8. Podpora montażowa pod styki zestawów 1 ¸ 9 i 13
Największe obciążenia wystąpią na podporze 7.1 (tablica 3), gdzie:
Vp = 144,01 kN
HL = 11,81 kN ML = 9,45 kNm
H = 26,84 kN MHV = 21,48 kNm
Wariant 1
MPL = 9,45 × cos 67,96° + 21,48 × cos 22,04° = 3,55 + 19,91 = 23,46 kNm
HPL = 11,81 × sin 67,96° - 26,84 × sin 22,04° = 10,91 – 10,07 = 0,87 kN
MPV = 9,45 × sin 67,96° - 21,48 × sin 22,04° = 8,76 – 8,06 = 0,70 kNm
HPV =11,81 × cos 67,96° + 26,84 × cos 22,04° = 4,43 + 24,88 = 29,31 kN
Wariant 2
MPL = 3,55 + 19,21 = -15,66 kNm
HPL = 10,91 + 10,07 = 21,01 kN
MPV = 8,76 + 8,06 = 16,82 kNm
HPV = 4,43 – 24,88 = -20,45 kN
Element K6 (HEB 300)
M11
MPV
a) b)
P11
VP
0,75
0,45
0,4
R12
R11
P11’
c)
Rys. 15
M11 = 0,5 × MPL = 0,5 × 23,46 = 11,73 kNm
P11 = 0,5 × 144,01 + 0,70 / 0,4 = 72,0 + 1,75 = 73,75 kN
Obciążenie niesymetryczne (Rys.15b)
R11 = 73,45 × 0,75 / 1,2 + 11,73 / 1,2 = 46,09 + 9,78 = 55,87 kN
R12 = 73,75 – 55,87 = 17,88 kN
Obciążenie symetryczne (Rys. 15c)
R11 = 0,5 × 73,75 + 9,78 = 46,66 kN
MX = 46,66 × 0,6 = 28,0 kNm
W = 1680 cm3
s1 = 0,028 / 0,001680 = 16,7 MPa
Obciążenie siłą poziomą 0,5 HPV
My = 0,5 × 29,31 × 1,2 / 4 = 4,4 kNm
W = 571 cm3
s2 = 0,0044 / 0,000571 = 7,7 MPa
s = 16,7 + 7,7 = 24,4 MPa
Reakcja w belce K6’
P11’ = 72,0 – 1,75 = 70,25 kN
R11’ = 70,25 × 0,75 / 1,2 + 9,78 = 43,91 + 9,78 = 53,69 kN
Element K9 (HEB 300)
R11’
R21
R22
R21 = (55,87 × 0,8 + 53,69 × 0,4 ) / 1,2 = 55,14 kN
MX = 55,14 × 0,4 = 22,06 kNm
s1 = 0,0221 / 0,00168 = 13,2 MPa
Obciążenie siłą poziomą 0,5 HL jest niewielkie w wariancie 1, a w wariancie 2
Mg = 0,5 × 21,01 × 1,2 / 4 = 3,15 kNm
s2 = 0,00315 / 0,000571 = 5,52 MPa
Wobec dużych zapasów dalsze sprawdzenia są zbędne.
horcio