Kiedy_pojawilem_sie_na_swiecie.doc

(48 KB) Pobierz

                                                                                                  Krystyna Lewczuk

                                                                                                  Szkoła Podstawowa Połoski

 

Konspekt

 

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie

Dział programowy: Przekazywanie życia

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa kl. V

Czas realizacji: 90 min.

 

Temat: Kiedy pojawiłem się na świecie.

 

Cele

Uczeń:

- wymienia etapy rozwoju człowieka

- uzasadnia, że rozwój człowieka stanowi ciągłość

- dobiera właściwe wyrazy i pojęcia podczas dyskusji

- utwierdza się w przekonaniu, że życia zaczyna się od poczęcia

- wyraża się z szacunkiem o kobietach ciężarnych

- wyraża wdzięczność i miłość wobec rodziców za dar życia

 

Metody nauczania: pogadanka, dyskusja, drama – stymulacja ról, praca z tekstem

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zborowa

Pojęcia: zarodek, płód, okres prenatalny, ciąża, poczęcie (zapłodnienie)

Środki dydaktyczne: zdjęcia przyniesione przez uczniów, film video „Halo jestem tutaj”, podręcznik „Wędrując ku dorosłości”, ilustracje przedstawiające płód w łonie matki, karteczki z nazwami etapów rozwoju człowieka.

 

 

Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Przewidywane efekty

Część przygotowawcza

Wprowadzenie do tematu zajęć: Dzisiaj będziemy się zastanawiali nad rozwojem życia każdego z nas, rozwojem życia człowieka. Przynieśliście zdjęcia z okresu waszego dzieciństwa. Czy jesteście pewni, że maluchy na zdjęciach to wy? – dyskusja. Podsumowanie: W Życiu każdego człowieka wyodrębnia się kilka etapów rozwoju. Wszystkie są jednakowo ważne i przebiegają w ściśle określonej kolejności.

W skupieniu słuchają informacji nauczyciela.

 

 

 

 

 

Wyjmują zdjęcia. oglądają, wymieniają własne myśli, uwagi, spostrzeżenia, ukaja podobieństwa.

Zdjęcia uczniów.

Wyrażają miłość wobec rodziców.

Część główna

Wyodrębnianie etapów rozwoju człowieka.

Podział uczniów na grupy, przydzielenie zadań. Każda grupa ma za zadanie pokazać scenkę charakteryzującą etap rozwoju tak, aby koledzy z innych zespołów rozpoznali go i prawidłowo nazwali.

Karteczki z nazwami poszczególnych etapów życia – przyczepiają na tablicy.

Losują karteczki z nazwą etapu rozwoju, przygotowują się do odegrania scenki. Prezentowanie scenek, nagradzanie siebie nawzajem brawami.

Karteczki z nazwami etapów rozwoju człowieka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wymieniają etapy rozwoju człowieka. Dobierają właściwe wyrazy i pojęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy pojawiliście się na świecie? N. zapisuje wybraną datę na tablicy nad etapami rozwoju człowieka.

Każdy z nas istniał już na tym świecie kilka miesięcy wcześniej, zanim się urodził. Na początku po zapłodnieniu komórki jajowej kobiety przez plemnik mężczyzn nazywamy zarodkiem. Później od 3 miesiąca życia nazywamy płodem. Dziecko jest połączone z matką pępowiną, przez którą otrzymuje tlen i substancje odżywcze. Okres rozwoju w łonie matki nazywamy okresem prenatalnym.

Co w tym czasie dzieje się z człowiekiem?

Proszę otworzyć podręczniki, przeczytać informacje zawarte w tabeli.

Podają daty swoich urodzin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dołączają napis etapu rozwoju prenatalnego do pozostałych na tablicy.

Otwierają podręczniki, odczytują pojedynczo informacje z tabeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podręczni „Wędrując ku dorosłości”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utwierdzają się w przekonaniu, że życie człowieka zaczyna się od poczęcia.

Istnieją już  urządzenia do obserwowania i zapisywania tego okresu życia – są to ultrasonografy. Badania wykazały, że mózg dziecka zaczyna się kształtować od 3 tygodnia po poczęciu, serce zaczyna bić już w 3 tygodniu.

 

 

 

Pokaz ilustracji z okresu rozwoju prenatalnego. Ciąża to czas kiedy kobieta musi dbać o siebie i o dziecko, musi się dobrze odżywiać. Bardzo ważne jest, aby kobieta w ciąży dużo odpoczywała, aby była pogodna i z radością oczekiwała swojego dziecka.

Oglądają ilustracje, wymieniają się uwagami, spostrzeżeniami.

Ilustracje z okresu prenatalnego.

 

Czy możemy takim kobietom pomóc? W jaki sposób?

 

 

Wyrażają się z szacunkiem o kobietach w ciąży.

Dyskusja na temat rodzeństwa w domu.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin