Fundusze pomocowe.docx

(17 KB) Pobierz

Doradztwo - fundusze, programy pomocowe Unii Europejskiej i dotacje rządowe

Zajmuje się doradztwem w zakresie pozyskiwania funduszy pomocowych Unii Europejskiej (unijne dotacje) oraz doradztwem w zakresie pozyskiwaniem środków z rządowych programów pomocowych.

Przed akcesją Polski do struktur europejskich mogliśmy korzystać z tzw. funduszy przedakcesyjnych.

Po akcesji Polski do Unii, nasz kraj może korzystać z Funduszy Strukturalnych oraz Funduszu Spójności. W celu zaprogramowania pomocy wspólnotowej i sprawnego ich rozdysponowania Polska przygotowała Narodowy Plan Rozwoju (NPR) na lata 2004-2006. Podobnie jak w przypadku środków przedakcesyjnych, np. SAPARD, tu również wprowadzono podział na działania: Sektorowe Programy Operacyjne (SPO) lub, w przypadku wspierania rozwoju regionalnego, Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) zobacz więcej

http://www.eurobiuro.pl/gfx/kostka_m.gifFundusze Przedakcesyjne

Fundusze przedakcesyjne były to środki bezzwrotnej pomocy finansowej udzielanej Polsce przez Unię Europejską. Ich najważniejszym zadaniem było przygotowanie Polski do członkostwa w UE oraz pomoc w wyrównaniu różnic gospodarczych. Do 1 maja 2004 roku funkcjonowały następujące fundusze przedakcesyjne:

·         PHARE - Program Phare Spójność Społeczna i Gospodarcza (Phare SSG) ma na celu zmniejszanie opóźnień i nierównomierności rozwoju regionów poprzez promowanie aktywności gospodarczej, rozwiązywanie problemów społecznych związanych z rynkiem pracy, restrukturyzację oraz rozwój infrastruktury. Program jest realizowany w czterech edycjach: 2000, 2001, 2002, 2003. (...) więcej o PHARE

·         ISPA - Od 1 maja 2004 r. Polska przestała być beneficjentem funduszu ISPA, choć projekty finansowane ze środków tego funduszu będą nadal realizowane w ramach Funduszu Spójności (...) więcej o ISPA

·         SAPARD - W dniu 20 lutego 2004 r. zakończono przyjmowanie wniosków o pomoc finansową na przedsięwzięcia z zakresu inwestycji w gospodarstwach rolnych w ramach Działania 2 programu SAPARD (...) wiecej o SAPARD

PHARE (Polish Hungary Assistance for Restucturing their Economies)

Program Phare Spójność Społeczna i Gospodarcza (Phare SSG) ma na celu zmniejszanie opóźnień i nierównomierności rozwoju regionów poprzez promowanie aktywności gospodarczej, rozwiązywanie problemów społecznych związanych z rynkiem pracy, restrukturyzację oraz rozwój infrastruktury. Program jest realizowany w czterech edycjach: 2000, 2001, 2002, 2003.

Program Phare (ang. Poland and Hungary: Action for the Restructuring of the Economy) powstał w roku 1989 w celu udzielania materialnej pomocy państwom kandydującym do Wspólnot Europejskich. Zaniechany w 2007 na rzecz nowego programu Instrument Pomocy Przedakcesyjnej.

Początkowo był kierowany jedynie do Polski i Węgier, skąd też wzięła się jego pierwotna nazwa: Poland and Hungary: Assistance for Restructuring their Economies (PHARE). Od roku 1990 objął on także Bułgarię, Czechosłowację a następnie Albanię, Rumunię, Litwę, Łotwę i Estonię. W związku z rozszerzeniem listy państw-beneficjentów zaprzestano rozwijania skrótu PHARE, a oficjalna nazwa została zmieniona na „Phare”. Do roku 2000 z Phare korzystało już 17 państw europejskich. Największym beneficjentem programu była Polska, dla której kwota w budżecie Phare w okresie 1990-2003 wyniosła ok. 3,9 mld euro.

 

Wysokość grantu UE wynosi maksymalnie 75% wartości poszczególnych projektów . Natomiast współfinansowanie krajowe zapewniane jest ze środków beneficjentów - jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków budżetu państwa.

Alokacje środków Phare (grantu UE) dla poszczególnych edycji programu oraz poziom zakontraktowania, przedstawiają się następująco:

·         kontraktacja edycji 2001 zakończyła się 15 lutego 2004 r, edycja 2002 i 2003 jest obecnie w trakcie kontraktacji

·         poziom kontraktacji przekroczył poziom 100%, ponieważ na edycję Phare 2001 SSG realokowano środki z programu Phare Institution Building.

Program Phare SSG składa się z trzech głównych części (komponentów): wsparcia rozwoju infrastruktury (INFRA), wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) oraz wsparcia rozwoju zasobów ludzkich (RZL).

Realizacja komponentów programu Phare SSG w kolejnych edycjach programu dla poszczególnych województw przedstawia się następująco:

Phare 2000 SSG
Województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie i warmińsko-mazurske (INFRA, MSP, RZL)

Phare 2001 SSG
Województwa: kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie (INFRA)

Obszar całego kraju (MSP, RZL)

Phare 2002 SSG
Województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie (INFRA, MSP, RZL)

Phare 2003 SSG
Obszar całego kraju (INFRA,MSP, RZL)

Zadaniem programu Phare SSG jest zarówno rozwiązywanie specyficznych problemów społeczno-gospodarczych polskich regionów, jak też przygotowanie polskiej administracji na wszystkich szczeblach do programowania i wdrażania projektów realizowanych przy wsparciu Funduszy Strukturalnych po przystąpieniu Polski do struktur europejskich. Dzięki tym programom wszystkie regiony mają możliwość zdobycia doświadczeń, które są niezbędne przy korzystaniu ze znacznie większych środków z Funduszy Strukturalnych.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin