Szkol_Okres-robotników.doc

(188 KB) Pobierz
PROGRAM SZKOLENIA OKRESOWEGO

1

 

PROGRAM SZKOLENIA OKRESOWEGO

PRACOWNIKÓW NA STANOWISKACH ROBOTNICZYCH

2006r

 

 

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności w zakresie:

1.        Przepisów i zasad bhp związanych z wykonywaną pracą.

2.        Zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod ochrony przed tymi zagrożeniami.

3.        Postępowanie w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń.

 

 

Czas trwania i sposób organizacji szkolenia

      1. Szkolenie powinno być zorganizowane w formie instruktażu – na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia.
      2. Szkolenie powinno być realizowane przez instruktaż na stanowisku pracy, a także wykład, pogadankę, film, omówienie okoliczności i przyczyn charakterystycznych (dla prac wykonywanych przez uczestników szkolenia) wypadków przy pracy oraz wniosków profilaktycznych.
      3. Kurs trwa 8 godzin lekcyjnych.

 

Sposób sprawdzania efektów szkolenia

2.        Szkolenie będzie zakończone egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestników problematyki objętej programem szkolenia.

3.        Egzamin przeprowadzają osoby prowadzące zajęcia na kursie.

4.        W przypadku ukończenia szkolenia i egzaminu z wynikiem pozytywnym, uczestnik szkolenia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu.

 

 

Szczegółowy program szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych

Lp.

Temat szkolenia oraz zagadnienia szczegółowe

Czas

w min.

1.

Regulacje prawne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem przepisów związanych z wykonywaną pracą

1.       Aktualne przepisy (z uwzględnieniem zmian).

2.       Obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpowiedzialność za naruszenie przepisów i zasad bhp.

3.       Ochrona pracy kobiet i młodocianych.

4.       Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników.

5.       Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

6.       Organizacja nadzoru i kontroli warunków pracy.

 

 

 

 

1 x 45

 

 

2.

Zagrożenia czynnikami występującymi w procesach pracy oraz zasady i metody likwidacji lub ograniczenia oddziaływania tych czynników na pracowników – z uwzględnieniem zmian w technologii, organizacji pracy i stanowisk pracy, stosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, wprowadzenia nowych urządzeń, sprzętu i narzędzi pracy.

1.       Identyfikowanie, analiza i ocena zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, uciążliwymi i niebezpiecznymi,

2.       Stosowane środki ochrony zbiorowej i indywidualnej

3.       Organizacja stanowisk pracy

 

 

 

3 x 45

 

 

 

 

3.

Zasady postępowania w razie wypadku w czasie pracy i w sytuacjach zagrożeń np. pożaru, awarii, w tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku

1.       Zasady postępowania w razie wypadku pożaru lub większej awarii, w tym:

2.       Zasady alarmowania,

3.       Organizowanie akcji ratowniczej,

4.       Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym.

 

 

2 x 45

 

 

4.

Okoliczności i przyczyny charakterystycznych dla wykonywanej pracy wypadków przy pracy oraz związana z nimi profilaktyka

2 x 45

 

RAZEM

8 x 45

 

 

Wskazówki metodyczne

1.       Podstawową metodą szkolenia powinien być wykład prowadzony przy użyciu środków audiowizualnych. Na końcu zajęć wskazane jest podsumowanie przekazanych treści poprzez powtórzenie najważniejszych informacji, a ponadto pozostawienie czasu na pytania uczestników szkolenia i udzielenie odpowiedzi.

2.       Sposób realizacji programu szkolenia przez wykładowców powinien zapewnić jak największe korzyści uczestnikom szkolenia, tzn. powinien być dostosowany do rodzaju przemysłu (działalności), z którego wywodzą się uczestnicy szkolenia.

3.       Treści (zagadnienia) zawarte w programie mogą być uzupełnione o treści związane z praktyką słuchaczy.

4.       Prowadzący zajęcia mogą zrezygnować z niektórych zagadnień, nie związanych z charakterem i warunkami pracy uczestników szkolenia (np. z omawiania czynników środowiska, które nie występują w czasie pracy słuchaczy).

5.       W trakcie realizacji programu szkolenia wskazane jest wprowadzanie zajęć dydaktycznych oraz zlecanie wykonywania przez słuchaczy samodzielnych prac, których tematyka związana jest bezpośrednio z pracą słuchaczy.

6.       Wykładowca powinien skłaniać uczestników szkolenia do aktywnego udziału w zajęciach poprzez przedstawianie przez nich przykładów, problemów i doświadczeń z ich pracy dotyczących omawianej problematyki.

7.       Wykładowcy prowadzący zajęcia powinni odpowiednio przygotować i skupić się na przekazaniu uczestnikom szkolenia najistotniejszych informacji, które powinni oni zapamiętać. Informacje te (dotyczące np. najważniejszych przepisów prawnych, definicji, środków bezpieczeństwa, procedur działania).

 

Literatura

1.       Ustawa z 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).

2.       Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).

3.       Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z 2004r).

4.       Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332).

5.       Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. nr 60, poz. 279).

6.       Rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. nr 200, poz. 2047).

7.       Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. nr 114, poz. 545).

8.       Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996r. w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby (Dz. U. nr 62, poz. 288).

9.       Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (Dz. U. nr 62, poz. 287).

10.   Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 109, poz. 704 z późn. zm.).

11.   Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 lipca 1998r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz. U. nr 115, poz. 744 z późn.).

12.   Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 16 września 2004r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. nr 227, poz. 2298).

13.   Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 690).

 

Bhp na stanowisku pracy

1.       Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z l grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973).

2.       Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. nr 70, poz. 650).

3.       Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 17 września 1999r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz. U. nr 80, poz. 912).

4.       Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. nr 26, poz. 313).

5.       Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństw...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin