Jak skutecznie zwalczać ślimaki.docx

(40 KB) Pobierz

Jak skutecznie zwalczać ślimaki

http://www.ogrody.digtel.pl/sites/default/files/inwazja-smlimakow.jpgŚlimaki chętnie jedzą kiełkujące młode roślinki i rozwijające się listki – zdarza się, że pozostawiają na grządce tylko łodyżki.

Przysmaki ślimaków

Jeśli chcemy uniknąć ataku ślimaków, zwróćmy uwagę na to, jakie rośliny sadzimy w ogrodzie. Unikajmy tych, które stanowią podstawę ślimaczej diety. Spośród roślin ozdobnych szczególnym powodzeniem cieszą się:

·                     aksamitki,

·                     astry chińskie,

·                     cynie,

·                     prawoślazy ogrodowe,

·                     dalie,

·                     lilie białe,

·                     nasturcje,

·                     rudbekie

·                     funkie.

Spośród roślin sadowniczych najchętniej wybierają:

·                     maliny,

·                     truskawki

·                     poziomki,

natomiast z warzyw

·                     kapustę głowiastą

·                     kapustę pekińską,

·                     sałatę,

·                     buraki ćwikłowe

·                     marchew.

Próbujemy odstraszyć

Żeby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, gdzie się gromadzą, posadźmy mydlnicę lekarską (Saponaria officinalis), macierzankę (Thymus vulgaris) lub majeranek (Origanum vulgare).

Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie wśród innych gatunków i odmian, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją.

Naturalni wrogowie ślimaków

Ślimaki są ulubionym pokarmem ptaków, jeży, ropuch, ryjówek, chrząszczy biegaczy i jaszczurek. Także winniczki chętnie zjadają jaja innych ślimaków. Jednak jeśli ślimaki pojawią się masowo, pożyteczne zwierzęta nie są w stanie ograniczyć ich liczebności.

Zwalczania ślimaków domowymi sposobami

Ślimaki z muszlą można łatwo zebrać z roślin do naczynia i wypuścić z dala od ogrodu. Ślimaki nagie (pomrowce) w dzień są ukryte w cienistych miejscach. Jeżeli chcemy wyłapywać je i niszczyć, musimy zwabiać je w jedno miejsce. W tym celu wykłada się na mokrą glebę wilgotne szmaty, deski, papę, liście łopianu lub rabarbaru, pod którymi te lubiące wilgoć zwierzęta kryją się w ciągu dnia. Można wykładać przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew lub jabłka, przepołowione ziemniaki, plastry buraków. Jako roślinę-pułapkę można posadzić bieluń dziędzierzawę, który przywabia ślimaki. Można też w ziemi umieścić plastikowe kubeczki lub talerzyki wypełnione piwem. Ślimaki, które bardzo lubią piwo, zwabione – po prostu wpadają do tych pułapek.

Ślimaki lubią cieniste miejsca, dlatego aby je zniechęcić do przebywania w ogrodzie, musimy pamiętać, aby:

·                     nie układać w ogrodzie pryzm kamieni, desek, materiałów budowlanych, które służą ślimakom za kryjówki i chronią je przed naturalnymi wrogami,

·                     kosić trawę i chwasty w ogrodzie i w jego pobliżu, gdyż wszelkie wysokie zarośla i wysoko rosnąca trawa to dobra kryjówka dla ślimaków w ciągu dnia,

·                     obniżyć wilgotność gleby przez spulchnianie jej w dni słoneczne – giną wtedy jaja i młode ślimaki (bardzo wrażliwe na suszę). Można też okresowo przesuszyć trawniki, ograniczając ich zraszanie,

·                     chronić grządki lub pojedyncze rośliny, rozsypując pasami szerokości 20 cm trociny, igliwie sosnowe, plewy jęczmienne lub żytnie, a nawet suchy piasek zmieszany z popiołem. W ten sposób stworzymy ślimakom barierę nie do przebycia,

·                     ściółkować glebę liśćmi narecznicy samczej lub opryskiwać gnojówką z jej liści – zapach narecznicy odstrasza ślimaki,

·                     opryskiwać rośliny zaatakowane przez ślimaki odwarem z papryki rocznej (1 kg świeżych owoców zalać 10 litrami wody i gotować 1 godzinę. Odstawić na 48 godzin, przetrzeć i przecedzić).

Walka chemiczna

Wokół roślin, między ich rzędami lub na uczęszczanych ścieżkach ślimaków zamiast trocin można rozsypywać wapno palone 40 g na m2 (4 kg na 100 m2). Gdy w ogrodzie pojawi się bardzo wiele ślimaków nagich, można wieczorem rozsypać wapno palone dwukrotnie – w odstępie od 30 minut do 1 godziny – za każdym razem po pół podanej wyżej dawki. Metoda tworzenia barier (także roślinnych) jest skuteczna jedynie podczas suchej pogody. Można stosować preparaty ślimakobójcze (na przykład Mesurol Schneckenkorn) w postaci granulek, które działają na szkodniki jako przynęta i trucizna. Wieczorem należy wyłożyć granulki na glebę między rzędami roślin lub na trasach ich wędrówek – 3 g na 10 m2 (20-30 granulek na 1 m2).

Uwaga! Ten preparat ma III klasę toksyczności – czyli jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt stałocieplnych. Zatem, jeśli ślimaków jest tak wiele, że nie możemy poradzić sobie w inny sposób i decydujemy się na użycie preparatu chemicznego – zatrudnijmy ekipę zwalczającą szkodniki.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin