5. konspekt lekcji 1b.docx

(26 KB) Pobierz

Poznań, dnia 26.04.2013

PrzeksztaŁCANIE WZORÓW.

Konspekt lekcji matematyki w klasie I b

informacje wstępne

Nauczyciel:                            Daria Grodzka

Szkoła:                            Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu

Klasa:                             I b

Typ lekcji:                            lekcja ćwiczeniowa

Czas:                                        45 min

 

Cele lekcji:

1.      Cel ogólny:

·         zastosowanie metod rozwiązywania równań do przekształcania wzorów,

·         rozwijanie zdolności logicznego rozumowania i argumentowania,

·         praktyczne stosowanie wiedzy.

2.      Cele operacyjne:

·         uczeń potrafi rozwiązywać równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą,

·         uczeń potrafi przekształcać wyrażenia algebraiczne,

·         uczeń potrafi wyróżniać dane i szukane,

·         uczeń potrafi przekształcać proste wzory,

·         uczeń potrafi wyznaczyć wskazaną wielkość,

·         uczeń zna wzory na pola figur płaskich,

·         uczeń dostrzega analogię pomiędzy metodą rozwiązywaniem równań a przekształcaniem wzorów.

 

3.      Cele wychowawcze:

·         pobudzanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi,

·         kształtowanie aktywności, pracy i wytrwałości,

·         kształtowanie postawy precyzji i dokładności,

·         wzbudzenie u uczniów potrzeby samooceny oraz jej doskonalenie.

Metody pracy na lekcji:

·         praca z podręcznikiem,

·         rozwiązywanie zadań ćwiczeniowych,

·         instrukcja.

Formy pracy na lekcji:

·         praca z całą klasą,

·         indywidualna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.


Środki dydaktyczne i pomoce:

·         tablica

·         podręcznik „Matematyka z plusem”, Gdańsk, GWO, 2010.

 

W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:

N – nauczyciel, U – uczeń, UU – uczniowie.

PRZEBIEG LEKCJI

Etap lekcji

Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, zadania do rozwiązania

Uwagi o realizacji

Czynności początkowe

 

 

 

 

 

Wprowadzenie

 

 

 

 

 

 

 

 

Część właściwa lekcji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Czynności organizacyjne.

a) sprawdzenie obecności,

b) kontrola zadania domowego.

 

 

2. Podanie tematu lekcji.

Temat: Przekształcanie wzorów.

 

Powtarzamy wspólnie z uczniami, jakie czynności możemy wykonywać podczas przekształcania wzorów:

- mnożyć lub dzielić obie strony równości przez to samo wyrażenie,

- przenosić dowolne wyrażenie na drugą stronę równości, zmieniając jego znak na przeciwny.

 

Zadanie1. Z podanych wzorów wyznacz wskazaną zmienną:

a) k = sb    b = ?

b) mp = ka    m = ?

c) a + b = cd    c = ?

d) h = at2m    t = ?

e) P = 13 PpH    Pp = ?

f) h = acd    c = ?

g) a - b2 = ac    a = ?

h) x – 2y = 23a    y = ?

i) V = a-bc    a = ?

j) A – B = k2t    t = ?

k) 2x - 2b + c = 3k      b = ?

Podręcznik:

·         Zadanie 6 Strona 197

·         Zadanie 7 Strona 198

·         Zadanie 60 Strona 204 (jeśli zdążymy)

 

 

Witam się z klasą.

 

 

 

N: zapisuję temat na tablicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie zadań. Instrukcja.

 

U kolejno przychodzą do tablicy i rozwiązują zadania. Reszta notuje w zeszycie.

 

 

Czynności końcowe:

Podsumowanie

5. Podanie i objaśnienie pracy domowej:
 

Zadanie. Z podanego wzoru wyznacz z:

a) y = c2a+z

b) 1z + ab = c

c) d - 1za = b

 

Pożegnanie z klasą.

U: zapisują zadanie domowe.

KONIEC LEKCJI

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin