PAPIERY OZDOBNE.odt

(309 KB) Pobierz

PAPIERY OZDOBNE

 

 

1.                Papier czerpany.

 

To rodzaj luksusowego papieru ozdobnego. Wykonuje się go całkowicie ręcznie, czerpiąc ramką formatową masę papierniczą, zaklejając powierzchniowo i zwykle zaopatrujac w znak wodny.

Jest wykonywany z odmiany bezdrzewnej z celulozy długowłóknistej (szmacianej i bawełnianej). Posiada naturalną jasną barwę. Produkuje się go w arkuszach. Nie wykazują zjawiska anizotropii. Posiada nierówną powierzchnię, postrzępione krawędzie.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Współcześnie wykorzystywane sądo:

 

                     sporządzania dokumentów o znaczeniu historycznym

                     produkcji wyrobów luksusowych (dyplomy, blankiety firmowe, zaproszenia)

                     celów artystycznych (akwarele, grafiki).

 

Obecnie zdrukowywany techniką offsetową, przedtem typograficzną.

 

Z uwagi na wysoką cenę i ograniczoną produkcję zaczęto produkować maszynowe imitacje. Wykazują one zjawisko anizotropii, a powierzchnia imitacji to głównie odcisk powierzchni filcu służącego do suszenia papieru.

 

2.                Chromolux. (Cast Coated).

 

Papier i tektura jednokrotnie powlekana wykonywana w technice odlewu  o lustrzanym połysku. Właścicielem patentu jest niemiecka firma Zanders.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda odlewu – wprowadzenie mokrej powłoki pigmentowej na powierzchnię gorącego cylindra suszącego pokrytego polerowana okładziną chromową. Podczas kontaktu powłoka ulega wysuszeniu dając wysoki połysk 80-96%.

Charakteryzjuje się wysoką drukownością i złą zadrukowalnością. Służy do produkcji luksusowych produktów poligraficznych.

 

3.                Luksusowe papiery biurowe.

 

Są to niepowlekane papiery przeznaczone do wykonania blankietów firmowych, listowych. Produkuje się go w wersji bezdrzewnej z dodatkiem celulozy długowłóknistej. Posiada barwę białą i gramaturę 60-100 g/m2, zaklejony mocno powierzchniowo, czasami ze znakiem wodnym, żeberkowaniem lub tłoczeniem. Czasami produkuje się je w gramaturze większej niż 200 g/m2, ale wówczas nie posiadają znaku wodnego.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.                Papiery metalizowane.

 

Otrzymuje się je przez próżniowe napylanie na powłokę po lakierowaniu warstwy aluminium. Po czym powtórnie pokrywa się lakierem Jeśli lakier nie ma barwy wówczas wówczas otrzymujemy powierzchnie srebrzystą. Kolor żółty lakiery daje imitacje złota, a inne barwy dają efekt połysku metalicznego. Zadrukowuje się je offsetem, flexo lub rotogawiurą.

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.                Papiery barwne i tłoczone.

 

Papiery z barwnym rzucikiem tworzone są przez niewielki dodatek włókien wełnianych, które można zabarwić bez barwienia masy celulozowej.

Barwną powierzchnię imitującą marmur otrzymuje się przez zmieszanie różnobarwnych mas włónistych.

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Papiery tłoczone zwane również papierami moletowanymi tworzone są przez przpuszczenie wilgotnej wstęgi papieru przez wytłaczające cylindry kalandra. Uzyskujemy wówczas różne faktury np.odcisk uderzenia młotka, powierzchni tkaniny, skorupki jajka itp.

Papiery o fakturze żeberkowanej tworzone są w postaci równoległych linii i tworzy się je w postaci znaku wodnego na etapie spilśniania papieru.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Zgłoś jeśli naruszono regulamin