Kłucie serca.docx

(15 KB) Pobierz



 

Kłucie serca - przyczyny

Zapewne nieraz zaniepokoiło was kłucie w klatce piersiowej. Na myśl od razu przychodzi - to pewnie serce. Ale ból ten nie zawsze pochodzi od serca. Czasami sygnalizuje on, że dzieje się złego z innym narządem lub częścią ciała.

Schorzenia serca

-Zapalenie osierdzia - do stanu zapalnego dochodzi wówczas, kiedy szkodliwe drobnoustroje wraz z krwią dotrą do serca. Przyczyną może być przebyte zapalenie migdałków, błonicy, szkarlatyny, choroby reumatycznej, niewyleczonej grypy, jak również próchnica zębów. Ból pojawia się, gdy w worku osierdziowym zgromadzi się wysięk i dochodzi do ucisku serca.
Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy dbać o zęby, kontrolować stan zdrowia po przebytych infekcjach.

-Kołatanie serca - są to dodatkowe skurcze serca. Zazwyczaj pojawiają się w stanie silnych emocji: stres, zdenerwowanie, lęk. Kiedy mija stres zwykle wraca wszystko do normy. Lekarze określają tę postać bólów jako nerwicę serca. Kołatanie serca nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Ale jeżeli stres wywołuje taką silną reakcję, to mogą być zagrożone inne organy np. tarczyca.

-Wypadanie płatka zastawki mitralnej - jest to dosyć częsta, ale zazwyczaj niegroźna przypadłość kobiet w wieku 20-30 lat. W czasie skurczu lewej komory jeden lub oba płatki zastawki mitralnej wpadają do przedsionka. Dochodzi do niewielkiego, zwrotnego przecieku krwi. Objawem takiego stanu są zmęczenie, duszność, zawroty głowy, niepokój, nieregularna praca serca, kłucie w klatce piersiowej. Dolegliwości te często przypisywane są przepracowaniu, a nie wadzie serca.
Zapalenie opłucnej

Opłucna to cienka błona wyściełająca płuca od zewnątrz i klatkę piersiową od wewnątrz. Do zapalenia opłucnej może dojść w wyniku powikłań po zapaleniu płuc. Objawem jest kłujący ból w klatce piersiowej i suchy dokuczliwy kaszel.

Nerwobóle

Objawem nerwobóli są nagłe, trwające kilka sekund, pojawiające się nawet kilkadziesiąt razy na dobę nagłe bóle. Występują po jednej stronie klatki piersiowej. Ból może pojawiać się w przebiegu chorób rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych i nerwów międzyżebrowych. W przypadku takich bóli należy zwrócić się do lekarza. Zazwyczaj zleca się fizykoterapię i masaże.

Przykurcze mięśni międzyżebrowych

Mięśnie te położone są w klatce piersiowe i pomagają rozciągnąć żebra podczas wdechu. Do przykurczów może dojść w wyniku przeciążenia np. dźwigania ciężarów, ćwiczeń na siłowni. Aby temu zapobiec należy nie dźwigać ciężkich przedmiotów, a w przypadku uprawiania sportu zrezygnować z ćwiczeń siłowych.

Schorzenia kręgosłupa

Na skutek zmian zwyrodnieniowych, zwłaszcza w obrębie odcinka piersiowego dochodzi do ucisku na nerwy. W razie ucisku korzeni nerwowych ból może pojawiać w klatce piersiowej, ale źródłem tego bólu mogą być zmiany zwyrodnieniowego kręgosłupa, lewego barku lub osteoporoza. Najlepszą obroną na takie dolegliwości jest codzienna gimnastyka, chodzenie na basen (pływanie na plecach). Podczas wykonywania pracy siedzącej zadbaj o to, by plecy miały podparcie na całej długości, a stopy opieraj na 
podłodze całą powierzchnią.

Przepuklina rozworu przełykowego przepony

Schorzenie to zaliczane jest do grupy chorób cywilizacyjnych, czyli związanych ze stylem życia. Sprzyja mu wielogodzinne siedzenie z pełnym brzuchem, który jest uciskany np. przez ciasno zapięty pasek. Przepona oddziela klatkę piersiową od brzucha. Przewód pokarmowy przechodzi przez otwór w przeponie - to jest właśnie rozwór w przeponie. Mały i ciasny zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. U niektórych osób powiększa się on o kwas solny przedostaje się do przełyku, podrażniając 
jego ścianki, żołądek wchodzi do klatki piersiowej, ponad przeponę. Możemy wówczas odczuwać kłujący ból w klatce piersiowej. Należy unikać długiego siedzenia z pełnym brzuchem, ubrań uciskających pas, ciasno zapiętych pasków, obfitych i ciężkich posiłków, późnych kolacji, leżenia po obfitym posiłku. Konieczna jest również codzienna gimnastyka przepony. Kilka razy w ciągu dnia energicznie wciągamy brzuch, dzięki temu wzmacniamy mięśnie przepony.

Serce w nerwach 

NERWICA SERCA, psychologia, serce, układ krążenia, zawał serca, zdrowie
Kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, duszności, osłabienie, uczucie lęku - te niepokojące objawy nie muszą sygnalizować zawału, mogą być natomiast symptomem nerwicy serca.

SOS dla twojego serca

Polacy masowo chorują na nadciśnienie, miażdżycę i serce. Tymczasem większości ...
To stan, w którym występują objawy wskazujące na zaburzenia czynności różnych narządów wewnętrznych, głównie serca. W dodatku badania lekarskie nie wykazują żadnych chorób czy zmian w układzie krążenia.
Źródłem zaburzeń nerwicowych są zazwyczaj nieuświadomione problemy natury emocjonalnej, najczęściej wewnętrzne konflikty np. między dążeniami a możliwościami czy pragnieniami a normami społecznymi. Przyczyną nerwic może być także deficyt opieki w dzieciństwie lub nieodreagowany uraz (trauma).
To nie zawał sercaDolegliwości bólowe w nerwicy serca mogą być bardzo nieprzyjemne. Zwykle dotyczą okolicy przedsercowej. Mogą mieć charakter kłujący, przeszywający, tępy lub gniotący. Czasem trwają kilkanaście minut, a niekiedy utrzymują się przez kilka godzin lub nawet kilka dni. Ich cechą wspólną jest to, że w przeciwieństwie do bólów zawałowych nie promieniują do innych części ciała. Ponadto nie ustępują po zażyciu nitrogliceryny i nie mają związku z wysiłkiem fizycznym. Zmniejszają się za 
to lub natychmiast ustępują pod wpływem leków działających na układ nerwowy.
Napad nerwicowyBardzo często objawom nerwicy serca towarzyszą niepokój psychiczny i ruchowy, stany lękowe, wzmożona potliwość dłoni, stóp, okolic pachowych, ziębnięcie stóp i rąk, czerwienienie się lub blednięcie. Czasami niepokój i pobudzenie psychoruchowe mają bardzo silny charakter. W takim przypadku nazywany jest napadem nerwicowym i z reguły wymaga podania leków.
Najważniejsza psychoterapiaIstotną rolę w leczeniu nerwicy serca odgrywa psychoterapia. Zanim jednak zostanie ona ustalona, konieczne jest dotarcie do przyczyn choroby, czyli wykrycie i usunięcie szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego. Ważna jest też jest zmiana stylu życia, uregulowanie godzin snu, racjonalna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. W razie konieczności, np. podczas napadów nerwicowych, stosuje się środki farmakologiczne obniżające napięcie układu nerwowego.

Aby złagodzić objawy:
- Śpij nie krócej niż 6 godz. i nie dłużej niż 8 godz. 
- Co dzień spaceruj co najmniej 0,5 godz. 
- Jedz dużo pomarańczowych, czerwonych i ciemnozielonych warzyw i owoców. 
- Zamiast kawy pij sok pomarańczowy. 
- 2 razy w tygodniu jedz tłuste morskie ryby. 
- Spotykaj się z przyjaciółmi.


Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego może być spowodowane zakażeniem (wirusami, bakteriami, grzybami itp.), toksynami oraz towarzyszyć reumatoidalnemu zapaleniu stawów i chorobom autoimmunologicznym naczyń. Jest to schorzenie dosyć powszechne. 

Zapalenie mięśnia sercowego ma cięższy przebieg u osób z osłabionym układem odpornościowym.

Wirusowe zapalenie może przebiegać bezobjawowo i łagodnie. W innych przypadkach choroba początkowo może nie dawać objawów, a jej zdiagnozowanie możliwe jest dopiero, gdy pojawiły się jej skutki w postaci np. rozwoju niewydolności serca lub nagłej śmierci.
Objawy

Charakterystyczne objawy zapalenia mięśnia sercowego to: bóle w klatce piersiowej, duszności, arytmia serca i omdlenia, szmery słuchowe o różnym charakterze.

Diagnostyka

Rozpoznanie zapalenia mięśnia sercowego wymaga wielu specjalistycznych badań. Zazwyczaj przeprowadzane są: ECHO serca, koronografię (w celu odróżnienia od zawału serca) lub rezonans mechaniczny. W bardzo ciężkich przypadkach wykonywana jest biopsja mięśnia sercowego (pobranie wycinka).

Przeprowadzane są także badania laboratoryjne krwi.

Leczenie

Zapalenie mięśnia sercowego z ostrymi objawami wymaga leczenia szpitalnego. Konieczne jest zmniejszenie aktywności fizycznej, aż do czasu ustąpienie arytmii i niewydolności serca oraz przez następne pół roku. O powrocie do większej aktywności fizycznej decyduje lekarz.

W bardzo ciężkich przypadkach może być konieczny przeszczep serca.

Leczeniem powinny być objęte częste przyczyny zapalenie mięśnia sercowego tj. niewydolność serca oraz zaburzenia rytmu serca.









 


Zgłoś jeśli naruszono regulamin