jogurt.docx

(21 KB) Pobierz

W jogurtownicy, którą posiadam (nie jest ona konieczna do zrobienia jogurtu, ale ułatwia zadanie), można zrobić tylko 1 litr jogurtu. Dlatego interesował mnie problem, jak zrobić z jednej saszetki 2 razy po 1 litr jogurtu, ponieważ szkoda mi robić jedynie 1 litr jogurtu z 1 saszetki.

Jak wiadomo, nie jest zalecane zostawianie saszetki po otwarciu (więcej o tym: http://www.jogurt-domowy.pl/pytanialista/69-czy-po-otworzeniu-saszetki-mozna-zostawic-czesc-bakterii-na-pozniej ). Dlatego wymyśliłem inny sposób.

Nim zacznę robić jogurt domowy, wpierw mieszam bakterie z saszetki z mlekiem w niewielkim słoiku. Następnie do zaszczepienia pierwszego litra mleka bakteriami używam jedynie połowy zawartości słoika. Pozostała część słoika chowam do następnego razu do lodówki. Uwaga: trzeba pamiętać, że słoik powinien być czysty i szczelnie zamknięty, by nie dostały się do niego żadne inne bakterie, które zanieczyściłby później jogurt.

Następnie, po zrobieniu pierwszego litra jogurtu, nowy litr mleka zaszczepiałem drugą połową zawartości słoika z bakteriami. Robiąc w ten sposób musiałem za drugim razem zwykle nieco dłużej czekać na zrobienie jogurtu (ok. 10 godzin zamiast 6-8). Ale dzięki temu można zrobić z jednej saszetki 2 litry jogurtu w odstępach czasu.

Bakterie  JOGURT L+ PRAWOSKRĘTNE - saszetka

Bakterie JOGURT L+ PRAWOSKRĘTNE - saszetka

Dół formularza

 

zdjęcie produktu przykładowe

- aktualny termin przydatności to 31.12.2013

 

BAKTERIE WYSYŁANE SĄ W PONIEDZIAŁEK, WTOREK ORAZ ŚRODĘ ZE WZGLĘDU NA SPECYFIKĘ PRODUKTU - POWINIEN BYĆ PRZECHOWYWANY W LODÓWCE, W ODPOWIEDNIM OPAKOWANIU. KAŻDE ZAMÓWIENIE Z BAKTERIAMI (BEZ WZGLĘDU NA ILOŚĆ TOWARU) ZŁOŻONE PO  GODZ. 12.00 W ŚRODĘ BĘDZIE WYSYŁANE  W PONIEDZIAŁEK. 

1 saszetka służy jako starter na 1 litr mleka

 

NOWOŚĆ  W LECZENIU ŻYWIENIEM

 

 

Jogurt L+

Zawiera liofilizowane kultury bakterii :

Lactococcus acidophilus

Bifidobakterium lactis

Streprococcus thermophilus

 

                                                              Bakterie prawoskrętne najlepiej przyswajalne przez nasz organizm
ZALETY DOMOWEGO JOGURTU
Kwas mlekowy i żywe kultury bakterii przywracają prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz jego pH (kwasowość).
Zawiera dużą ilość witamin m.in. A, B12, B2, K2. Witamina B2 to typowa witamina młodości. Witamina B12 bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek i wzmacnia układ nerwowy. 

Składniki mineralne to m.in. duża ilość wapnia organicznego. Wapń bierze udział w ponad 300 reakcjach zachodzących w naszym organizmie, a jego niedobór jest w Polsce bardzo często spotykany. 
Ponieważ bakterie rozkładają laktozę, produkt może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy.
Bakterie nie są modyfikowane genetycznie.
Nie zawiera glutenu.

 

WAŻNE: saszetkę z bakteriami otwieramy tuż przed zmieszaniem z mlekiem


Wytwarzanie:
Najlepiej używać mleka pełnotłustego krowiego, koziego lub sojowego.
1. Podgrzewamy 1 litr mleka do temp. 80°C, aby zabić obce bakterie (pojawia się pierwszy kożuszek). 
2. Przelewamy mleko do naczynia: termosu, naczynia ceramicznego, garnka lub jogurtownicy- studzimy do temp. 42°C (zdolne do picia). Następnie wsypujemy zawartość 1 saszetki i dokładnie mieszamy – zamykamy

Porada praktyczna: odlać część mleka do szklanki, wyspać bakterie, wymieszać i wlać do reszty mleka, wymieszać 

3. Zostawiamy do fermentacji na 6-7 godzin w temp 42°C (w pobliżu kaloryfera w zimie). Im dłużej jogurt będzie fermentował, tym mocniejszy będzie smak i kwasowość. Podczas fermentacji unikać wstrząsów naczynia. 

4. Po skwaszeniu wstawiamy do lodówki na 6-12 godzin celem dojrzewania
5. Tak przygotowany jogurt nadaje się do spożycia, ale również stanowi źródło bakterii do następnego przetwarzania. Na każdy litr nowo przygotowanego mleka dajemy 4 łyżki stołowe z poprzednio wytworzonego jogurtu. Mieszamy, pozostawiamy do skwaszenia itd. Rozmnażanie możemy powtarzać wielokrotnie, również ilościowo, aż do chwili, gdy jogurt straci swoje właściwości – konsystencję, zapach. Oznacza to, że należy zaszczepić nową kulturę bakterii.
Jogurt może być przechowywany w lodówce 7 dni, w saszetce 12 m-cy (saszetkę też należy przechowywać w lodówce)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin