Rodzaje ZK.odt

(24 KB) Pobierz

Zakład karny jako placówka resocjalizacyjno-wychowawcza!

Rodzaje zakładów karnych.

W art. 69 wymienia się poniższe rodzaje zakładów karnych:
- zakład karny dla młodocianych,
- zakład karny dla odbywających karę po raz pierwszy,
- zakład karny dla recydywistów penitencjarnych,
- zakład karny dla odbywających karę aresztu wojskowego .
Należy tu szczególnie podkreślić bardzo pożyteczne rozwiązanie w postaci wyodrębnienia zakładów karnych dla recydywistów penitencjarnych. Recydywista penitencjarny to każdy przestępca wtórny, który przebywał już wcześniej w więzieniu, a który niekoniecznie mieści się w definicji kodeksowej pojęcia recydywista. W ten sposób odizolowano wszystkich recydywistów od osób pierwszy raz karanych, co jest faktem bardzo istotnym z punktu widzenia resocjalizacji. W tym wypadku nowi więźniowie nie mają kontaktu i przez to nie podlegają demoralizującemu wpływowi „zapiekłych recydywistów”, którzy kolejny raz zostali skazani za przestępstwa. Zabieg ten ma na celu zapobieganie dalszej demoralizacji więźniów, którzy pierwszy raz odsiadują wyroki, co jest rozwiązaniem bardzo ważnym dla idei resocjalizacji. Ułatwia to też programowanie oddziaływania korekcyjnego.
Przestawione rodzaje zakładów karnych nie są zjawiskiem nowym w polskiej penitencjarystyce. W myśl art. 70 §1 wymienione zakłady karne „mogą być organizowane jako:
- zakłady karne typy zamkniętego,
- zakłady karne typu półotwartego,
- zakłady karne typu otwartego” .
Zakłady te różnią się od siebie stopniem zabezpieczenia, izolacją skazanych oraz ich obowiązkami i uprawnieniami. Kodeks Karny Wykonawczy z 1997 roku bardzo mocno akcentuje możliwość kontaktu więźniów z rodzinami jako element wychowawczy i motywujący osadzonych. Powiela on tak znane formy kontaktów z rodziną, jak widzenia, przepustki, korespondencje, paczki i przekazy pieniężne. Kodeks reguluje także kwestie zatrudnienia więźniów oraz akcentuje wiodącą rolę pracy kulturalno-oświatowej i społecznej w placówkach więziennych.
Oceniając kodeks karny wykonawczy z roku 1997 roku i zawarty w nim model penitencjarny, należy uznać, że służy on w sposób oczywisty celom poprawczym. W głównym stopniu kładzie on bowiem nacisk na czynniki fakultatywne, osobowościowe i pozostawia więźniom prawo wyboru, jeśli chodzi o przemiany resocjalizacyjne.
Kodeks karny stworzył wiele nowatorskich dla polskiego prawa rozwiązań: uelastycznił proces resocjalizacji i wprowadził podmiotowe traktowanie więźniów. Zmusza też jednoznacznie służbę więzienną do dysponowania personelem o najwyższym profesjonalizmie, o najwyższych kompetencjach resocjalizacyjnych.

 

ŹRÓDŁO:

http://zakladkarny.pozycjonerka.com/rodzaje-zakladow-karnych.php

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin