WĄTROBA.docx

(23 KB) Pobierz


WĄTROBA


Ból wątroby

Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego organizmu. Jeśli odczuwasz ból z prawej strony pod żebrami to znak, że może ona funkcjonować nieprawidłowo.
Wątroba to jeden z największych i najbardziej wszechstronnych organów. Co ciekawe, pełni aż pół tysiąca różnych funkcji i przypisywane są jej niebywałe zdolności do samoregeneracji. Wątroba przede wszystkim ma za zadanie neutralizować toksyny i przekształcać toksyczny amoniak w mocznik.
Inne role spełniane przez ludzką wątrobę to:
Przerabianie cukrów, tłuszczy i białek,
Magazynowanie witamin A, D, E, żelaza, a także niewielkich ilości witaminy B12,
Wytwarzanie żółci (około 1,5 l na dobę),
Wytwarzanie oraz magazynowanie enzymów,
Regulowanie i gromadzenie ilości żelaza w organizmie,
Funkcja krwiotwórcza u płodu,
Odtruwanie organizmu ze szkodliwych toksyn,
Wspomaganie utrzymywania równowagi hormonalnej.
Zdarza się, że odczuwamy ból wątroby. Jak on wygląda, czym jest spowodowany, z jaką chorobą może się wiązać oraz jakie są metody jego łagodzenia?
Przyczyny bólu wątroby
Wątroba zwykle nie powoduje jednoznacznych dolegliwości bólowych. Generalnie, wątroba nie boli, gdyż nie jest unerwiona. Ból jednak może się pojawić, gdy wątroba zaczyna się powiększać i uciskać otaczającą ją unerwioną błonę surowiczą. Dzieje się to na przykład przy ostrym lub przewlekłym zapaleniu wątroby lub w pierwszej fazie rozwoju marskości wątroby. Ból pojawia się z prawej strony w nadbrzuszu, dokładnie tam, gdzie zlokalizowany jest narząd.
Wczesne objawy marskości wątroby nie kojarzą się z dolegliwościami związanymi z wątrobą, ponieważ u chorego występuje zaczerwienienie dłoni, czerwone plamki na tułowiu, jak również zwłóknienie ścięgien w rękach, zniekształcenia palców i paznokci u rąk oraz przerost ślinianek przyusznych. Na początku więc trudno zauważyć, że zmiany te dotyczą chorej wątroby. Objawy bólowe mogą być spowodowane znacznym upośledzeniem funkcji wątroby. Wówczas odczuwamy zmęczenie, nudności i właśnie bóle brzucha.
Przyczyną dolegliwości bólowych wywołanych za sprawą wątroby może być nadmiar tłuszczu w diecie, nadmierne spożywanie alkoholu lub działalność niektórych wirusów.
Codzienne jedzenie ciężkich, tłustych potraw niewątpliwie w krótkim czasie odbije się na stanie tego organu. Przestaje być on wtedy tak wydajny w procesie oczyszczania krwi z toksyn, co powoduje ogólne obniżenie szybkości trawienia pokarmów oraz nadmierne otłuszczanie się wątroby.
Systematyczne, nadmierne picie wysokoprocentowych alkoholi wywołuje, obok bólu, poważne uszkodzenie wątroby i blokowanie pracy hepatocytów.
Choroby wątroby mogą być spowodowane, obok spożywania nadmiernie tłustych potraw i picia dużych ilości alkoholu także wirusami. Szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu są zakażenia wirusowe wątroby typu A, B i C. Należy także pamiętać, że wirusowe zapalenie wątroby typu A na ogół przenosi się od chorego do zdrowego tzw. " drogą brudnych rąk". 

Ból wątroby Z kolei do przeniesienia wirusowych zapaleń wątroby typu B oraz C niezbędny jest kontakt z krwią osoby zakażonej lub też kontakt płciowy. Przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B można się chronić poprzez szczepienia ochronne.

Objawy

Ból wątroby najczęściej odczuwalny jest w górnych częściach jamy brzusznej, czyli w nadbrzuszu. Może on być spowodowany nie tylko powiększającą się wątrobą, dlatego też aby zdiagnozować go, należy wybrać się koniecznie do lekarza.
W przypadku kolki żółciowej dolegliwości bólowe mogą wywoływać promieniowanie pod prawą łopatkę. Często bólowi towarzyszą wymioty.
Żółtaczka, czyli właściwie zażółcenie oczu i skóry, która jest związana z chorobami wątroby, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, bez względu na to, czy występuje przy niej ból.

Choroby wątroby

Z wątrobą i jej bólami związanych jest szereg chorób, takich jak: przewlekłe zapalenia, marskość, toksyczne uszkodzenie, zakażenie i stłuczenia. Wszystkie schorzenia stanowią bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet życia pacjenta.
Najczęściej przyczynami schorzeń, a co za tym idzie także i bólu wątroby, są wirusowe zapalenia typu A, B, C, nadużywanie niektórych leków, zatrucia (np. grzybami) itp.
Trzeba powiedzieć, że nie zawsze leczenie farmakologiczne chorych jest skuteczne, bowiem leki nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Przy zbyt długim stosowaniu farmaceutyków może wręcz dojść do uszkodzenia narządów miąższowych wątroby.
Metody łagodzenia bólu wątroby
Zdrowie wątroby można zachować, jeśli będzie się stosowało odpowiednią dietę. Dla utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej tego organu należy jeść lekkie i najmniej przetworzone posiłki, o w miarę tych samych, właściwych porach.
W miejsce trzech dużych posiłków, zaleca się spożywanie nawet 6 mniejszych, ponieważ w ten sposób o wiele mniej obciążamy naszą wątrobę. Potrawy nie powinny być smażone w tłuszczu, lepiej jest je gotować na parze, dusić i piec w folii aluminiowej. Należy jeść jak najwolniej, aby ułatwić pracę zarówno samej wątrobie, jak i żołądkowi.
Unikać należy napojów gazowanych, pikantnych potraw i tłustych, smażonych dań. Ważne jest, aby stosowana przez nas dieta była dobrze dobrana do potrzeb naszego organizmu. Musi być ona bogata w witaminy i mikroelementy. Jeśli wykryto u nas zaburzenia wątroby, kategorycznie nie wolno nam pić alkoholu. Powinno też zamienić się spożycie soli na zioła o działaniu stymulującym układ trawienny, np. imbir, mięta czy majeranek.
Jeśli chcemy pozbyć się bólu wątroby powinniśmy rozpocząć leczenie farmakologiczne. Pomocne w tym będą również zioła. Wyciągi z nasion ostropestu plamistego i ziela karczochów oraz cały zestaw ziół regenerujących wątrobę, pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Mają one przewagę nad lekami w tym, że mogą być stosowane bez porównania dłużej, nie doprowadzając do poważniejszych uszkodzeń miąższu wątroby i lepiej hamują procesy chorobowe w komórce wątrobowej.

W skład mieszanek ziół dobroczynnie wpływających na wątrobę wchodzą między innymi:
Kwiatostan kocanki,
Liść pokrzywy ,
Kłącze perzu ,
Korzeń mniszka ,
Ziele drapacza ,
Korzeń omanu ,
Liść borówki czernicy,
Liść melisy ,
Korzeń cykorii ,
Liść brzozy ,
Kora kruszyny.

Autor: Sofista http://mamzdrowie.pl/bol-watroby/ 


Dbaj o swoją watrobę

Wątroba jest największym narządem i poza sercem najbardziej pracowitym. Zachodzą w niej procesy niezmiernie ważne dla zdrowia i życia.
W wątrobie przetwarzane są składniki odżywcze w substancje lepiej przyswajalne przez poszczególne komórki ciała, następnie odtruwa organizm z substancji toksycznych, które pochodzą z pożywienia. Wątroba produkuje żółć, niezbędną do trawienia, również heparynę, regulującą krzepliwość krwi i niektóre białka np. odpornościowe. Jest jak olbrzymi magazyn, gromadzi bowiem m.in. glikogen, przechowuje witaminy B12, D, A i znaczne ilości żelaza. Aby móc podołać tak trudnym zadaniom, musi być w dobrej 
formie. Wystarczy kilka zmian w naszych upodobaniach żywieniowych, a ona z pewnością nam się odwdzięczy.
Mniej mięsa
Największym obciążeniem dla wątroby są tłuste, smażone mięsa bogate w cholesterol. Strawienie takich potraw zmusza ją do znacznie większego wysiłku. O wiele łatwiej jest uporać jej się z tłuszczem rybim. Może tak więc zamiast schabowego, częściej rybę na obiad. Również bardzo korzystne dla wątroby są tłuszcze roślinne, ale też w ograniczonych ilościach.
Częściej, a mniej
Posiłki jadane często, 5-6 razy i w mniejszych porcjach nie zmuszają wątroby do zbyt dużego wysiłku, jak te w 3 porcjach ale obfitych. Wątroba ma czas na spokojne przetwarzanie pokarmów i oczyszczanie oraz właściwą przemianę materii. Posiłki jedzmy powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs.
Więcej warzyw
Dla naszego zdrowia ważne są wszystkie warzywa, zawierają dużo witamin np. B1, B2, B6, PP, a także dużo błonnika usprawniającego trawienie. Dla wątroby najlepsze są warzywa gotowane, z surowymi nie należy przesadzać. Niektóre osoby muszą też uważać na czosnek, gdyż zawarta jest w nim duża ilość związków siarki, która podrażnia wątrobę.
Mniej alkoholu
Nawet niewielka ilość alkoholu pita systematycznie to dla wątroby może być zabójcze. Po jakimś czasie dochodzi do uszkodzeń hepatocytów, a miąższu wątroby i dochodzi do marskości. Dlatego też, niech alkohol będzie dla nas tylko niewielką przyjemnością od czasu do czasu.
Więcej przypraw
Odpowiednio przyprawione potrawy są nie tylko smaczniejsze ale też, przyprawy czynią nie lżej strawnymi. Dla wątroby bardzo korzystnie działają: tymianek. majeranek. mięta, jałowiec, kminek, oregano - pobudzają one wydzielane soków żołądkowych, ułatwiają trawienie, mają działanie rozkurczowe, regulują dopływ żółci do dwunastnicy. Są też przyprawy, które należy stosować umiarkowanie np. pieprz, ostra papryka, curry, musztarda i ocet spirytusowy.
Uwaga na odchudzanie
Przeciążona wątroba może niedomagać i być przyczyną nadwagi. To z kolei jest przyczyną stłuszczenia tego narządu i jeszcze w większym stopniu nasilać zaburzenia w jego pracy. Często skutkiem takiej sytuacji są problemy z woreczkiem żółciowym - kamica żółciowa. Problem ten dotyka zazwyczaj osoby z dużą nadwagą i głównym zaleceniem jest z rzucenie kilogramów. Nie należy jednak stosować żadnych radykalnych i ostrych diet powodujących szybką utratę kilogramów. Dochodzi wówczas do nadmiernego 
zagęszczenia żółci w pęcherzyku żółciowym i tu właśnie tworzą się kamienie. 
Dbaj o swoją watrobę

Wsparcie ziołami

Wątrobie bardzo dobrze służą zioła ochraniające jej komórki np. z nasion ostropestu i ziele karczocha. Ostropest zawiera silimarynę, która ma działanie żółciopędne, przeciwzapalne, odtruwające i regeneracyjne. Karczoch z kolei dostarcza cynareiny, która ma działanie żółciopędne, regeneruje miąższ wątroby i przyspiesza odtruwanie. Na rynku jest wiele preparatów z tymi ziołami np. Silimarol. Oprócz ziół dostępne są też inne preparaty zawierające asparaginian ornityny np. Hepatil. Przyspiesza on 
proces odtruwania i regeneruje i ułatwia odbudowę błon uszkodzonej wątroby.
Nadużywanie lekarstw
Niektóre lekarstwa przechodzą tylko przez wątrobę, ale niektóre ulegają w niej różnym przemianom. Efektem tego są toksyny, czasami bardzo szkodliwe dla samej wątroby. Nadużywanie lekarstw może prowadzić do uszkodzenia komórek wątroby, zwłaszcza leki przeciwzapalne, z paracetamolem, antybiotyki, a także środki zawierające hormony. Zanim sięgniemy po następną tabletkę przeciwbólową, może warto zaparzyć ziółka lub po prostu położyć się i wypocząć.
Szczepienia
Zapalenie wątroby typu B wywołuje wirus, którym możesz zarazić się u dentysty, kosmetyczki, podczas zabiegu, czy nawet prostych badań ambulatoryjnych. W bardzo skrajnych przypadkach infekcja może doprowadzić nawet do marskości wątroby lub raka. Jedyną skuteczną ochroną przed bardzo groźnym wirusem jest szczepienie.

Autor: Tamara Majer 


WĄTROBA -OBRZĘK 

-Zestaw 1 [nie dla kobiet w ciąży ] -rzepik 20g.
,mniszek lekarski 15g. ,szczaw zwyczajny 15g. ,po 10g;ziele jaskółcze
,dziurawiec ,bobek trólistny ,goryczka żółta ,podróżnik.Zioła zmieszać
razem .Po 1 łyżce ziół zalać 1 szk. wrzątku ,po 10-15 min. przecedzić
.Pić w ilości 1szk. rozdzielonej na 3 porcje dziennie. .Zestaw 2 ; po
10g.nagietek ,korzeń cykorii ,ruta ogrodowa ,ziele jaskółcze ,rumianek ,
po 25g.;szanta biała ,mniszek lekarski . Zioła zmieszać razem .1 łyżkę
ziół zalać 1szk. wrzątku ,po 10-15 min. przecedzić .Pić ciepłą w ilości
1szk. rozdzielonej na 3 porcje dziennie.

KAMIENIE ŻÓŁCIOWE 

-Zestaw 1-bluszczyk kurdybanek 20g. ,korzeń fiołka polnego 20g. ,po15g.; tawuła
błotna,rdest ptasi ,liść mięty ,nagietek .Zioła zmieszać i 1 łyżkę ziół
zalać 1szk. wrzątku ,po 10-15 min. przecedzić i pić ciepły w ilości 2-3
szk. dziennie. Zestaw 2 -po 10g.;oman wielki ,mniszek lekarski rzepik
,piołun ,koszyczek polny ,pomornik górski ,po 20g. ;szczaw zwyczajny
,dziurawiec .Zioła zmieszać .1łyżkę ziół zalać 1szk. wrzątku ,po 10-15
min. przecedzić i pić ciepły w ilościu 203 szk. dziennie .

WZDĘCIA

-{wiatry}- Zestaw 1 -po 20 g. ;rumianek ,owoc anyżku ,owoc kminku ,po
10g. ;mięta ,lawenda ,koper włoski ,kozłek lekarski ,piołun .Zioła
zmieszać .1łyżkę ziół zalać 1szk. wrzątku ,po naciągnięciu pić ciepły w
ilości 2 szk. dziennie .Zestaw 2 -po 25g. lawenda ,liść mięty ,koper
włoski ,ziarna kminku . Zioła zmieszać ,1 łyżkę ziół zalać 1 szk.
wrzatku ,pić ciepły w ilości 2 szk. dziennie .

MOJA UWAGA -podczas
stosowania dziurawca -starać się ,jak najmniej przebywać na słońcu . 

WĄTROBA 

-1 SPOSÓB -Kuracja sokiem z czarnej rzodkwi pomocna jest przy
chorobach pęcherzyka żółciowego . Usuwa złogi w pęcherzyku ,chroni przed
tworzeniem się dużych kamyków .kuracja trwa 6 tygodni .Pierwszego dnia
rano należy przed jedzeniem wypić 100 ml. soku z czarnej rzodkwi
.Następnie zwiększać stopniowo tę ilość w ciągu 3-ch tygodni , do 400
ml.dziennie .Wypijać porcjami .Od drugiego tygodnia porcję soku dzielimy
na 2 części ,zawsze pijąc przed jedzeniem .Po 3-ch tygodniach dawkę
zmniejsza się z 400 ml.stopniowo do ilości początkowej 100 ml. dziennie
,przez tydzień .Uwaga -sposób ten nie skutkuje na wszystkie rodzaje
kamieni .Gdy nie pomaga konieczna staje się operacja .Ewentualnie
sposób ,jak niżej . Sposób 2 -Kuracja oliwkowa ,znana w różnych
kombinacjach z ziołami i żółtkami jaj .Polecamy jedną z jej odmian
,przyspieszającą rozkruszanie kamieni w pęcherzyku żółciowym .Codziennie
przed snem wypijać łyżkę oliwy z oliwek i zaraz po tym ,sok z 1 cytryny
zmieszany z 1 łyżką oliwy ,kuracja trwa 9 dni .Podczas jej stosowania
przestrzegać diety dla wątrobowców .Wyłączyć z jadłospisu ;używki ,mięso
i jaja , oraz pokarmy wzdymające [ groch ,kapustę gotowaną ] Inny
sposób to utarcie żółtka w łyżeczce cukru z dodatkiem łyżeczki soku
cytrynowego i 1 łyżeczki koniaku .Do tego dodać ,ucierając stopniowo
,150 ml.oliwy z oliwek .Całość po wymieszaniu wypić małymi łykami w
ciągu 30 min. Następnie położyć się na prawy bok .Kamienie powinny
schodzić do przewodu pokarmowego .Bok lekko ogrzewać poduszką
elektryczną .Gdy kamienie są zbyt duże ,kuracja nie pomaga .3 sposób
-Osobom mającym dolegliwości wątrobowe poleca się zjadanie chrzanu
,rukwi wodnej ,czarnej rzepy i korzenia kurkumy .Wszystkie one pobudzają
wydzielanie żółci .Zwykle zjadanie wiosennych i jesiennych rzodkiewek z
chlebem jest często wystarczające ,by uregulować wydzielanie żółci . 


Jak wyleczyć wątrobę?

Sok marchewkowy jest wspaniałym lekiem na wątrobę. Pić szklankę soku codziennie.

Aby utrzymać wątrobę w dobrej kondycji należy pić raz dziennie szklankę wody z wycisniętym sokiem z cytryny.

Picie herbat ziołowych z mniszka lekarskiego, dziurawca, rumianku, lipy wspomaga pracę wątroby.

Domowy sposób na problemy wątrobowe to jeść na czczo 2 pomarańcze przez 7 dni - wątroba szybko się zregeneruje.

Przy jakichkolwiek chorobach wątroby należy zaprzestać picia alkoholu i jedzenia tłustych rzeczy.

http://www.domowesposoby.com/watroba.html 


Próby wątrobowe - badania wątroby

Wątroba to największy i najbardziej skomplikowany organ w naszym ciele. Spełnia ważną funkcję odtruwania organizmu z toksyn. Warto kontrolować jej pracę, wykonując odpowiednie badania. Sprawdź jakie.
Badania wątroby pozwalają wykryć choroby takie jak kamica żółciowa, wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A, B i C, uszkodzenie wątroby lekami i stłuszczenie, spowodowane otyłością.
Aby wykonać badania wątroby konieczne są podstawowe badania krwi i moczu, badania poziomu cukru, poziomu trojglicerydów i cholesterolu z funkcjami HDL i LDL oraz tzw. próby wątrobowe wykonywane na czczo, czyli enzymy wraz ze stężeniem bilirubiny:
bilirubina - nie jest enzymem, lecz barwnikiem żółciowym. Jej podwyższony poziom powyżej 1,1 mg/100 ml może świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby;
AIAT - podwyższone wartości mogą wystąpić przy ostrym i przewlekłym zapaleniu wątroby, żółtaczce mechanicznej (lub zawale serca);
AspAT - wyższy poziom enzymu może sugerować zapalenie wątroby lub jej marskość;
ChE - spadek poniżej normy może wskazywać na ciężkie schorzenia wątroby spowodowane zatruciem, np. grzybami, natomiast wzrost może świadczyć o stłuszczeniu wątroby, nadczynności tarczycy i in.
GGT - podwyższona wartość tego enzymu świadczy o niedrożności dróg żółciowych albo nadużywaniu alkoholu;
LDH - podwyższony poziom może oznaczać choroby dróg żółciowych, zapalenie wątroby, ale także zapalenie mięśnia sercowego, stan zapalny po zawale czy chorobach nowotworowych.

Autor: Nela Elsner 


Kamienie w twoim woreczku żółciowym mogły się utworzyć, jeśli często pobolewa cię wątroba, miewasz nudności, wzdęcia. Możesz je usunąć zanim zaczną sprawiać więcej kłopotów.
Pęcherzyk żółciowy, popularnie nazywany woreczkiem, magazynuje żółć potrzebną nam do trawienia tłuszczów. Podczas procesów trawiennych jest ona transportowana drogami żółciowymi z woreczka do dwunastnicy. W trakcie tej wędrówki mogą się wytrącać kryształki cholesterolu i soli żółciowych, które zbijają się w grudki. Bywają wielkości ziarnka piasku, ale i włoskiego orzecha. Są to kamienie żółciowe.

Bolesne sygnały

Często kamienie podrażniają błonę śluzową woreczka, zaburzając jego pracę. Ciężar, uczucie pełności czy gniecenia w okolicy prawego podżebrza to niektóre sygnały tego, że nasz woreczek szwankuje. Dolegliwości takie są zwykle wynikiem błędu dietetycznego - wystarczy zjeść coś tłustego lub ciężkostrawnego, albo po prostu zjeść za dużo.
Czasami kamienie nie dają żadnych dolegliwości. Mogą być wykryte przypadkiem, np. podczas USG jamy brzusznej.
Gdy jednak kamień zablokuje odpływ żółci z woreczka do dróg żółciowych, dochodzi do ostrego zapalenia pęcherzyka. Wtedy mamy bardzo silne bóle (kolkę) z prawej strony nadbrzusza, które często promieniują w kierunku prawej łopatki albo pleców. Zwykle kolce towarzyszą nudności lub wymioty, wzdęcia. Czasem pojawia się gorączka.
Na skutek zablokowania woreczka gromadzi się w nim coraz więcej tkankowego płynu zapalnego. Pęcherzyk powiększa się i jest twardy. Ponieważ barwniki żółciowe są systematycznie wchłaniane do krwi, w końcu w woreczku pozostaje wodnisty płyn. Taki stan określany jest przez specjalistów jako wodniak pęcherzyka żółciowego.
Jeśli dojdzie do zakażenia zawartości (treści) pęcherzyka, tworzy się w nim ropniak.

Kiedy do lekarza

Jeśli dolegliwości pęcherzyka żółciowego przytrafiają się sporadycznie i nie są silne, można ratować się środkami rozkurczającymi (np. No-spą) oraz żółciopędnymi i przeciwzapalnymi z sylimaryną (m.in. Sylimarolem, Legalonem, Liverinem) albo preparatami ziołowymi o podobnym działaniu (np. Raphacholinem C, Terpicholem, Cholegranem).
Jeżeli bóle nawracają albo gniecenie w okolicach wątroby długo się utrzymuje należy skonsultować się z lekarzem. Szybkiej wizyty u specjalisty wymaga także pojawienie się żółtaczki (świadczy ona o poważnych zaburzeniach pracy wątroby). Natomiast jeżeli napad kolki trwa dłużej niż trzy godziny, trzeba natychmiast wezwać pogotowie. Bowiem utrzymujące się ostre zapalenie pęcherzyka może doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia trzustki czy otrzewnej.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/kamienie-w-woreczku_34084.html 

Kamica żółciowa to tworzenie się i gromadzenie w pęcherzyku żółciowym kamieni cholesterolowych lub barwnikowych.
Zwykle choroba przebiega bezobjawowo, każdego roku 5-10% przybiera postać objawową, a w ciągu całego życia objawy pojawiają się u niecałej połowy pacjentów z kamicą. Kamicę żółciową można rozpoznać po następujących objawach;
okresowe bóle w prawym górnym kwadrancie brzucha, promieniujące do pleców kolka żółciowa,
nudności i wymioty,
nietolerancja tłustych pokarmów,
niestrawność.
Przyczyny powstawania kamieni żółciowych to nadmierne wysycenie żółci cholesterolem, obniżenie zawartości w żółci fosfolipidów lub kwasów żółciowych, zastój żółci, choroby związane z hemolizą oraz zakażenie dróg żółciowych.

Do czynników predysponujących do powstania choroby zalicza się zespół krótkiego jelita, nieswoiste choroby zapalne jelit, liczne ciąże, długotrwałe całkowite żywienie pozajelitowe, marskość wątroby, sztuczne zastawki serca, pasożyty dróg żółciowych, gwałtowna utrata masy ciała, choroby nowotworowe wieku dziecięcego, pochodzenie indiańskie oraz cukrzyca.
W codziennej diecie należy ograniczyć tłuste pokarmy.
Wśród powikłań pochorobowych może wystąpić ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, ostre zapalenie dróg żółciowych, kamica dróg żółciowych z żółtaczką mechaniczną, niedrożność jelit spowodowana zatkaniem przez kamień żółciowy, przetoka żółciowo-jelitowa, ropień wątroby, zapalenie otrzewnej, a także w niektórych przypadkach rak pęcherzyka żółciowego.

Objawy chorobowe pojawiają się u niespełna połowy pacjentów z kamicą żółciową, śmiertelność jest mniejsza niż 1%. U 10-15% chorych współistnieje dodatkowo kamica dróg żółciowych. Po cholecystektomii może wystąpić nawrót w postaci kamicy dróg żółciowych.
Kamica żółciowa bardzo rzadko występuje u dzieci przed ukończeniem 10. r.ż., a ewentualne jej pojawienie się może być związane z nieprawidłowym składem krwi. Częstość występowania kamicy żółciowej wzrasta z wiekiem.

http://www.chorobycywilizacyjne.pl/kamica-zolciowa/ 

Małe są groźniejsze

W pęcherzyku żółciowym oraz (rzadziej) w przewodach, którymi odprowadzana jest żółć, mogą gromadzić się kamienie. Niewielkie, 1-2-milimetrowe, lub nawet kilkucentymetrowe.

Kamienie składają się w różnych proporcjach z barwników żółciowych, cholesterolu, białek i jonów nieorganicznych. Niektóre są zbudowane tylko z cholesterolu (jednorodne) i te osiągają bardzo duże rozmiary. Natomiast małe i szorstkie kamienie, nazywane barwnikowymi, złożone są z bilirubinianów wapnia i cholesterolu (w ilości do 25 proc.). Najczęstszy typ stanowią kamienie mieszane, cholesterolowo - barwnikowe.

Im kamienie są mniejsze, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że przedostaną się do dróg żółciowych i wtedy będą stwarzać problemy.


Zgłoś jeśli naruszono regulamin