Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy VI: "Co już wiem o czasowniku?"
Czas trwania lekcji: 90 minutCele lekcji:poziom wiadomości:- zna pytania czasownika - wie, że czasownik to odmienna część mowy- wie, przez co odmienia się czasownik - wie, co określa czasownik - wie, że czasownik odmienia się przez trzy czasy- zna podział czasowników na dokonane i niedokonane - podaje przykłady czasowników dokonanych i niedokonanych - wie, co to jest tryb - zna trzy tryby czasownika - wie, na którą sylabę pada akcent w języku polskim poziom umiejętności: - potrafi skrócić wypowiedź, usuwając ze zdania informacje mniej ważne- potrafi wyjaśnić znaczenie czasowników - potrafi określić funkcje poszczególnych form czasownika w konkretnych zdaniach (osobę, liczbę, tryb, czas i rodzaj)- umie uzupełnić zdania czasownikami w odpowiedniej formie - potrafi zapisać czasowniki nazywające czynności przedstawione na ilustracjach i odmienić każdy z nich przez osoby, liczby i czasy- podkreśla w tekście wszystkie osobowe formy czasownika - zamienia czasowniki dokonane na niedokonane i niedokonane na dokonane - uzupełnia tabele poprawnymi formami czasownika wołać - omawia trzy tryby czasownika - podkreśla w podanych wyrazach sylabę akcentowaną - uzupełnia kartkę pocztową brakującymi czasownikami i podkreśla w nich sylaby akcentowane poziom postaw: - poszerzenie wiadomości o języku ojczystym- wdrażanie do samooceny i samokontroli Hasło z podstawy programowej: czasownik jako odmienna część mowy i jego kategorie fleksyjneMetody pracy: podająca, zajęć praktycznych, metoda gier i zabawFormy pracy: jednostkowa, zbiorowa.Pomoce dydaktyczne: zeszyt ćwiczeń „Słowa na start” cz. IPrzebieg lekcji:ZAANGAŻOWANIE: Nauczyciel ogłasza konkurs. Prosi uczniów, aby na kartkach napisali jak najwięcej czasowników w ciągu 1 minuty. Nauczyciel prosi o odczytanie przez uczniów napisanych czasowników. Zapisanie tematu lekcji: Co już wiem o czasowniku?BADANIE, PREZENTACJA, PRZEKSZTAŁCENIE: Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie z klasy IV i V wiadomości o czasowniku: jaka to część mowy, co nazywa, na jakie odpowiada pytania, przez co się odmienia, jaką pełni funkcję w zdaniu.Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćw.1 z zeszytu ćwiczeń. Prezentacja pracy uczniów.Wybrani uczniowie odczytują odpowiedzi: Np.: posłuchajcie! – 2 osoba liczby mnogiej, rodzaj – nie określamy, czas – nie określamy, tryb rozkazującybędziemy wiedzieli – 1 osoba liczby mnogiej, rodzaj męskoosobowy, czas przyszły złożony, tryb oznajmujący był – 3 osoba liczby pojedynczej, rodzaj męski, czas przeszły, tryb oznajmujący Wybrany uczeń odmienia podany czasownik na tablicy, a pozostali uczniowie odmieniają ten czasownik w zeszycie ćwiczeń na stronie 22.Nauczyciel prosi wybranych uczniów o zebranie dotychczasowych wiadomości o czasowniku. Do tej pory wiemy, że: czasownik jest odmienną częścią mowy. Nazywa czynności lub stany. Odpowiada na pytania co robi?, co się z kimś dzieje? Odmienia się przez osoby, liczby, czasy, tryby i rodzaje. W zdaniu pełni funkcję orzeczenia. Czasownik posiada trzy czasy. Proszę mi teraz przypomnieć, co to jest tryb i jakie wyróżnia się tryby czasownika. - tryb to sposób wyrażania stosunku osoby mówiącej lub piszącej do czynności, o której ta osoba mówi lub pisze. - wyróżnia się trzy tryby czasownika w formie osobowej: oznajmujący ( orzekający), przypuszczający i rozkazujący. Odpowiedzi: - wytłumaczyłabyś – tryb przypuszczający - nie wiem – tryb orzekający - chodzi – tryb orzekający - pomóż – tryb rozkazujący - zobaczę – tryb oznajmujący PODSUMOWANIE: Nauczyciel prosi uczniów o zebranie wszystkich wiadomości o czasowniku, które pojawiły się na dzisiejszej lekcji. Uczniowie podsumowują wiadomości o czasowniku. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów. Wpisuje oceny i plusy osobom najbardziej aktywnym. Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Uczniowie wyrażają swoje zdanie w formie ankiety.
prosze