praktyki.docx

(106 KB) Pobierz

PRACA SEMESTRALNA

Damian Kozikowski, I sem. BHP

 

Pomiary przyrządami ze śrubą mikrometryczną

 



Przyrządy mikrometryczne wykorzystują jako wzorzec dokładnie wykonaną śrubę mikrometryczną, której skok to najczęściej 0,5 mm (rzadziej 1 mm), a zakres to 25 mm.  Wykorzystuje się je przy pomiarach wymiarów liniowych zwykle z dokładnością 0,01 mm. Znamy szereg uniwersalnych przyrządów mikrometrycznych, są to m.in.:  mikrometr do wymiarów zewnętrznych, mikrometr szczękowy, głębokościomierz mikrometryczny, średnicówka dwustykowa i trójstykowa, głowica mikrometryczna i wkładka mikrometryczna. Do przyrządów specjalnych tego typu należą:  mikrometr do pomiaru średnic powierzchni obrotowych nieciągłych, mikrometr do pomiaru grubości ścianki rur oraz mikrometr do pomiaru średnicy drutu.

Pomiaru dokonuje się przez zaciśnięcie na mierzonym przedmiocie biegunów kowadełka i wrzeciona za pomocą pokrętła i sprzęgiełka. Nieruchoma tuleja z podziałką wzdłużną współpracuje z obrotowym bębnem z podziałką poprzeczną.

Ale aby dokonać pomiaru przyrządem ze śrubą mikrometryczną należy wykonać szereg czynności. Najpierw trzeba upewnić się, że przedmiot, który chcemy zmierzyć jest większy niż zakres pomiarowy mikrometru, tylko w takim wypadku możemy uzyskać wynik pomiaru. Następnie sprawdzamy stan przyrządu i upewniamy się, że nie jest uszkodzony i jest właściwie konserwowany. Zacisk wrzeciona musi być zwolniony, a wskazania mikrometru właściwe. Dopiero wtedy przy wykorzystaniu płytki pomiarowej ustalamy miejsce pomiaru. W zależności od tego gdzie umieścimy wałek, który chcemy zmierzyć, uzyskamy możliwość pomiaru w różnych płaszczyznach. By pomiar był prawidłowy musimy doprowadzić za pomocą pokrętła sprzęgła do zetknięcia powierzchni pomiarowych kowadełka i wrzeciona z obiektem, który mierzymy. Przy zaciśniętym zacisku wrzeciona odczytujemy wskazanie mikrometru. Pomiar należy powtórzyć trzy razy, a za wynik uznać średnią arytmetyczną wszystkich wskazań.

Dzięki śrubie przyrządu pomiarowego wrzeciono może się dowolnie wysuwać i cofać. Jego położenie ustalamy za pomocą zacisku, który regulowany jest sprzęgiełkiem. Wszystkie podziałki, które znajdują się na urządzeniu, odgrywają istotną rolę w odczytaniu wyniku. Na nieruchomej tulei  znajduje się kreska wskaźnikowa, nad nią umieszczona jest podziałka milimetrowa, a pod nią kreski, które dzielą do połowy górną podziałkę milimetrową. Poza tym na stożkowej powierzchni bębna odnajdziemy także podziałkę poprzeczną, która dzieli jego obwód na pięćdziesiąt części. Po obróceniu go o jedną działkę, wrzeciono przesuwa się 0,01 mm (skok śruby/ilość działek = 0,5/50=0,01mm), a przy pełnym obróceniu bębna o 0,5 mm.

Odczytu dokonujemy po ustaleniu ile podziałek na skali głównej pokazał bęben oraz po ustaleniu, z którą podziałką skali obwodowej schodzi się kreska wskaźnikowa. Wymiar mierzonego elementu to suma tych dwóch wielkości.

 

BIBLIOGRAFIA

1.       http://www.przyrzady-mikrometryczne.batox.net/

2.       http://www.samochodowka.koszalin.pl/warsztaty/inne/metro/mikrometry.htm

3.       źródło obrazka: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrometr_(przyrząd)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin