Hodowla 2.doc

(44 KB) Pobierz
Projekt zalesienia nieużytków powstałych pod wpływem erozji wodnej i wietrznej, torfowisk i gruntów zabagnionych, oraz powierzchni silnie zachwaszczonych

 

 

 

 

 

 

Projekt zalesienia nieużytków powstałych pod wpływem erozji wodnej i wietrznej, torfowisk i gruntów zabagnionych, oraz powierzchni silnie zachwaszczonych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonał:               Jan Górski

              Gr. II

 

 

 

 

 

Kraina II Wielkopolsko-Pomorska.

Dzielnica 9 Żmigrodzko-Grabowska.

Trzcinniczysko potencjalne - na nieudanej uprawie sosnowej, teren masowego występowania pędraków, siedlisko BMśw, pH 5,5, powierzchnia: 1,34ha.

 

1.Przyczyny powstawania nieużytku, charakterystyczne fragmenty nieużytku i ich powierzchnia.

 

Trzcinniczysko potencjalne jako takie jest terenem, na którym trzcinnik już występuje jednak jak na razie niewielkiej ilości jednak jest wysokie zagrożenie, że teren ten zamieni się w typowe trzcinniczysko. W tym konkretnym przypadku powstanie takiego trzcinniczyska potencjalnego jest wynikiem nieudanej uprawy sosnowej, która z kolei wypadała z powodu masowego wystąpienia pędraków w kilku następujących po sobie latach. Najtrudniejszym do odnowienia biedzie teren pierwszych luk powstałych po wypadnięciu pierwszych sadzonek na uprawie. Przyjmuje że jest to 20% całej powierzchni czyli 0,268 ha.

 

2. Sposoby przysposobienia terenu do zalesienia.

 

Przede wszystkim należy z terenu usunąć pozostałości po uprawie. Normalnie nie wykonuje się karczowania powierzchni przeznaczonych do odnowienia jednak przy wystąpieniu tak niekorzystnych warunków do wzrostu przyszłego odnowienia proponuje wykonanie tego zabiegu. Będzie on poprzedzał orkę pełną dwupoziomową, która będzie miała za zadanie mechaniczne zwalczenie trzcinnika jak i przysypanie jego kołaczy 60 cm warstwą gleby, co skutecznie spowolni lub zahamuje jego rozwój. Ponadto zabieg ten jest skuteczny przy zwalczaniu pędraków, które są drugim czynnikiem ograniczającym na opisywanej powierzchni.

 

3. Zabiegi agromelioracyjne.

 

Podstawowym zabiegiem agrotechnicznym, jaki powinien być przeprowadzony jest orka pełna dwupoziomowa. Jednocześnie z tym zabiegiem powinno być przeprowadzone zwalczanie chemiczne pędraków za pomocą środka Diazinon 10 GR zgodnie z zalecaniem IBL na obecny rok. Zaraz przed orką, która powinna zostać wykonana we wrześniu, powinno zostać wykonane chemiczne zwalczanie trzcinnika za pomocą środka RODEO 360 SL w dawce 3–8 l/ha. Zabieg ten musi być wykonany w dzień bezdeszczowy, słoneczny i najlepiej bezwietrzny tak, aby skutek był najlepszy.

 

 

4. Skład gatunkowy, więźba sadzenia, zapotrzebowanie na sadzonki, forma zmieszania, cechy materiału sadzeniowego.

 

Główny gatunek uprawy będzie stanowiła sosna pospolita 70% (0,938ha). Gatunkami domieszkowymi będą: dąb szypułkowy 10%, modrzew europejski 10% brzoza brodawkowata 10% (0,134 ha). Więźba sadzenia będzie musiała zostać trochę większa od normalnie stosowanej po to, aby jak najszybciej uprawa doszła to zwarcia a co za tym idzie uniemożliwiła rozwój chwastom ocieniając je. Tak wiec sosna biedzie sadzona w więźbie 1,4x0,8 m co daje prawie 9 tyś sadzonek na ha. Jeśli chodzi o dęba będzie on sadzony w typowej więźbie 1,5x1,5 m tak samo sadzona będzie brzoza. Natomiast modrzew należy posadzić w więźbie 2x2 m. Oczywistym jest, iż sosna stworzy tło drzewostanu a pozostałe gatunki będą sadzone w kępowej formie zmieszania

Istotne by nie sadzić modrzewia w miejscach, w których rozwijał się już trzcinnik, miejsca te powinny być koniecznie obsadzone sosną.

 

5. Przygotowanie gleb.

 

Jak już pisałem w punkcie 3 należy przeprowadzić orkę pełną dwupoziomową, za pomocą pługa zagregowanego z ciągnikiem rolniczym. Jeśli jednak ze względów finansowych lub organizacyjnych okaże się nie możliwe wykonanie karczowanie powierzchni należy wykonać przygotowanie gleby w bruzdy z pogłębieniem.

 

6. Określić zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy i podać jego cechy.

 

Materiał sadzeniowy, jaki trzeba będzie wykorzystać powinien być dobrze wyrośnięty i wyselekcjonowany by charakteryzował się szybki i dobry wzrostem rokując na szybkie uzyskanie zwarcia przez uprawę. Najlepiej by było, aby był to materiał z bryłką i mikoryzowany aby dodatkowo ułatwić mu wzrost w warunkach konkurencji i możliwego uszkadzania przez pędraki. Do posadzenia uprawy będzie potrzeba następujące ilości sadzonek:

·         Sosna - 7 tyś sadzonek

·         Dąb - 700 sadzonek

·         Brzoza - 700 sadzonek

·         Modrzew - 400 sadzonek

 

7. Zapotrzebowanie na inne materiały i urządzenia potrzebne do przygotowania terenu, sadzenia, zabiegów agromelioracyjnych i zwalczania chwastów.

 

Do wykonania zwalczania chemicznego chwastów i pędraków będzie konieczne:

·         RODEO 360 SL  6,7 l

·         Diazinon 10 GR  134 kg

8. Narysować plany rozmieszczenia poszczególnych gatunków domieszkowych i formę zmieszania.

Szkic dołączam jako załącznik

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin