Tygrys Systemv1.1.doc

(76 KB) Pobierz

THE  ATARI   LDW  2000  DISK DRIVE TYGRYS  SYSTEMV 1.1

System TURBO LDW SUPER 2000 jest nowym opracowaniem ułatwiającym jej obsługę. Obsługa stacji 2000T jest prosta i nie wymaga więcej wiadomości niż zawarte w tym opisie.

Aby zmniejszyć zużycie mechanizmu stacji i układu prowadzenia głowicy odczytu jącej oraz zminimalizować hałas towarzyszący pracy silnika krokowego stacji wprowadzono płynne przesuwanie głowicy nad powierzchnią dyskietki. Zwiększono także prędkość przesuwu głowicy, co powoduje przyspieszenie odnajdywania danych na dyskietce i zmniejsza czas potrzebny na ich odczytanie lub zapisanie. Możliwa jest też regulacja czasu pracy silnika stacji. Standardowo czas ten wynosi około 8 sekund. Czas ten można skrócić do minimum ( tzn. silnik stacji jest wyłączany zaraz po operacji), lub też wydłużyć do około 18 sekund, co może przyspieszyć wykonywanie operacji dyskowych ( nie jest zużywany czas na rozpędzenie silnika stacji do nominalnych obrotów ).

Skrócenie czasu pracy silnika daje możliwość szybkiej wymiany dyskietek przy kopiowaniu dysków przy użyciu jednej stacji oraz zwiększa jego żywotność.

W celu ułatwienia obsługi stacji wprowadzono sterowanie zezwoleniem zapisu (WRITE PROTECT). Za pomocą specjalnego przełącznika można zablokować sygnał WRITE PROTECT, co umożliwia zapisywanie danych na drugiej stronie dyskietki bez wycinania dodatkowej dziury w dyskietce.

W celu przyspieszenia odczytywania i zapisywania danych na dyskietce zwiększo­no trzykrotnie prędkość transmisji danych pomiędzy stacją dysków i komputerem. Stacja dysków może posyłać dane ze standardową szybkością 19200 baud (bitów/se­kundę), lub ze zwiększoną - 52630 baud (53 kbaud). Zachowano tu kompatybilność ze standardem US-DOUBLERS i DUPLICATOR, stosującymi tę prędkość transmisji. Wprowadzono dodatkowo prędkość transmisji 38400 baud (38 kbaud) zgodną z amery­kańskim rozszerzeniem HAPPY WARP(stosującym transmisję 38400 baud) i standardem stacji LDW 2000, pracującej w modzie SYNCHROMESH. Umożliwia to szybki zapis i odczyt dyskietek zapisanych i używanych na tej stacji. Przyspieszona transmisja danych jest naturalną cechą stacji 2000T, nie wymaga ona specjalnego programu (jak SYNCHROMESH dla stacji LDW 2000). Stacja automatycznie przełącza szybkość transmisji, w zależności od możliwości programu załadowanego do komputera.

Aby skrócić czas dostępu do informacji zapisanych na dyskietce, zmodyfikowa­no standardowy format dyskietki. Oznacza to, iż dyskietki formatowane na stacji 2000T są odczytywane i zapisywane szybciej także na standardowych stacjach 1050 i LDW 2000. Dzięki przyspieszeniu transmisji do 53 kbaud istnieje możliwość dalszego zwiększenia szybkości zapisu i odczytu kolejnych sektorów dyskietki. Wymaga to specjalnego formatowania dyskietki za pomocą programu FAST FORMATER. Dyskietki sformatowane tym programem są odczytywane i zapisywane z bardzo dużą prędkością (o ile stacja pracuje w modzie TURBO, tj. z prędkością transmisji 53 kbaud). Jeżeli będziemy używać tych dyskietek w niezmodyfikowanej stacji LDW lub w stacji 2000T z wyłączonym TURBO, zapis i odczyt będzie wykonywał się nie­co wolniej niż standardowo. Specjalny format polega na takim sformatowaniu dyskietki, aby przyspieszyć dostęp głowicy zapisująco-odczytującej stacji do kolejnych sektorów. Oznacza to, iż zaraz po odczytaniu sektora i przesłaniu go do komputera możliwe jest odczytanie następnego. Przy pracy w standardowym for­macie potrzebny jest pewien czas na to,by silnik stacji ustawił następny sektor pod głowicą odczytującą. Objawia się to w powstawaniu przerw pomiędzy kolejnymi sygnałami (BEEP), słyszalnymi podczas odczytu dyskietki. Przy specjalnym forma­cie przerwy te są niedostrzegalne.

Dyskietki formatowane programem FAST FORMATER są odczytywane ze zwiększoną prędkością przez wszystkie rozszerzenia stacji 1050, tzn. HAPPY WARP, TURBO DRIVE 1050, US DOUBLERS, SPEEDY 1050 oraz na stacji LDW 2000 pracującej w try­bie SYNCHROMESH.

Z drugiej strony, dyskietki formatowane pod tymi rozszerzeniami są odczytywa­ne ze zwiększoną prędkością przez stację 2000T, o ile pracuje w modzie TURBO.

Mod TURBO jest automatycznie załączany przez następujące programy : TURBO DOS 2.9 i TURBO DOS 4.3 ( niektóre wersje wymagają modyfikacji):  SPARTA DOS 1.1 i SPARTA DOS 3.2, WARP DOS; TOP DOS 1.5 i TOP DOS 1.5a (wymaga instala-




cji i modułu  HAPPY); US SECTOR COPIER 1, US SECTOR COPIER 2, US SECTOR COPIER 4 i inne.             

TURBO DOS 2.9 jest dostarczony na dyskietce systemowej i jest zalecany jako podstawowy system do pracy ze stacją 2000T. Możliwa jest oczywiście praca pod każdym innym DOS-em, jednak nie wszystkie z nich wykorzystują zalety stacji 2000T. TURBO DOS 2.9 jest też polecany jako uniwersalny kopier do przenoszenia programów i danych na dyskietki sformatowane w DOUBLE DENSITY oraz do kopiowa­nia zbiorów w modzie TURBO. Do kopiowania całych dyskietek załączamy program kopiujący US SECTOR COPIER 4, który może kopiować dyskietki w SINGLE, ENHANCED, i DOUBLE DENSITY, pracuje w modzie TURBO, a w wypadku posiadania dużej pamięci ( ATARI 130 XE, ATARI 260XE, ATARI 320 XT) wykorzystuje ją jako bufor danych).

Ponadto w stacji 2000T można ustawić programowo jej numer, niezależnie od ustawienia przełączników na tylnej płycie stacji. Likwiduje to konieczność przestawiania przełączników w przypadku chęci skorzystania ze stacji o numerze innym niż aktualnie ustawiony (np. przy testowaniu oprogramowania, czy też ko­piowaniu zbiorów).

Z systemu stacji usunięto błędy, które uniemożliwiały wczytywanie niektórych programów (np. PYRAMIDOS i FLIGHT SIMULATOR II). Do systemu TYGRYS powstaje ciągle nowe oprogramowanie, rozszerzające jej możliwości i umożliwiające jej profesjonalne wykorzystanie.

Na dysku systemowym znajdują się następujące programy :

FASTFORM - Fast Formater - program opisany wcześniej w tekście. Służy do szyb­kiego formatowania dyskietek. Zastępuje opcję 'I' DOS-a 2.9. Obsługa programu :

-    Ładujemy z DOS-a opcją 'L';

-    Wybieramy numer stacji, na której chcemy pracować (klawisze 1-4);

-    Wybieramy gęstość zapisu :

S - pojedyncza (SINGLE DENSITY)

E - rozszerzona (ENHANCED DENSITY)

D - podwójna (DOUBLE DENSITY)

-              Potwierdzamy wybór klawiszem 'Y';

Jeżeli wszystko poszło dobrze, pojawi się komunikat "OK" i pytanie o zapis VTOC Potwierdzamy klawiszem 'Y' i dyskietka jest gotowa.

-              Do DOS-a wracamy naciskając 'Q' i następnie potwierdzając 'Y'.

TYGINIT - Tygrys File Loader Initializer

- program zakłada uniwersalny loader do gier lub innych programów. Loader pracuje we wszystkich trzech gęstościach, wykorzystując spec­jalny format i transmisję TURBO. Można go zakładać na dyskietce z za­pisanymi programami, lub też na czystej dyskietce, na której później nagramy nasze programy. Loader nie zużywa wolnej przestrzeni dyskiet­ki. Jest przystosowany do pracy w trybie (modzie) TURBO stacji 2000T i będzie działał na stacjach z rozszerzeniem 1050 HAPPY WARP i 1050 TYGRYS. Obsługa programu :

-              Ładujemy program opcja 'L' DOS-a;

-              Wybieramy numer stacji dysków, na której chcemy pracować (1-4);

-              Wybieramy gęstość zapisu (S-single, E-enhanced, D-double);

Możemy teraz :

-              (F) sformatować dyskietkę w specjalnym formacie;

-              (W) zapisać loader (bez formatowania);

-              (I) jak obie opcje F+W;

Wybór funkcji potwierdzamy klawiszem 'Y'.

Po skończonej operacji możemy założyć loader na następnej dyskietce, lub wrócić do DOS-a opcją 'Q', potwierdzając wybór klawiszem 'Y'.

BADSEC - program do zapisu wadliwych sektorów na dyskietce. Obsługa programu :


-          Ładujemy program opcją 'L' z DOS-a;

-          Opcją 'S' wybieramy numer stacji dysków, na której chcemy pracować;
R - Normalny odczyt sektora, jest wyświetlany status błędu.

G - Odczyt sektora bez sprawdzenia poprawności.

W - Bezbłędny zapis sektora z weryfikacją.

P - Bezbłędny zapis sektora bez weryfikacji.

C - Zapis sektora z błędną sumą kontrolną (status CRC).

D - Zapis sektora z uszkodzonym znacznikiem danych (status DAM).

B - Zapis sektora z błędami DAM i CRC (jednocześnie opcje C i D).

T - Testuje prędkość silnika stacji.

Q - Powrót do DOS-a, potwierdzamy klawiszem 'Y'

Program BADFOR służy do formatowania uszkodzonych dyskietek, które podczas normalnego formatowania DOS-em powodują wystąpienie błędu 173.

Program formatuje dyskietki w SINGLE DENSITY i oznacza w tabeli VTOC uszkodzone sektory. Tak sformatowana dyskietka może służyć do zapisu zbiorów DOS-a, jednakże jej pojemność jest mniejsza niż dyskietki nieuszkodzonej.

Obsługa programu :

-              Ładujemy program opcją 'L' DOS-a;

-              Wybieramy numer stacji dysków, w której chcemy sformatować uszkodzoną
dyskietkę (1-4) lub 0, jeżeli chcemy powrócić do DOS-a.

-              Potwierdzamy klawiszem 'Y' naszą decyzję i następuje sformatowanie dyskietki
w podanej stacji.

-              Po zakończeniu formatowania naciśnięcie klawisza RETURN powoduje powrót do
początku programu. Podobnie postępujemy w przypadku wystąpienia błędnego

podawania danych lub np. nie załączonej stacji dysków.

Napis "NO BAD SECTORS" świadczy o tym, iż nasza dyskietka była dobra.

Program MAPER służy do uzyskania mapy dysku. Umożliwia zlokalizowanie wadli­wych sektorów oraz określenie rodzaju błędu, jaki wystąpi podczas próby odczytu
takiego sektora.              18 - SD,DD lub 26 sekt (MD) na ścieżce

Obsługa programu :

-              Ładujemy z DOS-a opcja "L";

-              Wybieramy numer stacji dysków, na której chcemy pracować (1-4);
Jeżeli chcemy weryfikować każdą ścieżkę załączamy VEIRIFY (klawisz "V").
Wybieramy "T" w celu sprawdzenia wybranych ścieżek, lub "M" w celu sprawdzenia

całego dysku. "Q" umożliwia nam powrót do DOS-a, wymaga potwierdzenia klawi­szem "Y". Po wybraniu "M" lub "T" ukazuje się plansza z zaznaczonymi numerami sektorów (1-26) i w kolejnych liniach pojawiają się ciągi znaków obrazujących stan poszczególnych ścieżek. Pionowe czarne pasy służą zwiększeniu czytelności obrazu. Czyste jasne pole oznacza bezbłędny sektor zawierający dane. Cienka linia oznacza sektor pusty. Litera "E" oznacza sektor typu BAD.

Litera "C" oznacza błąd typu CRC. (Sektor ze złą sumą kontrolną)

Litera "D" oznacza błąd typu DAM. (lub DDM = Deleted Data Mark) sektor ze znacznikiem

Litera "B" oznacza wystąpienie obu błędów (CRC i DAM).     skasowanych danych.

Litera "M" oznacza sektor podwójny (lub występujący więcej niż jeden raz na

ścieżce). !!!

Litera "A" oznacza uszkodzone pole adresowe sektora.

Litera "L" oznacza zagubienie danej (LOST DATA).

Litera "F" oznacza jednoczesne wystąpienie błędów LOST DATA, CRC i DAM

Litera "G" oznacza jednoczesne wystąpienie błędu LOST DATA i CRC.

Litera "H" oznacza jednoczesne wystąpienie błędu LOST DATA i DAM.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin