Sprawozdanie.doc

(100 KB) Pobierz

Politechnika Świętokrzyska

w Kielcach

Zakład

Silników Spalinowych

i Maszyn Roboczych

Laboratorium

Transport

WMiBM

201T/LO2

Wydział

Grupa

Ćwiczenie

nr 3

Temat ćwiczenia: Badanie elementów aparatury paliwowej silników z zapłonem iskrowym.

14.05.2010

 

 

 

 

Data wykonania

 

Data zaliczenia

Ocena

Podpis prowadzącego

 

 

1.Cel ćwiczenia.

 

Celem ćwiczenia jest zapoznanie się z elementami aparatury paliwowej silników z zapłonem iskrowym oraz zbadanie działania pompki paliwowej.

 

2. Wstęp.

 

Układ zasilania jest zespołem urządzeń zapewniających wytworzenie i dostarczanie odpowiedniej ilości i wymaganej jakości mieszanki paliwowo-powietrznej. Budowa tego układu zależy od typu silnika. W silnikach o zapłonie iskrowym stosowane są dwa rodzaje układu zasilania: gaźnikowy (przechodzący do historii) i wtryskowy (obecnie powszechnie stosowany). Natomiast w silnikach wysokoprężnych stosuje się wyłącznie wtryskowy układ zasilania, w którym wtryskiwacz wtryskuje paliwo do komory wstępnej, komory wirowej bądź bezpośrednio do cylindra pod ciśnieniem 10 - 20 MPa (dąży się do uzyskania ciśnenia ponad 100MPa).

              Elementy aparatury paliwowej silnika z zapłonem iskrowym to:

1.      Filtr paliwa który czyści zanieczyszczone paliwo, stosowane w układzie zasilania silników o zapłonie samoczynnym powinny filtrować cząstki zanieczyszczeń większe niż 3 μm oraz wytrącać zawartą w paliwie wodę. Natomiast filtry paliwa stosowane w silnikach benzynowych powinny filtrować cząstki pyłków większe niż 10 μm. Filtrowanie benzyny jest łatwiejsze niż oleju napędowego, gdyż benzyna ma mniejszą gęstość i lepkość niż olej jest jednak bardziej łatwopalna.

2.      Gaźnik to urządzenie tworzące mieszankę paliwowo-powietrzną o odpowiednim składzie w spalinowych silnikach benzynowych. W gaźniku następuje dozowanie paliwa, jego odparowanie i wymieszanie par paliwa z powietrzem oraz dostarczenie odpowiedniej ilości wytworzonej mieszanki poprzez kolektor dolotowy do cylindra. Jest częścią układu zasilania silnika spalinowego.

3.      Zbiornik paliwa.

4.      Pompa paliwa, dawniej powszechnie stosowane były pompy zasilające napędzane mechanicznie. Są to z reguły pompy przeponowe, w których ruch przepony jest wymuszany przez mimośród umieszczony na wałku rozrządu. Ruch przepony ku dołowi powoduje zasysanie do pompy paliwa przez zawór ssawny, natomiast ruch przepony ku górze wytłaczanie zassanego paliwa przez zawór tłoczny do gaźnika. Pompy z napędem mechanicznym praktycznie nie są już używane i zastały one zastąpione przez pompy elektryczne.

5.      Przewody paliwowe, sztywne ze stali bądź mosiężne zabezpieczone przez korozje kadmem lub cynkiem oraz elastyczne wykonane z tworzywa sztucznego lub gum odpornych na działanie benzyny.

Pierwszym aparatem dozującym benzynę do tłokowych silników spalinowych o zapłonie iskrowym był gaźnik uzupełniany przez urządzenia dodatkowe. Mimo prób automatyzacji i dołączania do gaźników dodatkowych układów usprawniających ich działanie, nie uzyskano zadawalającej poprawy, adekwatnej do ponoszonych kosztów. Gaźniki zostały wyparte przez układy wtryskowe. W pierwszych mechanicznych układach wtryskowych benzyny stosowane były wtryskiwacze robocze otwierane hydraulicznie. Sterowanie dawką paliwa polega na przesuwaniu tłoka sterującego. Wywołuje to zmianę wielkości przekroju prostokątnych szczelin sterujących w tulei szczelinowej rozdzielacza paliwa. Regulacja strumienia paliwa w rozdzielaczu jest jednak obarczona wieloma niemierzalnymi zakłóceniami (związanymi z mechanicznymi elementami układu wtryskowego) oraz charakteryzuje się zwłoką działania (brak jest możliwości precyzyjnego odmierzania dawki paliwa z wtrysku na wtrysk). Układy wtrysku mechanicznego zastąpione zostały układami wtrysku elektromagnetycznego. System zasilania składa się z elektrycznej pompy paliwa zanurzonej w zbiorniku paliwa, przewodów paliwowych, przewodów powrotnych, filtra paliwa, listwy paliwowej, regulatora ciśnienia paliwa z wtryskiwaczami. Ciśnienie w systemie zasilania wytwarza zanurzona w zbiorniku pompa paliwa. Wydatek pompy paliwa jest tak zaprojektowany, że pompa zapewnia ciśnienie paliwa przewyższające maksymalne zapotrzebowanie silnika. Ten nadmiarowy wydatek gwarantuje prawidłową dawkę paliwa we wszystkich warunkach pracy silnika. Podstawowa funkcja regulatora ciśnienia to zabezpieczenie stałości spadku ciśnienia na wtryskiwaczu. Nadmiar paliwa z regulatora odprowadzany jest z powrotem do zbiornika paliwa przez przewód przelewowy.

Wtryskiwacz elektromagnetyczny jest w uproszczeniu zaworem sterowanym elektrycznie. Jeżeli przez jego cewkę przepływa prąd elektryczny o odpowiedniej wartości - wtryskiwacz jest otwarty, jeżeli prąd nie płynie - wtryskiwacz jest zamknięty. Jest to element praktycznie dwustanowy, w związku z czym dawkę przepływającego paliwa reguluje się nie za pomocą zmiany wartości prądu sterującego, lecz przez regulację czasu załączenia i wyłączenia. Zmiana dawki paliwa odbywa się zatem przez zmianę czasu otwarcia wtryskiwacza, przy utrzymywaniu stałej różnicy pomiędzy ciśnieniem w układzie paliwowym a ciśnieniem ośrodka, do którego wtryskiwane jest paliwo.

Jednopunktowe układy wtryskowe SPI (ang. - Single Point Injection ) posiadają jeden elektronicznie sterowany wtryskiwacz. Jest on zamontowany centralnie w stosunku do cylindrów, bezpośrednio nad przepustnicą we wspólnej z nią obudowie. Wtryskiwacz podaje paliwo przed przepustnicę synchronicznie do kolejnych suwów napełniania poszczególnych cylindrów. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest niejednakowy rozdział mieszanki w cylindrach. Masa paliwa przeznaczonego do określonego cylindra, ze względu na stosunkowo dużą odległość pomiędzy miejscem wtrysku a zaworem dolotowym, może ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu na rzecz pozostałych cylindrów. W układach wtrysku jednopunktowego jeden wtryskiwacz obsługuje wszystkie cylindry. Początek wtrysku praktycznie nie ma wpływu na pracę silnika.

Wielopunktowe układy wtrysku benzyny MPI (ang. - Multi-Point Injection) posiadają zamontowane w kanałach dolotowych wtryskiwacze w liczbie równej liczbie cylindrów. Główne zalety układów wtrysku wielopunktowego w porównaniu z układami wtrysku jednopunktowego to zwiększenie:

·         współczynnika napełniania spowodowane mniejszymi oporami w kanałach dolotowych, stawianych przepływowi mieszanki,

·         średniego ciśnienia użytecznego wskutek bardziej równomiernego dostarczania mieszanki do poszczególnych cylindrów,

·         zdolności do przyspieszeń w całym zakresie prędkości obrotowych i obciążeń dzięki szybszej reakcji układu na nowe warunki pracy.

Pierwsze układy wtrysku wielopunktowego podawały paliwo jednocześnie do wszystkich kanałów dolotowych, niezależnie od przebiegu procesu roboczego. Tymczasem początek wtrysku powinien być synchronizowany zgodnie z otwarciem zaworu dolotowego - ma to decydujący wpływ na rozkład mieszanki w cylindrze. Zdecydowany skok jakościowy układów MPI nastąpił w chwili, gdy liczba kluczy sterujących dorównała liczbie wtryskiwaczy. Uzyskano w ten sposób możliwość dowolnego kształtowania przebiegu wtrysku w każdym cylindrze osobno. Z tego względu takie układy wtrysku wielopunktowego wyróżnia się nazywając je układami sekwencyjnymi SFI (ang. - Sequential Fuel Injection). Układy jednopunktowego oraz wielopunktowego wtrysku benzyny tworzą w cylindrze mieszankę zbliżoną do homogenicznej, prawie zawsze stechiometryczną. Tworzenie mieszanki paliwowo-powietrznej odbywa się w trakcie dolotowym oraz wewnątrz cylindrów. Bezpośredni wtrysk benzyny do cylindra jest jednym ze sposobów uwarstwienia mieszanki w cylindrze. Układy takie znajdują się obecnie w fazie rozwoju, należy jednak zaznaczyć, że mieszanka uwarstwiona stosowana jest w tego typu silnikach jedynie dla małych obciążeń i małych prędkości obrotowych. Sygnał sterujący (czas otwarcia wtryskiwacza) ma charakter impulsu o pewnej długości czasowej. Dłuższy impuls oznacza zwiększenie wtryśniętej dawki paliwa. Sterowanie wtryskiem składa się z kilku faz. Pierwsza faza wyznacza chwilę początku wtrysku bazując na pomiarze numeru cylindra oraz położenia wału korbowego (faza synchronizacji). Następnie w oparciu o warunki pracy silnika wybierana jest zadawana wartość współczynnika nadmiaru powietrza l (faza strategii). Znając wartość zadanego składu mieszanki następna faza (kalkulacja) szacuje masę zasysanego powietrza w oparciu o wskazania różnych zestawów czujników pomiarowych (charakterystyka statyczna napełniania) oraz model procesów zachodzących w kolektorze dolotowym (korekcja zjawisk dynamicznych). Następnie dokonywana jest korekcja czasu wtrysku zgodnie z aktualnym napięciem akumulatora (korekcja). W sytuacji, gdy zadana jest mieszanka stechiometryczna obliczenia kończy faza regulacji bazująca na obecnym i wcześniejszych wskazaniach czujnika tlenu (regulacja).

3. Przebieg ćwiczenia.

Ćwiczenie polega na pomiarze wydatku pompy, wartości ciśnienia tłoczenia i podciśnienia ssania na specjalnym stanowisk badawczym, na którym zamontowana jest pompa paliwa napędzana silnikiem elektrycznym. Po uruchomieniu silnika dokonujemy odczytania z manometrów ciśnienia i podciśnienia. Następnie wyłączamy pompe i po 30 s. dokonujemy następnego pomiaru ciśnienia i  podciśnienia. Wydatek mierzymy odłączając przewód wchodząc z pompy i dokonujemy pomiaru ilości paliwa tłoczonego w czasie 1 minuty.

              Pomiar ciśnienia tłoczenia.

Ciśnienie tłoczenia, w zależności od typu pompy winno się zawierać w granicach 10-37 kN/m2.

Po odłączeniu napędu pompy ciśnienie to nie powinno zmniejszyć się w czasie 30 s więcej niż o 10 kN/m2.

Pomiar podciśnienia ssania.

Podciśnienie ssania, w zależności od typu pompy powinno zawierać się w granicach 30-53 kN/m2.

Po odłączeniu napędu pompy prędkości spadku podciśnienia nie powinna przekraczać 15 kN/m2 w ciągu 30 s.

 

4.Wyniki pomiarów i obliczania

Rodzaj

ps

[kp/cm2]

pt

[kp/cm2]

ps

[kN/m2]

pt

[kN/m2]

Q [ml]

pomiar

-0,42

0,26

-41,19

25,50

(w 60s)

 

920

pomiar po 30s

-0,32

0,26

-31.38

25,50

spadek ciśnienia

-0,10

0

-9,81

0

 

 

 

5.Wnioski

Po przeprowadzeniu badań stwierdzamy, że pompka działa prawidłowo. Spadek podciśnienia ssania po 30 s nie przekroczył Δmax=15 kN/m2 zaś ciśnienie tłoczenia utrzymuje stałą wartość po 30 s. Okazało się, że badana pompka nie posiada nieszczelności i jest w pełni sprawna.

Z danych otrzymany podczas przeprowadzanie badań podczas zajęć obliczyliśmy spadek ciśnień tłocznego (nadciśnienia) i ssawnego (podciśnienia) w czasie 30s. Z uzyskanych obliczeń wynika iż wartości spadków ciśnień ssawnego oraz tłocznego mieści się w dopuszczalnych granicach. Wartość zmierzonych ciśnień mieści sie w granicach dopuszczalnych wartości ciśnień, dla tłoczenia ciśnienie osiąga 25.50 zaś podciśnienie ssania osiąga -41,19. Porównując ciśnienia z normami stwierdzamy, że pompa pracuje prawidłowo.

              Badana pompka pochodziła od samochodu osobowego, której wydatek powinien mieścić się w granicach Q= 0,5:1,3 l/min. Zmierzony przez nas wydatek wynosił 920 ml, a więc mieścił się w zadanych granicach.

 

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin