Polski system polityczny.docx

(22 KB) Pobierz

Analiza wybranego systemu politycznego w Europie

 

              W niniejszej pracy pragnę przeanalizować polski system polityczny. Dokonałem tego wyboru, ponieważ państwo Polskie jest mi bliskie z powodu tego, że urodziłem się pod jego egidą.

              Na początek pragnę przedstawić krótkie definicję takich haseł jak: system polityczny, demokracja i demokracja parlamentarna.

              System polityczny - ogół organów państwowych, partii politycznych oraz organizacji i grup społecznych (formalnych i nieformalnych), uczestniczących w działaniach politycznych w ramach danego państwa oraz ogół generalnych zasad i norm regulujących wzajemne stosunki między nimi.

              Demokracja  ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli)

              Demokracja parlamentarna  ustrój polityczny, w którym uprawnieni do głosowania wybierają parlamentarzystów jako swoich przedstawicieli (w Polsce posłów i senatorów). Liczba przyznanych mandatów zależy od głosów oddanych na poszczególne partie w wyborach oraz od obowiązującej ordynacji wyborczej. Demokracja parlamentarna jest najbardziej popularną odmianą demokracji pośredniej.

              Państwowy system polityczny definiuje konstytucja uchwalona 2.04.1997 roku na mocy której żyjemy w granicach Trzeciej Rzeczpospolitej.

Rzeczpospolita Polska jest republiką parlamentarną i realizuje zasady suwerenności narodu, niepodległości i suwerenności państwa, demokratycznego państwa prawnego, 

społeczeństwa obywatelskiego, trójpodziału władzy, pluralizmu, legalizmu, społecznej gospodarki rynkowej oraz przyrodzonej godności człowieka. Rzeczpospolita określona jest także jako państwo unitarne. Tylko co oznaczają te wszystkie hasła? Podam małą definicję tych brzmiących- dla mnie- najbardziej skomplikowanie:

-Republika parlamentarna to władza powoływana przez wybory na określony czas. Natomiast  parlamentarny system rządów opiera się na tzw. podwójnej egzekutywie, tzn. rozdziale funkcji szefa rządu i głowy państwa. System ten pozwala na łączenie funkcji w rządzie i parlamencie. Rząd zobowiązany jest do ustąpienia w wyniku otrzymania wotum nieufności w parlamencie.

-Pluralizm polityczny polega na istnieniu dwóch lub więcej partii politycznych reprezentujących różne programy i orientacje, walczących o zdobycie władzy w państwie. Oznacza wolność funkcjonowania wielu organizacji w państwie. Istotnym wskaźnikiem pluralizmu jest zatem legalność i swoboda działania opozycji politycznej.

- Legalizm to postępowanie zgodne z obowiązującym prawem. Zasada legalizmu zawarta jest w art. 7 Konstytucji RP który stanowi, że: "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Oznacza to, iż organy władzy publicznej nie mogą podejmować działań bez podania podstawy prawnej. Mogą czynić tylko to, co im prawo nakazuje lub pozwala.

- Unitarność to forma państwa najbardziej powszechna we współczesnym świecie, charakteryzująca się wewnętrzną jednolitością. Wszystkie jednostki

administracyjne wchodzące w skład państwa są tak samo zorganizowane i podporządkowane organom centralnym, które określają ich ustrój i właściwość.

        

             

W naszym państwie sprawują władze:

·                     ustawodawczą: Sejm i Senat,

·                     wykonawczą: Rada Ministrów i Prezydent,

·                     sądowniczą: sądy i trybunały.

Takie informację można wyczytać w internetowej encyklopedii. To tylko teoria dająca ogólne pojęcie o tym kto, jak i dlaczego decyduje o naszym życiu i przyszłości.

Zainteresowałem się tym tematem z powodu przyczyn jakie niesie ze sobą ten system polityczny. Dlaczego mimo egzystowania w „demokratycznym państwie prawa” w eterze jest tyle doniesień o bezkarności i zbrodniach. I czy wyżej wymienione filary to jedyne ośrodki władzy w Polsce?

System polityczny w Polsce składa się z dwóch podstawowych elementów: mediów i polityków okrągłostołowych. Realna władza obecnie w Polsce to szefowie frakcji partii systemowych i właściciele mediów, oligarchowie. To jest obecny odpowiednik biura politycznego PZPR za komuny.

Selekcja partii odbywa się w mediach. Poza tym obecna ordynacja wyborcza utrudnia obywatelom działania na rzecz państwa.
              Obrazowo można sobie wyobrazić system, jako kasę przed wejściem na diabelski młyn wesołego miasteczka. W tym okienku (telewizyjnym) sprzedaje się bilety tylko wybranym, innych wypycha się wszelkimi metodami. Też administracyjnymi, konstrukcji prawa, działaniami bezprawnymi na koniec kolejki. A młyn się kręci powoli - najwyżej są rządzący, nieco niżej byli rządzący nieco wyżej ci, którzy będą rządzić w następnym rozdaniu. Wszystko we własnym gronie- żeby daleko nie szukać w parlamencie i telewizji są jedne i te same twarze.

              System w swojej istocie jest pasożytem. Powoli zabijającym organizm na którym żeruje. Tu nie ma dyskusji, wystarczy popatrzeć na dane demograficzne. Przedłużenie wieku emerytalnego, spadek realnej wartości zarobków, drożyzna, emigracja, ogromny dług publiczny, utrata prawie całości majątku narodowego pokazują jaką cenę za jego istnienie każdy płaci. Stałymi elementami systemu od 22 lat jest przejmowanie majątku państwa, części przechodzących przez nie pieniędzy z podatków. Zwłaszcza tych idących na zamówienia publiczne – 144 mld w zeszłym roku. Pieniędzy idące na płace administracji, zatrudnianej na zasadzie lojalności wobec systemu – za ostatniej kadencji tylko na zatrudnienie nowych jej członków idzie kilka miliardów rocznie.

             

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin