Miażdżyc3.docx

(12 KB) Pobierz



Miażdżyca

Miażdżyca dotyka ludzi w różnym wieku i często jest powiązana z występowaniem otyłości. Jej przyczyną mogą być nie tylko błędy żywieniowe, ale i czynniki genetyczne i środowiskowe.
Miażdżyca (łac. atheromatosis, atherosclerosis) zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych, której częstą przyczyną jest nieprawidłowe odżywianie. Proces ten zachodzi przede wszystkim w dużych i średnich naczyniach. Zmiany mogą pojawiać się tylko w pojedynczych naczyniach lub obejmować całą ich sieć. Miażdżyca dotyka ludzi w różnym wieku i często jest powiązana z występowaniem otyłości. Jej przyczyną mogą być nie tylko błędy żywieniowe, ale i czynniki genetyczne i środowiskowe.

Najczęściej miażdżycą objęte są następujące tętnice:
- tętnice naczyń wieńcowych,
- tętnice mózgowe,
- tętnice nerkowe,
- tętnice kończyn dolnych,
- aorta.

Kogo dotyczy większe ryzyko?

Przyczyną rozwoju miażdżycy jest między innymi niewłaściwy sposób odżywiania, charakteryzujący się spożywaniem zbyt dużych ilości kilokalorii pochodzących z tłuszczu i węglowodanów. W diecie osób cierpiących na tą chorobę obserwuje się zwiększony udział nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Chorzy zbyt często sięgają po tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak: masło, smalec i słonina. Rozwojowi miażdżycy sprzyja także mała aktywność fizyczna, stres oraz palenie papierosów. Zmiany 
miażdżycowe mogą być też spowodowane nadciśnieniem tętniczym i przewlekłym stanem zapalnym.

Jak dochodzi do powstania miażdżycy i jakie są jej powikłania?

Zmiany miażdżycowe spowodowane są odkładaniem się w wewnętrznej błonie naczyń tętniczych lipidów, cholesterolu i jego estrów. W ten sposób powstaje tzw. blaszka miażdżycowa. W późniejszym etapie następuje rozrost tkanki łącznej, rozmiękczenie i zwapnienie, czego następstwem jest zgrubienie ścian tętnic. Pogrubienie ścian i gromadząca się blaszka miażdżycowa powodują stopniowe zwężanie się światła naczynia. W ten sposób przepływ krwi staje się utrudniony. W momencie całkowitego zatkania tętnicy 
przepływ krwi zostaje całkowicie zatrzymany.
Główną rolą krwi jest przenoszenie tlenu do każdej z komórek naszego organizmu, stąd zatkanie naczynia może spowodować groźne dla życia i zdrowia niedotlenienie narządów. W zależności od miejsca powstania blaszki miażdżycowej mogą to być np.: nerki, mózg lub serce. Najpoważniejszymi powikłaniami miażdżycy są zawał serca (niedotlenienie mięśnia sercowego) oraz udar mózgu (niedotlenienie mózgu).
Objawy choroby są uzależnione od miejsca występowania blaszki miażdżycowej. Jej umiejscowienie w tętnicach mózgowych powoduje bóle i zawroty głowy, może być przyczyną bezsenności lub problemów z pamięcią. Miażdżyca kończyn dolnych objawia się skurczami i bólem łydek, które najczęściej pojawiają się w czasie chodzenia. Zmiany miażdżycowe tętnic wieńcowych powodują duszność i bóle w klatce piersiowej.

Zalecenia żywieniowe:

W przypadku występowania otyłości należy zastosować prawidłowo ułożoną dietę redukcyjną, która pozwoli na obniżenie masy ciała.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ograniczenie w diecie zawartości tłuszczu i wybieranie tłuszczów korzystnych dla zdrowia.
Osoby cierpiące na miażdżycę powinny unikać nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, dlatego należy wyeliminować ze swojego jadłospisu produkty tj.: masło, smalec, słonina, łój, wieprzowina, baranina, podroby, kaczka, gęś, jaja, boczek, baleron. Warto je zastąpić chudymi gatunkami mięs, czyli: cielęciną, mięsem z kurczaka, indyka lub królika oraz rybami.
Dieta powinna być bogata w oleje, będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (olej słonecznikowy, sojowy, z pestek winogron, rzepakowy i oliwa z oliwek).
Pamiętajmy, aby wybierać chude mleko i chude produkty nabiałowe. Zalecane jest mleko 2% tłuszczu, chude sery twarogowe, kefir, maślanka, jogurt naturalny 2% tłuszczu.
Ważne jest spożycie błonnika, który sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz ułatwia trawienie. Dobrym źródłem błonnika są: warzywa i owoce, produkty zbożowe pełnoziarniste, otręby i muesli.
Dieta bogata w błonnik wymaga zwiększenia ilości wypijanych płynów. Zaleca się wypijanie w ciągu dnia przynajmniej 1,5-2l wody mineralnej.

Monika Kostka poczytaj link -http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/?gclid=CJDiq9L0s6oCFc0e3wodZwgq8A 






Zgłoś jeśli naruszono regulamin