Bezdomnosc___referat.rtf

(351 KB) Pobierz

DOROTA WOJCIECHOWSKA GR.I

 

Bezdomność

 

 

 

                            Jedną z najważniejszych kwestii społ. w Polsce jest wg mnie bezdomność i właśnie dlatego moja praca będzie dotyczyć tego zagadnienia. Rozpocznę od definicji. Takich definicji bezdomnoścci zostało stworzonych bardzo wiele.Jedna z nich mówi iż bezdomność to "zjawisko społeczne polegające na braku domu lub miejsca stałego pobytu gwarantującego jednostce lub rodzinie poczucie bezpieczeństwa, zapewniającego schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zaspokojeniem podstawowych potrzeb na poziomie uznawanym w danym społeczeństwie za wystarczający " lub"względnie trwała sytuacja człowieka pozbawionego dachu nad głową albo nieposiadającego własnego mieszkania (wg Porowskiego)".Wszystkie definicje bezdomności są w pewnej mierze do siebie podobne. Należałoby jednak za bezdomnego uznać każdą osobę, ktora nie posiada własnego mieszkania,a takie myślenie sugerowałoby,że bezdomnymi są wszyscy którzy zmuszeni sa wynajmowac mieszkanie, młode małżeństwa wciąż mieszkające z rodzicami oraz inne osoby które -co prawda- nie są bezwzględnie pozbawione dachu nad głową,nie żyja tez na ulicy,ale własnego mieszkania nie posiadaja.Wedle tego sposobu definiowania problemem bezdomności objętych jest niezwykle duży procent społeczeństwa polskiego.Jednak tylko takie najbardziej ogólne ujęcie tej kwestii zapewnia skuteczne przeciwdziałanie i walkę z bezdomnością.

Bezdomnym można stać się z dwóch powodów.Po pierwsze, gdy jest to nasz własny wybór.Po drugie na skutek sytuacji od nas niezależnych i chyba zawsze -koniec końców- z braku środków na zakup lub utrzymanie takowego lokum.

Przyczyn bezdomności można wymienić bardzo wiele.Oto kilka z nich.Na początek wszelkiego rodzju uzaleznienia (alkohol,narkotyki).Osoba uzalezniona wszystkie zdobyte środki przeznacza na nałóg,który w coraz większym stopniu opanowuje jej życie.W końcu traci pracę i rodzinę (jeśli ja posiada) i trafia na ulicę,gdzie walka z nałogiem staje się prawie niemożliwa.Często widujemy żebraków,którzy wyłudzaja od przechodniów pieniądze i wydają je na alkohol, czy narkotyki. Ci ludzie mieli rodziny (dzieci,zony...),prace,dom.Utracili to wszystko na skutek nałogu.Jednak prawie nikt nie sięga po używki zupełnie bez powodu.I tu pojawiaja się kolejne przyczyny bezdomności (jednocześnie alkoholizu i narkomanii).Mogą byc różne : stres wywołany strachem o byt, utrata pracy, konflikty rodzinne, osamotnienie i wiele innych wobec których ludzie czuja sie bezsilni i sięgaja po używki. Jednak i poza kwestia uzależnień znajdzie sie wiele przyczyn bezdomności. Przykładowo niskie dochody lub brak dochodów (ubóstwo) uniemożliwiajacy jednostce/rodzinie zakup, czy utrzymanie własnego mieszkania.Wiążą się z tym też wciąż rosnace ceny mieszkań. Mało kogo dziś stać na zakup własnego lokum, a na mieszkanie od gminy czeka się często wiele lat.Ludzie zaciagaja wieloletnie kredyty, co prawda stac ich wtedy na kupno mieszkania,jednak nie trudno sie domyślic, co dzieje się,gdy osoby takie traca prace. Równiez sam stres zwiazany ze koniecznościa spłaty kredytu i możliwością utrty pracy może przyczynic się do negatywnych zjawisk (deprsja i inne choroby psych.,alkoholizm),które moga spowodować iż osoba w dłuższej perspektywie czaowej stanie sie bezdomna.Wysoka stopa bezrobocia i niskie płace w niektórech regionach Polski są dla przeciętnego człowieka baierą nie do pokonania.Równiez opłakana sytuacja kobiet i osób niepelnosprawnych na rynku pracy nie wpływa korzystnie na kwestie bezdomności. Z bezrobociem, które jest przyczyna bezdomności, bezsprzecznie wiąże się niskie wykształcenie społeczeństwa,a zwłaszcza niektórych grup społecznych.Młodzi ludzie często zmuszeni są do rezygnacji z kontynuowania nauki z braku środków.Z różnych powodów muszą podjąć pracę.

Przyczyną bezdomności są też wszelkie przejawy patologii w rodzinie - np. przemoc fiz.,psych.,seksualna.Powoduja one iż osoba wobec której przemoc jest stosowana musi opuścić dom i trafia na ulicę lub do specjalnych placówek.Dzieci z rodzin patologicznych równiez są szczególnie zagrożone bezdomnością : brak wsparcia w rodzinie, brak odpowiedniego przygotowania do życia,dziedziczenie zachowań patologicznych. W ich przypadku zdażają się częste ucieczki,trafiaja na ulice, gdzie ich los jest często jeszcze gorszy. Nietrudno nam to sobie wyobrazić.Jeszcze inną przyczyna bezdomności jest zupełny brak przystosowania do życia osób opuszczających placówki opiekuńczo-adopcyjne. Przez cały okres ich pobytu w tych placówkach nie mieły okazji nauczyć się tak -wydawałoby się banalnej rzeczy- jak właściwe gospodarowanie posiadanymi zasobami. Wiec nawet istnienie odpowiedniej ilości mieszkań chronionych nie jest wystarczajace, bo gdy osoby takie opuszczają już placówkę jest staniwczo za późno by uczyć ich czegokolwiek (w tym przypadku dobry rozwiązaniem są rodziny zastępcze). Inną grupą szczególnie zagrozoną bezdomnością są osoby opuszczające zakłady karne.Często nie mają dokąd wrócić.Poza tym można łatwo domyślić się jak trudno takim osobą znaleźć pracę,a to kolejna przeszkoda w przystosowaniu się do życia.

Przyczyn bezdomności można wymienić jeszcze bardzo wiele zarówno w skali makró- i mikróspołecznej. Podstawa są jednak zawsze dwa czynniki : niskie dochody i wysokie ceny mieszkań. A budowa tanich mieszkań postepuje bardzo powoli, poza tym nie są one az tak tanie, żeby stac było na nie przeciętnego obywatela.

Jedno jest pewne kwestia bezdomności jest zjawiskiem masowym i bardzo trudno określić faktyczne jej rozmiary.

 

Jak więc wygląda pomoc społeczna dla osób bezdomnych i przeciwdziałanie tej kwestii?

Zapewnienie lokum dla osoby tego pozbawionej jest zadaniem gminy.To ona ma obowiązek zapewnić schronienie,posilek i ubranie tym, którzy tego potrzebują. Jednak większość usług socjalnych dla bezdomnych w Polsce świadczą organizacje pozarządowe ( Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta,Wspólnota Katolicka Chleb Życia,Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia,Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Mi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin