Dwie Joasie. 1935r.docx

(15 KB) Pobierz

DWIE JOASIE

Film fabularny

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 1935

Premiera: 1935. 09. 25

Dane techniczne: 2600 m. 84 min.

Film zachował się do dnia dzisiejszego.

DWIE JOASIE - galeria

Galeria zdjęć (5)

Oglądane po przeszło pół wieku przedwojenne komedie, mimo często prostych fabuł i niewyszukanych dowcipów, mają swoisty urok. Problemy w nich przedstawiane, snute intrygi, sceneria, kostiumy, sposób mówienia wzbudzają w nas uśmiech sympatii. Tak jest również w przypadku filmu Mieczysława Krawicza "Dwie Joasie". Reżyser należał do najpracowitszych twórców lat trzydziestych. W swoim dorobku ma m.in filmy "Grzeszna miłość" zrealizowany wespół ze Zbigniewem Gniazdowskim, "Szlakiem hańby" (współautor - Alfred Niemirski), "Ułani, ułani, chłopcy malowani", "Każdemu wolno kochać" (współautor Janusz Warnecki), "Szpieg w masce", "Jadzia", "Jego wielka miłość" (współautorka Stanisława Perzanowska), "Dyplomatyczna żona" (współautor Carl Boese), "Niedorajda", "Skłamałam". "Dwie Joasie" to historia sympatycznej maszynistki Joasi, panny sumiennej i wzorowej pracownicy. Mimo tak wielu zalet nasza bohaterka co chwilę traci posadę. Nie znosi bowiem zalotów kolejnych szefów. Kiedy jest już zupełnie zdesperowana, wpada na szatański pomysł. Z powabnej panienki zmienia się w rozczochraną okularnicę sądząc, że w ten sposób pozbędzie się natrętnych adoratorów i zazna spokoju w pracy. Tymczasem role się odwracają i to właśnie Joasia zakochuje sie w swoim szefie, mecenasie Robercie Rostalskim, który niestety ma już przyjaciółkę. Joasia postanawia pójść na Bal Mody, na którym członkiem jury jest mecenas. Pożycza szałową suknię i staje się sensacją balu. Jednogłośnie zostaje wybrana Królową Mody i podbija serce swojego szefa.

Ekipa

opis pełny | opis skrócony

Reżyseria: Mieczysław Krawicz

Asystent reżysera: Jan Rogoziński (nie występuje w napisach), Zdzisław Rzętkowski (nie występuje w napisach), Leonard Wierzejski (nie występuje w napisach), Konrad Wolski (nie występuje w napisach)

Scenariusz: Jan Fethke

Zdjęcia: Zbigniew Gniazdowski

Scenografia: Jacek Rotmil, Stefan Norris

Muzyka: Władysław Eiger, Fred Szer, Stanisław Szebego

Słowa piosenki (-nek): Konrad Tom

Dźwięk: Stanisław Rochowicz

Charakteryzacja: Konrad Narkiewicz (nie występuje w napisach)

Asystent charakteryzatora: Kazimiera Narkiewicz (nie występuje w napisach)

Kierownictwo artystyczne: Juliusz Gardan

Produkcja: Blok-Muzafilm

Atelier: Falanga

Laboratorium: Falanga

Obsada aktorska: Jadwiga Smosarska (Joasia Wiśniewska), Ina Benita (Flora, partnerka Rostalskiego), Lucyna Szczepańska (Klimcia, przyjaciółka Joasi), Franciszek Brodniewicz (mecenas Robert Rostalski), Michał Znicz (Hilary Licherkiewicz, pracownik kancelarii mecenasa Rostalskiego), Wojciech Ruszkowski (Michał Grubski, przyjaciel Rostalskiego), Władysław Grabowski (krawiec Anzelm), Aleksander Zelwerowicz (Kowalski), Janina Janecka (Kowalska), Ludwik Fritsche (książę), Zofia Czaplińska (Janowa, gosposia Rostalskiego), Tadeusz Fijewski (goniec Antoś), Aleksander Suchcicki (fordanser Rene), Adam Aston (dyrygent orkiestry na balu mody; nie występuje w napisach), Aleksander Bogusiński (członek jury na balu mody; nie występuje w napisach), Zbigniew Borkowski (nie występuje w napisach), Józef Cornobis (członek jury na balu mody; nie występuje w napisach), Roman Dereń (kelner na balu mody; nie występuje w napisach), Stanisław Dobrzyniec (skrzypek na balu mody; nie występuje w napisach), Halina Doree (pomocnica Klimci; nie występuje w napisach), Rena Hryniewiczówna (nie występuje w napisach), Jula Kraszewska (2 role: kandydatka do posady maszynistki; uczestniczka balu mody; nie występuje w napisach), Zofia Kajzerówna (kandydatka do posady maszynistki; nie występuje w napisach), Józef Kudła (boy na balu mody; nie występuje w napisach), Witold Kuncewicz (nie występuje w napisach), Stefan Laskowski (członek jury na balu mody; nie występuje w napisach), Henryk Małkowski (członek jury na balu mody; nie występuje w napisach), Bolesław Mucman (basista na balu mody; nie występuje w napisach), Loda Niemirzanka (kandydatka do posady maszynistki; nie występuje w napisach), Zofia Niwińska (nie występuje w napisach), Feliks Norski (nie występuje w napisach), Kazimierz Pawłowski (kolega Michała na balu mody; nie występuje w napisach), Stanisław Petersburski (pianista na balu mody; nie występuje w napisach), Feliks Szczepański (kolega Michała na balu mody; nie występuje w napisach), Wiktor Tychowski (gitarzysta na balu mody; nie występuje w napisach), Wacław Zdanowicz (nie występuje w napisach), Józef Zejdowski (nie występuje w napisach)

Varia

Piosenka: OD MIŁOŚCI NIKT SIĘ NIE WYKRĘCI

 

Od miłości nikt się nie wykręci,

przyjdzie sama mimo twoich chęci.

Trafi celną strzałą, patrzysz, już się stało,

jak szalona zakochałaś się.

 

Od miłości nikt się nie uchroni,

na to nie ma rady, nie ma broni.

Porzuć walkę złudną, powiedz sobie trudno

kocham cię bo los tak chce.

Wykonanie piosenki (-nek) : Lucyna Szczepańska

Piosenka: DLACZEGO WŁAŚNIE DZIŚ

Tekst piosenki:

Dlaczego właśnie dziś ma być ten wielki dzień

gdy wyznam ci mą miłość bez wahań i drżeń.

Dlaczego właśnie dziś nie mogę tego skryć

bo wiosna karze kochać, i marzyć i śnić.

 

Patrz, te drzewa w ogrodzie aż białe od bzów

odżyły znów, zakwitły znów.

Na wahania, refleksje nie pora, nie czas

słońce wyśmiało by nas.

 

Dlatego właśnie dziś na pierwszy serca znak

gdy spytam się czy kochasz, powiesz mi: tak.

Muzyka piosenki (-nek) : Władysław Eiger

Słowa piosenki (-nek) : Konrad Tom

Zgłoś jeśli naruszono regulamin