Hodowla 1.doc

(39 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z hodowli lasu

 

 

Temat: Projekt zalesienia gruntów porolnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonał:               Jan Górski

              Gr. II


Założenie:

Powierzchnia: 3,4 ha

Lokalizacja: Kraina II (mazowiecko-podlaska) Dzielnica: 1 (pojezierza mazurskiego)

Gleba: płowa typowa wytworzona z piasków i glin zwałowych (piasek gliniasty lekki do 70 cm, a później glina lekka)

Uwagi: podeszwa płużona, zachwaszczenie perzem

1. Niezbędne zabiegi agrotechniczne oraz sposób ich wykonania.

Fakt występowania typowej podeszwy płucnej a ponadto stosunkowo zwięzłych utworów w niższej części profilu glebowego skłania do wniosku, że koniecznym jest wykonanie orki pełnej dwupoziomowej. W tym celu można wykorzystać pług zagregatowany z ciągnikiem rolniczym. Ponadto okazać się może, w zależności od stopnia zachwaszczenia, chemiczne zwalczanie perzu. Po przeprowadzeniu oceny może okazać się konieczne również chemiczne zwalczanie pędraków. Oba zabiegi chemiczne powinny być wykonane równocześnie z orką a ta powinna zostać wykonana na jesień poprzedzającą wysadzenie sadzonek na powierzchnię.

2. Skład gatunkowy uprawy.

Na podstawie analizy glebowej można domniemywać ze potencjalny typ siedliskowy lasu na omawianej powierzchni to las mieszany świeży. Oznacza to że docelowy typ gospodarczy drzewostanu to drzewostan dębowo-świerkowo-sosnowy o składzie 3So3Św3Db1inne. Jednak uzyskanie takie składu gatunkowego jest bardzo trudne na otwartej przestrzeni. To też proponuje zastosowanie przedplonu o składzie gatunkowym 7Brz2Mg1inne ( Kl, Lp, Os). Taki przedplon musiałby dla pielęgnacji gleby zostać podsadzony w wieku ok. 25 lat drugim piętrem złożonym z graba i lipy. Drzewostan jako przedplonowy uzyska wiek rębność w wieku 50 lat to też na 15 lat wcześniej rozpoczęte musi zostać odnowienie, którego zadaniem będzie za pomocą rębni częściowej gniazdowej doprowadzić do powstania docelowego drzewostanu.

3. Forma zmieszania, wielkość płatów domieszek oraz więźba sadzenia dla poszczególnych gatunków.

Brzoza w drzewostanie przedplonowym będzie stanowiła tło, w którym kępowo będą rozmieszczony modrzew i grupowo pozostałe domieszki (Kl, Lp, Os). Płatów modrzewia powinno być 7 rozłożone równomiernie na całej powierzchni. Aby zachować procentowy udział modrzewia w założonym składzie gatunkowym każdy z płatów będzie miał powierzchnię 9,7 arów. Ponadto na powierzchni będą rozłożone 3 płaty lipy i po dwa klonu i osiki. Każde z tych gniazd będzie miało powierzchnię ok. 5 arów. Wszystkie gatunki z wyjątkiem modrzewia będą sadzone w więźbie 1,5x1,5. Natomiast modrzew zostanie posadzony w więźbie 2,2x2,2.

4. Jakość i zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy.

Biorąc pod uwagę, iż grunt jest porolny i zachwaszczony konieczne jest użycie szczególnie odpornego i dobrej jakości materiału sadzeniowego. Jednakże względy ekonomiczne nie pozwalają na to, aby całość materiału były to mikoryzowane sadzonki z bryłką. To tez proponuje aby modrzew, jako iglasty wiec bardziej podatny na infekcje niebezpiecznych grzybów (głównie huby korzeniowej), był sadzony z mikoryzowanych sadzonek z bryłką o symbolu hodowlanym 2/1. Natomiast reszta sadzonek może pochodzić ze szkółki gruntowej, ale powinien to być wyrośnięty materiał najlepszej jakości o symbolu produkcyjnym 2/1.

Do wykonania zalesienia potrzebne wiec będzie 13,5 tyś sadzonek brzozy, 2 tyś sadzonek modrzewia, 3 tyś sadzonek lipy i po 2 tyś sadzonek klonu i osiki.

5. Zabiegi po wykonaniu zalesienia w celu uodpornienia upraw i młodników.

·      Stosowanie podsypki torfowej pod sadzonki Brz przed posadzeniem, w celu poprawy warunków wilgotnościowych i pokarmowych.

·      Odpowiednie i staranne posadzenie, szczególnie bez podwijania korzeni.

·      Badanie zapędraczenia gleby i analiza glebowa przed założeniem uprawy pozwoli na odpowiednie zabiegi w celu poprawienia jakości zalesienia; oprysk chemiczny przeciwko pędrakom oraz ewentualne nawożenie mineralne, gdy w glebie rolniczo jednostronnie użytkowanej zabraknie jakiegoś pierwiastka.

·      Nawożenie organiczne odpadami z przerobu drewna, w celu dostarczenia do gleby tkanki zdrewniałej.

·      Odchwaszczanie, gdyby zaistniała taka konieczność, uważne wykoszenie tak, aby nie uszkodzić sadzonek.

·      Ograniczenie do minimum czyszczeń wczesnych.

·      Zabezpieczanie pniaków potrzebieżowych preparatem PG IBL, ścinka i zrywka powodująca jak najmniej zranień; właściwy kierunek obalania przy ścince, wykorzystanie szlaków zrywkowych.

·      Wprowadzenie płatowo podszytów złożonych z leszczyny pospolitej, dębu bezszypułkowego, jarzębu pospolitego, innych gatunków.

·      W miarę możliwości finansowych także: kolonizacja mrówki ćmawej przez odkłady, szczepienie gleby leśnej, wprowadzenie borówki czarnej w wieku drzewostanu około 40 lat, ewentualnie kolonizacja wijów.

6. Terminarz wykonania zabiegów

·     IX-X roku 1 – orka pełna dwupoziomowa wraz ze zwalczaniem chwastów i pędraków jak i nawożeniem organicznym

·     Wiosna roku 1.- Sadzenie zaraz po stopnieniu śniegu. Ważne żeby brzoza nie zaczęła jeszcze wegetacji

·     Lato lat 2-5- pielęgnacja uprawy przez odchwaszczanie i spulchnianie gleby aż do uzyskania pełnego zwarcia

·     Czyszczenia wczesne wykonane późno i delikatnie i najlepiej zimą

·     Po drugim – silniejszym nawrocie trzebieży wczesnych podsadzenie drugiego pietra. Należy ten zabieg wykonać wiosną zaraz po trzebieży.

·     Na 15 lat przed wiekiem rębności drzewostanu przdplonowego rozpoczęcie odnowienia dęba na gniazdach

Zgłoś jeśli naruszono regulamin