Maszyny egzamin opracowanie.doc

(648 KB) Pobierz
EGZAMIN Z MASZYN LEŚNYCH

EGZAMIN Z MASZYN LEŚNYCH

 

1.      Metaloznawstwo, nauka zajmująca się badaniem metali i stopów, zwłaszcza ich składu chemicznego, warunków krystalizacji, struktury, właściwości fizycznych i fizykochemicznych, zmian właściwości i struktury pod wpływem czynników zewnętrznych
Metaloznawstwo obejmuje również poszukiwanie zależności pomiędzy strukturą a właściwościami metali i stopów, poszukiwanie nowych materiałów o wymaganych właściwościach, badanie wad wewnętrznych wyrobów metalowych oraz zagadnienia korozji i ochrony przed korozją metali i stopów.

 

3. Twardość Brinella.

Skala twardości Brinella - skala oznaczania twardości metali na podstawie testu dokonanego metodą Brinella. Twardość w skali Brinella oznacza się HB i leży w zakresie od 3 do 600.

 

Zasada pomiaru

W metodzie pomiaru twardości Brinella, w próbkę metalu wciska się kulkę ze stali hartowanej lub z węglików spiekanych. Średnica kulki (1 do 10 mm), czas oraz siła docisku, zależy od rodzaju materiału i grubości próbki. Twardość HB oblicza się z zależności:

HB = siła obciążająca w kG (obecnie używa się jednostek w N) / pow odcisku w mm2.Twardość oblicza na podstawie średnic kulki i odcisku:

\mbox{BHN}=\frac{2P}{\pi D ({D-\sqrt{(D^2-d^2)})}}

gdzie:

P = siła obciążająca (kgf)

D = średnica kulki (mm)

d = średnica odcisku

Przykładowe wartości

Przykłady metali i ich twardości w skali Brinella

Materiał

Twardość Brinella
HB

cyna, ołów, stop łożyskowy

3.2 - 20

aluminium, stop łożyskowy

8 - 50

miedź, magnez, cynk, stop łożyskowy

16 - 100

żeliwo, stopy miedzi, stopy aluminium, nikiel

32 - 200

stal, żeliwo

96 - 600

 

 

 

4. Odpuszczanie w metaloznawstwie

 

Odpuszczanie – jest operacją cieplną, któremu poddawana jest stal wcześniej zahartowana. Celem odpuszczania jest usunięcie naprężeń hartowniczych oraz zmiana własności fizycznych zahartowanej stali, a przede wszystkim zmniejszenie twardości, a podniesienie udarności zahartowanej stali.

Odpuszczanie polega na rozgrzaniu zahartowanego wcześniej przedmiotu do temperatury w granicach 150° do 650°C, przetrzymywaniu w tej temperaturze przez pewien czas, a następnie schłodzeniu. W czasie odpuszczania całość lub część martenzytu zawartego w zahartowanej stali rozpada się, wydzielając bardzo drobne ziarna cementytu, tworząc fazę zwaną sorbitem lub troostytem.

Rodzaje odpuszczania ze względu na temperaturę:

Odpuszczanie niskie 

Przeprowadza się je w temperaturach w granicach 150 do 250°C. Celem jego jest usuniecie naprężeń hartowniczych,

Odpuszczanie średnie 

Przeprowadza się je w temperaturach w granicach 250° do 500°C. Stosowane w celu uzyskania wysokiej wytrzymałości i sprężystości przy znacznym obniżeniu twardości. Stosowane przy obróbce sprężyn, resorów, części mechanizmów pracujących na uderzenie np. młoty, części broni maszynowej, części samochodowych itp.

Odpuszczanie wysokie 

Przeprowadza się je w temperaturach powyżej 500°C w celu uzyskania wysokiej wytrzymałości przy niskiej twardości. Stal odpuszczana wysoko nadaje się do obróbki skrawaniem.

 

  5. Odmiany allotropowe żelaza.

Żelazo występuje w czterech odmianach alotropowych:

·         żelazo α (ferryt) - trwałe do temperatury Curie (768°C), ferromagnetyk, sieć krystaliczna wewnętrznie centrowana typu A2 (komórka elementarna 2,86 Å)

·         żelazo β - trwałe w zakresie 768–910°C, paramagnetyk, sieć krystaliczna wewnętrznie centrowana typu A2 (2,90 Å)

·         żelazo γ - trwałe w zakresie 910–1 400°C, sieć krystaliczna zewnętrznie centrowana typu A1 (3,64 Å)

·         żelazo δ - trwałe od 1 400 do 1 535°C (temperatura topnienia), sieć krystaliczna wewnętrznie centrowana typu A2 (2,93 Å)

7. Elementy budowy pilarki spalinowej. Wpływ na ergonomię i bezpieczeństwo pracy.

do najważniejszych zmian eregonomicznych w konstrukcji pilarek zaliczyć należy: 

·         - Hamulec uaktywniany w trojaki sposób

·         - Ogrzewanie uchwytów pilarki,

·         - Katalizator spalin (STIHL),

·         - Dodatkowe filtrowanie  powietrza,

·         -„Elasto – Start”,

·         - Zawór dekompresyjny,

·         - Pompka wtryskująca dodatkową porcję paliwa przy rozruchu,

·         - Ochrony na prowadnicę przy transporcie pilarki, - Łańcuch systemu oilomatic (STIHL),

·         - Boczne napinanie piły łańcuchowej (STIHL), - Prowadnice piły łańcuchowej puste wewnątrz (lekkie),

·         - Zwiększenie bezpieczeństwa pracy, ograniczenie urazów od piły łańcuchowej, podniesienie pewności włączenia hamulca i niezawodności jego działania. - Utrzymywanie odpowiedniej ciepłoty dłoni pilarza w celu ograniczenia skurczu naczyń krwionośnych włosowatych pod wpływem zimna i wilgoci, bezpośredni związek ze szkodliwym działaniem bodźca drganiowego, który podobnie jak zimno obkurcza naczynia krwionośne włosowate, zmniejszanie negatywnego działania wibracji na operatora.

·         - Umożliwienie katalizy gazów spalinowych i zmniejszenie ich toksycznego oddziaływania, proces katalizy możliwy tylko w wysokiej temperaturze związków katalizujących, która może być w pilarce nie osiągana z uwagi na specyfikę techniki pracy (praca przerywana, wykonywana w krótkich odcinkach czasu).

·         - Wstępne, odśrodkowe oczyszczanie powietrza zasysanego do filtra, lepsza jakość filtrowania powietrza, możliwość bardziej stabilnej pracy silnika, mniejsza awaryjność gaźnika.

·         - Ułatwienie rozruchu silnika przy zimnej pilarce, ograniczenie wykonywania wielokrotnych, znacznych wysiłków podczas uruchamiania. - Zmniejszenie ciężaru pilarki, mniejsze obciążenia statyczne i dynamiczne operatora, poprawienie parametrów wytrzymałościowych prowadnicy, poprawa jakości układu tnącego.

 

·         8. Maszynowy proces technologiczny pozyskiwania drewna.

Metody pozyskiwania drewna

Metoda pozyskiwania drewna określa w pewnym uproszczeniu system technologiczny. Wskazuje ogólnie technologię (miejsce i kolejność wykonania podstawowych operacji) oraz sposób zrywki i wywozu drewna

Przyjmując jako kryterium podziału postać zrywanego drewna, a więc także miejsce okrzesywania i sposób wyróbki drewna w lesie, wyróżnione następujące metody pozyskiwania drewna, nazywane także systemami technologicznymi:

  1. Całego drzewa - w której dokonywana jest zrywka nieokrzesanych drzew z częścią korzeni (na powierzchni cięć wykonywane jest tylko obalanie drzew z korzeniami, a inne operacje mogą być realizowane po zrywce).
  2. Nadziemnej części drzewa - cechująca się zrywką nieokrzesanych pni drzew (na powierzchni cięć wykonywana jest tylko ścinka drzew, a inne operacje po zrywce).
  3. Drzewa w częściach - wyróżniająca się zrywką podzielonych na części, nieokrzesanych pni (na powierzchni cięć wykonywane są ścinka i podział nieokrzesanych pni na części, a ewentualne inne operacje, np. zrębkowanie, po zrywce).
  4. ...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin