Góry Złote.doc

(156 KB) Pobierz
Góry Złote

Góry Złote (czes. Rychlebské hory, dawniej cz. Rychleby lub Rychlebské pohoří, niem. Reichensteiner Gebirge) 332.61pasmo górskie położone w Sudetach Wschodnich. W potocznym znaczeniu ciągną się od Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzowskiej (czes. Ramzovské sedlo) na południowym wschodzie i przełęczy pomiędzy Pasieczną a Smrekiem na południu. Przełęcz Różaniec (583 m n.p.m.) dzieli łańcuch ten na dwie części: północno-zachodnią niższą i południowo-wschodnią wyższą.

Według Regionalizacji fizycznogeograficznej Polski J. Kondrackiego w skład Gór Złotych wchodzą również Góry Bialskie. Podobnie uważają czescy geografowie, dla których "Rychlebské hory" rozciągają się od Przełęczy Płoszczyna do Przełęczy Ramzowskiej. W takim ujęciu tworzą one trójkąt o narożach: Przełęcz Kłodzka – Przełęcz Ramzowska – Przełęcz Płoszczyna.

Trudne jest jednoznaczne wskazanie najwyższego szczytu, a to z powodu kontrowersji co do wyodrębniania Gór Bialskich jako odrębnego pasma oraz wskazania dokładnego przebiegu granicy między nimi. W zależności od przyjętego punktu widzenia najwyższą górą może być Kowadło (989 m n.p.m.), Smrek tzw. Trójkrajny (według różnych źródeł 1109 lub 1117 m n.p.m.) lub położony całkowicie na terytorium Czech Smrek (Smrk, 1125 m n.p.m.).

Spis treści

·         1 Rzeźba terenu

·         2 Ważniejsze szczyty

·         3 Budowa geologiczna

·         4 Górnictwo

·         5 Miejscowości

o        5.1 Po stronie polskiej

o        5.2 Po stronie czeskiej

·         6 Atrakcje turystyczne

·         7 Bibliografia

·         8 Linki zewnętrzne

Rzeźba terenu

Góry Złote są jednym z dłuższych pasm sudeckich. Mają około 55 km długości z czego 35 km na terenie Polski. Wartości te mogą podlegać kontrowersjom ze względu na wspomnianą niejednoznaczność co do granicy z Górami Bialskimi. Właściwe Góry Złote, położone na północnym wschodzie, tworzą stosunkowo wąski grzbiet o krętym przebiegu. Od tego grzbietu odchodzą boczne ramiona ku północnemu wschodowi. Im dalej ku południowemu wschodowi są one coraz dłuższe. Góry Bialskie, na południowym zachodzie, tworzą rozległy masyw o kształcie rozrogu.

Ważniejsze szczyty

·         Bodak 617 m

·         Ptasznik 719 m,

·         Jawornik Wielki 872 m,

·         Cierniak 592 m,

·         Borówkowa 900 m,

·         Vysoký kámen 691 m (cz.),

·         Trojak 766 m,

·         Sowia Kopa 672 m,

·         Borůvkový vrch 859 m (cz.),

·         Czartowiec 944 m,

·         Czernik 832 m,

·         Špičák 957 m (cz.),

·         Łupkowa 946 m,

·         Kowadło 989 m,

·         Pasieczna 928m,

·         Smrek Trójkrajny 1117 m,

·         Smrek 1125 m(cz.),

·         Lví hora 1040 m (cz.),

·         Kopřivný 823 m (cz.),

·         Medvědí kámen 907 m (cz.),

·         Studniční vrch 991 m (cz.),

·         Křemenáč 734 m (cz.),

dalej w Górach Bialskich:

·         Brusek 1116 m,

·         Postawna 1124 m,

·         Travná hora 1120 m (cz.),

·         Iwinka 1079 m,

·         Rudawiec 1112 m,

·         Rude Krzyże 1053 m,

·         Orlik 1068 m,

·         Sucha Kopa 1055 m,

·         Suszyca 1047 m,

·         Czernica 1083 m,

·         Gołogóra 997 m,

·         Płoska 1035 m,

·         Stolec 1034 m (cz.),

·         Kunčická hora 943 m (cz.).

Budowa geologiczna

Pod względem geologicznym Góry Złote należą do Sudetów Wschodnich (struktury wschodniosudeckiej). Obejmują północno-wschodnią część metamorfiku Lądka i Śnieżnika. Zbudowane są ze skał metamorficznych – w większości z gnejsów i łupków łyszczykowych z wkładkami łupków łyszczykowych z granatami, paragnejsów, amfibolitów, łupków kwarcowych, łupków grafitowych, marmurów kalcytowych i dolomitowych, skał wapienno-krzemianowych, erlanów, fyllitów. W gnejsach występują amfibolity, eklogity, granulity, a w okolicach Bielic również gnejsy amfibolowe i tonality. W północno-wschodniej części, w tzw. strefie Złoty Stok-Skrzynka występują różne odmiany skał zmylonityzowanych: mylonitów, blastomylonitów, gnejsów mylonitycznych i in. Na północny zachód od strefy mylonitycznej występują karbońskie skały magmowegranodioryty ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin