test 2764 nowy.docx

(14 KB) Pobierz

Czy na prasie mimośrodowej typu PMS o nacisku nominalnym 160kN może być wykonane wykrawanie płaskiego przedmiotu bez otworów, który ma kształt koła o promieniu a= 10 [cm]. Do wykrawania przewidziano materiał w postaci pasów blachy mosiężnej o grubości g= 1.0 [mm] (materiał M63 w stanie wyżarzonym, jego wytrzymałość na cięcie Rt= 320 MPa) oraz przygotowano wykrojnik, wycinający przedmioty w układzie jednorzędowym.

 

Do wykonania wykrawania, opisanego w poprzednim zadaniu, użyto wykrojnika o wysokości zamkniętej hw= 100 [mm]. Prasa mimośrodowa ma odległość zamkniętą O= 120 [mm], a jej skok maksymalny jest równy połowie wartości O. Podać wartość niezbędnego wykręcenia łącznika, jeżeli wiadomo, że do wykrawania nastawiono skok suwaka równy 20% skoku maksymalnego, a przyrząd ustawiono bezpośrednio na stole prasy.

 

Przy użyciu wykrojnika wielotaktowego o budowie skrzynkowej z taśmy stalowej o grubości 1mm i Rt= 450MPa wycinane są przedmioty o kształcie prostokąta, którego większy bok wynosi 40mm, a obwód 110mm. Zastosowano układ jednorzędowy, i takie ułożenie przedmiotów na taśmie, żeby uzyskać najlepsze wykorzystanie materiału i najmniejszy posuw taśmy. Skok taśmy jest odmierzany za pomocą noża bocznego. Jak zmieni się siła cięcia noża bocznego, jeśli w nowym projektowanym wykrojniku, wycinającym także w układzie jednorzędowym, będziemy potrzebowali wycinać prostokąty, których powierzchnia będzie dwukrotnie większa od tych obecnie wykrawanych przy niezmienionej długości dłuższej krawędzi prostokąta.

 

Prasa wielostopniowa pracuje ruchem ciągłym wykonując wielooperacyjny proces kształtowania plastycznego. Z taśmy mosiężnej grubości 1mm wykonuje wytłoczki cylindryczne o średnicy 50mm i wysokości 50mm bez dna uzyskując wydajność 150kg/godz. Prasę przezbrojono na wykonywanie wytłoczek mosiężnych o identycznej średnicy i takiej samej ściance, których wysokość jest teraz dwukrotnie większa. Zwiększenie wysokości wytłoczki spowodowało dwukrotne zwiększenie liczby operacji kształtowania na tej prasie. Jak ta zmiana wpłynie na wydajność produkcyjną stanowiska?

 

Należy zmodernizować prasę automatyczną, która pracuje z przeciętną szybkobieżnością 300mm-1. Obecnie jej czas przezbrajania wynosi ok. 70min. Zleceniodawcy przeważnie odbierają zamówione wyroby okresowo w partiach o liczności ok. 60 tys. szt. Do jakiej wartości należy skrócić czas przezbrajania, aby w czasie jednej 8 godzinnej zmiany produkcyjnej można było wykonać na tej prasie w całości co najmniej 4 takie partie wyrobów?

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin