Państwowa Straż Pożarna - sekc.kdt.Piotr Domalewski - Aparaty izolujące podciśnieniowe.doc

(394 KB) Pobierz





Przedmiot: WYPOSAŻENIE TECHNICZNE

Temat: APARATY IZOLUJĄCE PODCIŚNIENIOWE.

Wykonał:                                                                             Wykładowca:

sekc.kdt.Piotr Domalewski                                    st.kpt.mgr inż.Robert Wolański

Pluton 3 Kompania 2

KRAKÓW 2004

 

 

Aparat aps 2/2-50

Ogólna charakterystyka:

 

ü    wymiary: 610mm x 340mm x 130mm

 

Czas działania przy zużyciu powietrza:
 

ü    30 l./min. – 53 min. - praca lekka

 

ü    50 l./min. – 32 min. - praca ciężka

 

ü    pojemność butli 2 x 4 litry       

 

ü    ciśnienie w butlach – 200kg/cm² w każdej butli

ü    zapas powietrza w butlach – 1600l. sprężonego powietrza

ü     ciężar całkowity – 18 kg

 

zasada działania APARATU POWIETRZNEGO APS 2/2-50

W momencie otwarcia zaworów (1) powietrze o wysokim ciśnieniu wypływa z butli (2) i poprzez czop (3) dostaje się pod membranę (5) wypełniając komorę pierwszą i przewód zredukowanego ciśnienia (6), aż po tłoczek (11)automatu oddechowego. Wzrastające w tej przestrzeni ciśnienie powietrza działając na membranę (5) powoduje jej przemieszczanie się i uginanie sprężyny (7). W wyniku tego pod działaniem sprężyny (7) następuje przesuwanie się czopa (3) i stopniowe przymykanie przepływu, aż do jego całkowitego zamknięcia, przez dociśnięcie czopa (3) do krateru. Odpowiada to momentowi ustawiania się w przestrzeni ciśnienia 0,5 MPa i wyrównania siły działającej na membranę (5). W chwili wykonania wdechu w komorze niskiego ciśnienia wytwarzane zostaje podciśnienie, co powoduje wychylenie się membrany (8) w dół, naciśnięcie dźwigni (9), ugięcie sprężyny(10), przesunięcie tłoczka (11) i wypływ powietrza z komory pierwszej i przewodu (6) do komory drugiej, a stamtąd przez maskę do górnych dróg oddechowych użytkownika. W czasie przepływu powietrza spada ciśnienie pod membraną (5) w wyniku czego pod działania sprężyny (7) następuje odsunięcie czopa (3) od krateru, ugięcie sprężyny (4)i dopływ powietrza z butli pod membraną. W końcowej fazie wdechu ciśnienie powietrza w komorze drugiej wzrasta powodując podciśnienie oraz podniesienie się membrany (8) i pod działaniem sprężyny (10) następuje dociśnięcie tłoczka (11) do krateru. Ciśnienie w komorze pierwszej i przewodzie (6) również wzrasta do swej normalnej wartości 0,5 MPa i czop  pod działaniem sprężyny (4), zostaje dociśnięty do krateru, odcinając tym samym wypływ powietrza z butli. Podczas wydechu membrana (8) znajduje się w położeniu równowagi, a tłoczek (11) dociśnięty do krateru pod działaniem sprężyny odcina wypływ powietrza z przewodu (6) i komory pierwszej. Powietrze wydychane uchodzi do atmosfery przez zawór wydechowy umieszczony w masce. Przy spadku ciśnienia w butlach ze sprężonym powietrzem do wartości 40 + 5 MPa zostaje uruchomione urządzenie ostrzegawcze (12). Ciśnienie powietrza w butlach odczytuje się na manometrze (13).

 

bhp podczas OBSŁUGI APS 2/2-50, jego użytkowanie i konserwacja.

Zakres wykonywanych czynności przez użytkownika, w czasie używania, oraz czynności po użyciu, bezpośrednio przed użyciem aparatu APS 2/2-50 należy poddać oględzinom zewnętrznym:

a)                 sprawdzić stan noszaka - tj. części mocujących pasy nośne,

b)                stan zaworów butli,

c)                 przewód zredukowanego ciśnienia oraz miejsce połączeń przewodu,

d)                stan reduktora, automatu oddechowego, manometru oraz plomby,

e)                 połączeń gwintowych,

f)                  taśmy obejmujące butlę,

g)                sprawdzenie zapasu powietrza, szczelności połączeń układu

wysokiego i niskiego ciśnienia polegające na otwarciu zaworu butli, odczytaniu ciśnienia na manometrze oraz sprawdzeniu czy nie uchodzi powietrze w sposób następujący, jeżeli ciśnienie w butli wynosi mniej niż 19 MPa butle należy uzupełnić powietrzem, a w przypadku nieszczelności wymienić uszczelkę,

h)                sprawdzić działania układu oddechowego (reduktor, automat oddechowy) otworzyć zawory butli, sprawdzić czy zawór automatu oddechowego nie przepuszcza powietrza, a końcówki automatu wypróżnić z powietrza wykonując kilka oddechów Prawidłowe działanie uwidacznia się natychmiastowym podaniu powietrza przy wdechu i odcięciu wpływu powietrza przy wydechu. sprawdzenie urządzenia ostrzegawczego polega na stwierdzeniu przy jakim ciśnieniu zaczyna ono działać, Aby to sprawdzić należy na krótko  otworzyć zawór butli po czym go zakręcić i przez końcówkę gwintową automatu oddechowego powoli wyssać powietrze z układu  oraz obserwować spadek ciśnienia na manometrze - wskazanie przy, którym urządzenie ostrzegawcze zaczęło działać. Uruchomienie sygnału akustycznego powinno zadziałać przy spadku ciśnienia do wartości 4 ± 0,5 MPa. Następnie otworzyć zawór butli  przez odkręcenie pokręteł do oporu i powrotnie przekręcenie. Po tych czynnościach kontrolnych umieszczamy aparat na plecach ratownika regulując odpowiednio pasy nośne oraz zapinamy pas obejmujący. Przed skręceniem maski z aparatem należy sprawdzić szczelność maski po przez nałożenie jej na twarz, a następnie po zatkaniu gniazda gwintowego maski dłonią wykonać głęboki wdech. Jeżeli powietrze nie przedostaje się pod.

i)                   w czasie użytkowania aparatu należy co pewien czas sprawdzić wskazania manometru-czyli pozostający do dyspozycji zapas powietrza z chwilą uruchomienia urządzenia ostrzegawczego użytkownik powinien bezzwłocznie wycofać się ze strefy zagrożonej.

 

 

 

 

 

APARAT APS2/2-50

 

 

 

 

 

 

j)                  




                               

 

 

1.              Nakrętka skrzydełkowa.

2.              Przewód z manometrem.

3.              Butle z powietrzem.

4.              Noszak.

5.              Pas nośny.

6.              Pas brzuszny.

7.              Sygnalizator akustyczny.

8.              Przewód zredukowanego ciśnienia.

9.              Zawór dawkujący.

 

Aparat AP-3

Jego części składowe:

A) Szkielet aparatu.

B) Manometr.

C) Zawór dawkujący.

D) Wąż oddechowy z łącznikiem.

E) Butle powietrzne.

F) Stelaż z obejmami butli.

G) Pasy nośne.

H) Pas biodrowy obejmujący.

 

 

PARAMETRY APARATU AP-3

1) wymiary gabarytowe: 340 mm x 685 mm x 130 mm,

2) pojemność butli powietrznych   –  2 ´ 4 dm3

3) zapas powietrza w butlach         –  1600 dm3

4) maksymalne ciśnienie robocze   –   20 MPa

5) masa kompletnego naładowanego aparatu – 15,6 kg

6) średnica butli – 115 mm, 

                                 

7) czas ochronnego działania:

 

ü    przy ciężkim wysiłku (zużycie powietrza 50 dm3/min)

ü    przy średnim wysiłku (zużycie powietrza 30 dm3/ min)

 

8) zawór dawkujący – 2 – stopniowy,

9) uruchomienie sygnału akustycznego  -  40 ± 0,5 MPa

10) aparat może być używany w temp. -  20 do + 600 C,

11) ciśnienie zredukowane  -  0,6 MPa,

 

 

ZaSADA DZIAŁANIA APARATU POWIETRZNEGO AP-3.

 

Podczas wykonywania wdechu zostaje wytworzone podciśnienie w masce (1), wężu oddechowym (2) oraz w puszce zaworu dawkującego (3), powoduje to wychylenie membrany (4) w dół. Membrana pokonuje opór dźwigni (5) połączonej z czopem zaworu dawkującego (6), otwiera wylot powietrza z komory ciśnienia zredukowanego (7) na czas trwania odpowiedniego podciśnienia. Z chwilą wzrostu ciśnienia w czasie wydechu membrana podnosi się w górę, zwalniając tym samym nacisk na dźwignię, przez co sprężyna (8) dociska czop do krateru (9) powodując odcięcie wypływu powietrza z butli (10). Powietrze wydychane uchodzi do atmosfery przez zawór wydechowy (11) umieszczony w masce przy spadku ciśnienia w butli ze sprężonym powietrzem do 4 + 0,5 MPa zostaje uruchomiony sygnał akustyczny (12). Ciśnienie powietrza panujące w butlach odczytuje się na manometrze (13).

BHP PODCZAS OBSŁUGI AP-3

Zakres wykonywanych czynności przed użyciem, w czasie używania, oraz czynności po użyciu. Bezpośrednio przed każdym użyciem aparat AP-3 należy poddać podstawowym oględzinom zewnętrznym:

a)              sprawdzić stan noszaka szczególnie części mocujących, pasów nośnych

b)             sprawdzić stan zaworów butli,

c)              miejsce połączeń węża oddechowego i innych połączeń,

d)             stan reduktora, manometru - czy plomby są nienaruszone,

e)              taśma obejmująca butle - nakrętka metalowa,

f)               sprawdzenie układu oddechowego  otworzyć zawór butli obsłuchać czy nie uchodzi powietrze, końcówkę gwintową przewodu  przyłożyć do ust i wykonać kilka oddechów, przy prawidłowym działaniu następuje natychmiastowe podanie powietrza do ust oraz odcięcie wypływu powietrza w czasie wydechu,

g)             sprawdzenie urządzenia ostrzegawczego polega na zbadaniu przy jakim ciśnieniu powietrza w butlach zaczyna ono działać w tym celu należy otworzyć na krótko zawór w butli po czym zamknąć przez końcówkę gwintową przewodu, wyssać powietrze, i wskazanie manometru przy którym urządzenie ostrzegawcze zaczęło działać- powinno to nastąpić przy spadku ciśnienia do wartości 40 ± 0,5 MPa,

h)             otworzyć zawór butli przez obrót pokrętłem aż do oporu następnie obrócić je o 1/4obrotu z powrotem. Po wykonaniu wcześniej omawianych czynności kontrolnych, aparat umieszczony na plecach ratownika - w zależności od potrzeb należy wyregulować długość pasów nośnych oraz zapiąć pas obejmujący.

i)               sprawdzenie i założenie maski - nałożyć maskę na twarz w komorze zaworowej, zatkać gniazdo gwintowe dłonią i wykonać głęboki wdech,

j)               w czasie użytkowania aparatu  należy co pewien czas sprawdzić wskazania manometru, czyli pozostający do dyspozycji zapas powietrza, oraz zwrócić uwagę na szczelność połączeń maski z wężem oddechowym, z chwilą uruchomienia urządzenia ostrzegawczego użytkownik powinien bezzwłocznie wycofać się z strefy zagrożonej.

k)             po każdorazowym użyciu aparatu należy odłączyć maskę od węża oddechowego (maskę przemyć ciepła wodą z mydłem celem  usunięcia zanieczyszczeń, a następnie osuszyć ),

l)               oczyścić aparat, w razie jakiś uszkodzeń przekazać uprawnionemu pracownikowi do naprawy, oraz wykonania badań kontrolnych lub konserwacji

 

ZASADA DZIAŁANIA APS 2/1-50.

Po otwarciu zaworu /1/ powietrze o wysokim ciśnieniu wypływa z butli /2/ i poprzez czop /3/ dostaje się pod membranę /5/ wypływając z komory pierwszej i przez  zawór zredukowanego ciśnienia /6/ aż po tłoczek /11/ automatu oddechowego. Wzrastające w jej przestrzeni ciśnienie powietrza działając na membranę /5/ powoduje jej przemieszczenie się i ugięcie sprężyny /7/. W wyniku tego pod działaniem sprężyny /4/ następuje przesuwanie się czopa /3/ i stopniowe przymykanie przepływu, aż do jego całkowitego zamknięcia, poprzez dociśnięcie czopa /3/ do krateru.  Odpowiada to momentowi ustawienia się w przestrzeni ciśnienia 0,5 MPa i wyrównania sił działających na membranę /5/. W chwili wykonania wdechu w komorze ciśnienia 2 wytwarzane zostaje podciśnienie, co powoduje wychyleni się membrany /8/ w dół, naciśnięcie dźwigni /9/ ugięcie sprężyny /10/ i wypływ powietrza z komory 1 i przewodu /6/ do komory 2, a stamtąd przez maskę do dróg oddechowych użytkownika. W czasie przepływu powietrza spada ciśnienie pod membraną /5/ w wyniku czego pod działaniem sprężyny /7/ następuje odsunięcie czopa /3/ od krateru, ugięcie sprężyny /4/ i dopływ powietrza z butli pod membranę /5/. W końcowej fazie wdechu, ciśnienie powietrza w komorze 2 wzrasta powodując podciśnienie membrany /8/ i pod działaniem sprężyny /10/ następuje dociśnięcie tłoczka /11/ do krateru. Ciśnienie w komorze 1 i przewodzie /6/ również wzrasta do swojej normalnej wartości 0,5 MPa i czop /3/ pod działaniem sprężyny /4/zostaje dociśnięty do krateru, odcinając tym samym wypływ powietrza z butli. Podczas wydechu membrana /8/ znajduje się w położeniu równowagi, a tłoczek /11/dociśnięty do krateru pod działaniem sprężyny /10/ odcina wypływ powietrza z przewodu /6/ i komory 1.Powietrze wydychane uchodzi do atmosfery przez zawór wydechowy umieszczony w masce. Przy spadku ciśnienia w butlach ze sprężonym powietrzem do wartości 5- 0,5 MPa zostaje uruchomione urządzenie ostrzegawcze /12/. Ciśnienie w butlach odczytuje się na ciśnieniomierzu /13/. Instrukcja obsługi tj.Czynności po użyciu i w czasie użycia są takie same jak w aparacie powietrznym APS 2/2  - 50.

 

 

APARAT POWIETRZNY  APS-3.

Dwie firmy „Faser” i „Auer” opracowały nową wersję izolacyjnych aparatów powietrznych APS-3. Jest to sprzęt ochrony dróg oddechowych nowej generacji, stosowany do celów ochrony pracy, przeciwpożarowych, ratownictwa i ewakuacji poszkodowanego ze strefy zagrożonej, w przemyśle, pożarnictwie i na statkach.

Aparaty te zabezpieczają przed możliwością zatrucia przez skórę. Podczas działania w rejonie awarii, w którym mogą występować strefy skażeń substancjami promieniotwórczymi i środkami biologicznymi.

Aparaty powietrzne APS-3 mogą być kompletowane z butlami o zapasie powietrza i czasie ochronnego działania:

1.    1 ´ 7 dm3 / 20 MPa - 1400 dm3 – 46 min.

2.    2 ´ 4 dm3 / 20 MPa - 1600 dm3 – 53 min.

W wykonaniu nadciśnieniowym i maską nadciśnieniową.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin