Referat.odt

(27 KB) Pobierz

Instrumenty marketingu mix 4P + personel, 4C.

 

 

        Marketing mix jest to kompozycja marketingowa, czyli zestaw wybranych narzędzi i metod, którymi posługujemy się w interakcji z rynkiem dla  osiągnięcia założonych celów. To zestaw współzależnych elementów, które oddziałują na zjawiska internetowe w sposób zintegrowany.

        Istnieje kilka koncepcji marketingu mix. Najbardziej powszechnymi są: formuła 4P i 4C, marketing mix dla usług 7P, koncepcja dwuczynnikowa Frey'a (oferta, metody i narzędzia), oraz trzyczynnikowa Lazera i Kellyego (produkt i serwis, dystrybucja, komunikacja i przekaz informacji).

Do naczelnych metod należy model 4P i 4C.

 

Marketing mix 4P:

        Koncepcja ta została zaproponowana przez McCarthy'ego w 1960 r. i obejmuje takie elementy jak: produkt, cena, promocja i dystrybucja (product, price, promotion, place) danego produktu.

Każdy z tych elementów jest rozpatrywany w następujący sposób:

                     Product (produkt) jest on agregatem pewnych właściwości, spełnia określone funkcje podstawowe i dodatkowe, jak i może być rozpatrywany w różnych aspektach: np. rynkowym, techniczno - technologicznym, umiejscowienia wśród pozostałych ofert, cyklu życia. Przy jego analizowaniu zwracamy również uwagę na jakość, markę, opakowanie, gwarancję, jak jest postrzegany przez konsumentów i czy zaspakaja ich potrzeby.

                     Price (cena) jest z punktu widzenia nabywców, wydatkiem, który musi być przez nich poniesiony, aby wejść w posiadanie produktu. Natomiast dla przedsiębiorstwa jest wynagrodzeniem za poniesione nakłady. Charakteryzuje się ją za pomocą: polityki cenowej (np. czy cena i koszty są konkurencyjne), wskaźnika elastyczności cenowej popytu, progów rentowności, rabatów, upustów, warunków płatności.

                     Promotion (promocja), do której zaliczamy:

                     reklamę, która jest płatną i bezosobowa formą promocji adresowaną do masowego odbiorcy    

                     public relations (propaganda marketingowa) jest to ogół działań związanych z utrzymaniem jak najlepszych stosunków przedsiębiorstwa z otoczeniem

                     sponsorowanie czyli organizowanie środków finansowych, rzeczowych, usług na wspieranie różnorodnej działalności dla osiągnięcia określonych celów marketingowych

                     sprzedaż osobista czyli komunikowanie się przedsiębiorstwa z rynkiem oraz wspierania sprzedaży związanych z bezpośrednimi kontaktami sprzedawcy z nabywcą

                     promocja sprzedaży obejmuje te działania i środki, które podwyższają stopień skłonności, konsumentów do zakupu, np.: produktu przez zwiększenie jego atrakcyjności.   

 

 

                     Place (dystrybucja)  Zajmuje się sposobem rozmieszczenia gotowych produktów na rynku i zaoferowania ich do sprzedaży. Omawia ona kanały dystrybucji - czyli układy wzajemnie zależnych organizacji zaangażowanych w proces udostępnienia produktu bądź usługi konsumentom lub odbiorcom przemysłowym. Syntetycznej ocenie poziomu obsługi rynku służą tzw. wskaźnik wartości liczbowej i ważonej dystrybucji

 

                     Zgodnie z teorią 4P marketing mix służy do produkcji właściwego i posiadającego     odpowiednie cechy produktu, dostępnego we właściwym czasie i miejscu, przy właściwych rozmiarach promocji i posiadaniu właściwej ceny.

 

Rozszerzona formuła 7P dla usług:

                     People (ludzie) czyli: personel obsługujący, klient, partnerzy, inni nabywcy

                     Proces, którym nazywamy przebieg świadczenia usługi od zainteresowania klienta, poprzez informację, sprzedaż i obsługę posprzedażową

                     Physical evidence to świadectwo materialne - wszystkie wizualne i materialne elementy tj. budynki, logo, meble, wyposażenie techniczne, ulotki, które dla klientów są dowodem jakości danej usługi

 

        W miarę upływu lat koncepcje marketingu się zmieniały, a wraz z nimi preferowany model marketingowej mieszanki. Dzisiejszy, nowoczesny marketing mix opiera się na kompleksowym modelu 4C, gdzie C symbolizuje potrzeby i oczekiwania naszego klienta, nie jak wcześniej - wyłącznie cechy produktu. Ale nowy nie znaczy diametralnie inny, toteż młodsza koncepcja nie podmienia ,,starych" elementów marketingowych na nowe, ale je odświeża, odwraca perspektywę spojrzenia i ustanawia nowe priorytety.

 

Formuła 4C

        Jest koncepcją z punktu widzenia klienta. Powstała ona w 1990 roku, zaproponował ją Robert Lauterborn, gdzie stwierdził, że klasyczna formuła, koncentruje się na punkcie widzenia przedsiębiorstwa, a w marketingu ważniejsze są ujęcia z perspektywy klienta.

Zaproponował on poniższą formułę:

       Customer value (wartość klienta) są to wartości, korzyści jaki wynikają z oferty dla klienta (odpowiednik produktu - 4P)

       Cost - koszty jakie ponosi klient (odpowiednik ceny - 4P)

       Convenience - wygoda, dostępność nabycia produktu przez klienta (odpowiednik dystrybucji - 4P)

       Communication - komunikacja z rynkiem (odpowiednik promocji - 4P)

W obu koncepcjach występują te same elementy jednak formuła 4C skupia uwagę na potrzebach i pragnieniach klienta.

 

        Powyższe reguły i koncepcje marketingowe wyrażają systematyczny sposób postępowania przedsiębiorstwa na rynku, które umożliwia uzyskiwanie maksymalnych w danych warunkach efektów w procesie zaspokajania i kształtowania aspiracji nabywców. Każda z nich powinna nie tylko być wewnętrznie zintegrowana, lecz także, powinna charakteryzować się wysokim stopniem skuteczności i efektywności. Czynnikiem który ułatwi wybór efektywnej koncepcji jest systematyczna analiza zewnętrznych i wewnętrznych warunków działania przedsiębiorstwa. Najkorzystniejsze są te rozwiązania które mieszczą się w granicach możliwych do zaakceptowania nakładów i w najmniejszym stopniu odchylają się od idealnej koncepcji marketingu mix.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bibliografia

                     Decyzje marketingowe w przedsiębiorstwie, pr. pod red. J. Mazur, Difin, Warszawa 2002, s.215-217, 310-312

       Garbarski L., Rutkowski I., Wrzosek W., Marketing, PWE, Warszawa 2000, s.58-67

       Kłeczek R. i inni, Strategiczne planowanie marketingowe, PWE, Warszawa 1999, s.152-173

       Encyklopedia Multimedialna, PWN, Warszawa 2000

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin