ściany wewnętrzne.doc

(29 KB) Pobierz

Jak zaprojektować ściany wewnętrzne w budynku?

Jak zaprojektować ściany wewnętrzne w budynku, by dom był elastyczny do zmian? Gdzie powinny znaleźć się ściany działowe i co można w nich zmienić? Jakie najczęściej rozwiązania wybierają rodziny?

 

Popularne projekty budowlane

 

"Obecnie każdy, kto ma zamiar wybudować dom szuka projektu, który mu najbardziej będzie odpowiadał. W którym może dokonywać zmian istotnych dla siebie i swojej rodziny. Ważnym aspektem jest nie tylko to, by dom był pasywny, ale także elastyczny pod względem zmian. Wygląd budynku nie odgrywa już tak wielkiej roli, za to jego wnętrze musi być wyjątkowe. Ściany wewnętrzne budynku powinny zapewnić komfort i dać poczucie bezpieczeństwa każdemu członkowi rodziny. Przez lata zaobserwowaliśmy, że najbardziej popularne projekty domów to takie, w których dzienna strefa nie jest ograniczona ścianami wewnętrznymi budynku, ale jednocześnie każdy ma swoje miejsce tylko dla siebie. W takich projektach zazwyczaj kuchnia połączona jest z przestronnym salonem. Takie rozwiązanie nie tylko optycznie powiększa dom, ale znosi bariery, sprzyja wzmacnianiu więzi rodzinnych." - wyjaśnia Robert Skulimowski z Wellmade, firmy budowlanej specjalizującej się w budownictwie jednorodzinnym.

 

Gdzie ściany nośne, a gdzie działowe

 

W nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych budynek podzielony jest na kilka części. Strefę gospodarczą, zazwyczaj usytuowaną od północy zajmują pomieszczenia typu komórki, spiżarki, garderoby, kotłowania,  itp. Strefa dzienna to zwykle salon, pokój dzienny i kuchnia. Strefa prywatna i nocna to pokoje członków rodziny oraz sypialnie. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy nośne ściany wewnętrzne budynku oddzielą strefę gospodarczą od dziennej, oraz dzienną od prywatnej i nocnej. Ściany działowe powinny znaleźć się we wszystkich miejscach tam, gdzie możliwe są zmiany oraz manewrowanie wszelkimi otworami.

 

Co można zmienić w ścianach działowych?

 

Ściany działowe można bezpiecznie zburzyć łącząc pomieszczenia i uzyskując więcej przestrzeni. Jeśli nie chcemy rezygnować z całej ściany możemy wybić w niej otwory, zostawiając większe fragmenty lub tylko ażurowe filary. W ścianie działowej można też ukryć drzwi przesuwne, co daje możliwość dowolnego oddzielania pomieszczeń. Nowy wygląd ścianie nada wybicie w niej i podświetlenie wnęk. Można też ścianę murowaną wymienić na taflę szklaną, pustaki szklane, laminowane płyty perforowanych itd. Możliwości są nieograniczone i zależą od wyobraźni projektanta. - przekonuje mgr inż. arch. Piotr Lewandowski właściciel firmy A8 ARCHITEKTURA. W praktyce jest tak, że wiele rodzin łączy kuchnię z salonem lub kuchnię z pokojem. Dosyć często spotykane są zmiany polegające na zmianie położenia drzwi lub całkowitego ich wyeliminowania. Wszystkie te modyfikacje ścian wewnętrznych budynku mają doprowadzić do tego, by mieszkańcy czyli się komfortowo w każdej sytuacji.

 

Źródło: www.budnet.pl

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin