS
- Komputer + oprogramowanie
4.Wykaz działań:
- zapoznanie się z dokumentacją
- uruchomienie komputera oraz oprogramowania
- napisanie programu według danych podanych na zajęciach
- stworzenie dokumentacji
5.Schematy:
6. Tabele i obliczenia:
a.) Stosowana tablica stanów do zadania:
23
22
21
20
D
C
B
A
Stan
0
1
2
3
5
amok10