referat.docx

(70 KB) Pobierz

 

WYDZIAŁ ELEKTROTECHNIKI, AUTOMATYKI I INFORMATYKI

Instytut Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej

KIERUNEK INFORMATYKA

STUDIA STACJONARNE I STOPNIA

 

 

 

 

 

 

Techniki internetowe - referat

Temat: E-commerce - bezpieczeństwo transakcji internetowych

 

 

 

 

Przygotowali:

Kurasz Arkadiusz

Klimecki Mariusz

 

 

 

 

 

 

Spis treści

 

1.      Definicja E-commerce……………………………………………………………………..              3

2.      Historia E-commerce.              ………………………………………………………………………              3

3.      Korzyści E-commerce………………………………………………………………………              3

4.      Ograniczenia E-commerce………………………………………………………………              3

5.      Bankowość elektroniczna………………………………………………………………..              3

6.      Podpis elektroniczny………………………………………………………………………..              4

7.      Zagrożenia w handlu elektronicznym oraz ich minimalizowanie……..              4

8.      Pytania…………………………………………………………………………………………….              5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1. Definicja E-commerce.

E-commerce (handel elektroniczny) definiowany jest jako rozmaite procedury  wykorzystujące środki i urządzenia elektroniczne w celu zawarcia  transakcji handlowej. Najbardziej popularną metodą handlu  elektronicznego jest handel internetowy, który wykorzystywany jest  przez ciągle zwiększającą się ilość sklepów internetowych.

 

2. Historia E-commerce.

Handel elektroniczny powstał w celu ułatwienia transakcji handlowych drogą elektroniczną. Kupowanie on-line  wynalezione zostało w 1979 roku w Wielkiej Brytanii przez Michaela Aldricha. W 1980 roku był szeroko stosowany przez takich producentów jak Ford, Peugeot-Talbot, General Motors i Nissan. Od 1990 roku zawierał dodatkowo systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) eksploracji danych i hurtowni danych. Od 2000 roku większość amerykańskich i europejskich firm oferuje swoje usługi w internecie. Pierwszy supermarket internetowy w Polsce, według tygodnika Time, otwarty został w 1997r. przez firmę ToTu z Poznania.

 

3. Korzyści E-commerce.

Korzyści płynących z E-commerce jest bardzo wiele. Nie ma potrzeby wyposażania biur, okrojona jest liczba personelu, co przekłada się na oszczędność. Pierwotnie pomieszczenia biurowe, mogą zostać przeznaczone na magazyny. Klienci bez ruszania się z domu mogą przeprowadzić transakcję, a wcześniej wybrać odpowiadające im dobro i porównać z dobrami innych producentów.

 

4. Ograniczenia E-commerce.

E-commerce niesie za sobą pewne ograniczenia. Klient nie ma dostępu do towaru i niestety nie może przed zakupem go obejrzeć. Do ceny należy doliczyć koszt dostawy towaru, nieraz nie są to małe koszty.

 

5. Bankowość elektroniczna (ang. e-banking)

Forma usług oferowanych przez banki, daje możliwość dostępu do rachunku przy pomocy urządzenia elektronicznego: komputera, bankomatu, terminalu POS, telefonu (zwłaszcza telefonu komórkowego) i linii telekomunikacyjnych. Usługi bankowości elektronicznej są także określane jako telebanking (bankowość zdalna).

Zależnie od wykorzystanych rozwiązań umożliwia wykonywanie operacji pasywnych (np. sprawdzanie salda i historii rachunku) oraz aktywnych (np. dokonanie polecenia przelewu, założenie lokaty terminowej). Bankowość elektroniczna jest kluczowym elementem bankowości transakcyjnej.

W 1995 r. Security First Network Bank w USA umożliwił świadczenie usług bankowych poprzez Internet, zaś transakcje internetowe w Europie były po raz pierwszy świadczone w 1996 r. przez banki fińskie i szwedzkie.

 

6. Podpis elektroniczny.

Podpis cyfrowy to stosowany w procesie elektronicznej wymiany danych odpowiednik podpisu odręcznego w środowisku dokumentów papierowych. Definiowany jest on jako „przekształcenie kryptograficzne danych umożliwiające odbiorcy informacji sprawdzenie autentyczności i integralności danych oraz zapewniające nadawcy ochronę przed sfałszowaniem danych przez odbiorcę”. Podpis elektroniczny jest niezbędny dla bezpieczeństwa szeroko rozumianego e-biznesu, a w szczególności bankowości elektronicznej.

 

7. Zagrożenia w handlu elektronicznym oraz ich minimalizowanie.

Duże niebezpieczeństwo w handlu elektronicznym powoduje złośliwe oprogramowanie (ang. malware).  Świat oprogramowania pełny jest różnorakich wirusów. Wiele osób tworząc takie programy ma na celu wykradanie danych wykorzystywanych do transakcji internetowych. Wyróżniamy wiele rodzajów złośliwego oprogramowania, jednymi z najczęściej spotykanych są: wirusy, robaki, trojany, spyware czy keyloggery. Aby możliwie jak najlepiej chronić się przed takimi niebezpieczeństwami, konieczne jest przestrzeganie szeregu praktycznych zasad.

              Dokonując transakcji w Internecie należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych komputerów.  W żadnym wypadku z ogólnodostępnych stanowisk internetowych
(np. w bibliotekach publicznych, kawiarenkach internetowych, czy laboratoriach uczelnianych), na których prawdopodobieństwo, że program szpiegujący działa w tle jest duże. Za wszelką cenę powinniśmy unikać takich miejsc.

              Bardzo ważne jest dbanie o "czystość" komputera: należy posiadać zainstalowany program antywirusowy, mieć włączoną zaporę sieciową (firewall), aktualizować wszelkie oprogramowanie oraz regularnie skanować dyski. Aktualizować trzeba też oczywiście przeglądarkę, która jest najczęściej wykorzystywaną aplikacją do korzystania z transakcji internetowych.

              Najbezpieczniej robić zakupy w dużych, znanych  i renomowanych sklepach internetowych. Takie firmy zazwyczaj inwestują duże pieniądze w zapewnienie bezpieczeństwa transakcji i gromadzonych danych. O mniejszych, mało znanych sklepach warto dowiedzieć się czegoś więcej. Zorientować się, czy rzeczywiście są to sklepy, a nie przedsięwzięcia mające na celu wyłudzenie naszych pieniędzy. Decydując się na konkretnego sprzedawcę trzeba koniecznie sprawdzić o nim opinie i ich ilość. Należy także sprawdzić dane kontaktowe i identyfikacyjne sprzedawcy. Prawo wymaga od sprzedawców podania pełnych danych rejestrowych przedsiębiorcy. Brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy powinien być sygnałem ostrzegawczym i wzmóc czujność. Warto czasem skorzystać z dogodnej formy kontaktu i zapytać o szczegóły kupowanego towaru. Wskazane jest przed zakupem sprawdzenie regulaminu i zasad zwrotów konkretnych towarów. Sprzedający ma obowiązek opublikować regulamin określający szczegółowe zasady zawierania umowy przez Internet. Prawo daje możliwość zwrotu zakupionych towarów - można w ciągu 10 dni bez konieczności podawania powodu odstąpić od umowy.

 

8.     Pytania

1. Kiedy powstał pierwszy sklep internetowy w Polsce?

A) w 1997r

B) w 1999r

C) w 2001r

D) w 2003r

 

2. Jaki procent Polaków korzysta z płatności internetowych?

A) 15%

B) 25%

C) 35%

D) 50%

 

3. W jakim kraju powstały pierwsze banki internetowe?

A) Polska

B) Niemcy

C) USA

D) Francja

 

4. System dystrybucji usług „online” umożliwia korzystanie z usług bankowych w:

A) tylko w wyznaczonych godzinach pracy banku,

B) tylko od poniedziałku do piątku przez całą dobę,

C) w dogodnym dla klienta miejscu przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę,

D) mogą z niego korzystać tylko klienci banku.

 

5. Czy istnieje możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny?

A) Tak, istnieje taka możliwość bez podania przyczyny w ciągu 7 dni.

B) Nie można zwrócić zakupionego towaru bez podania przyczyny.

C) Tak, można po podaniu przyczyny.

D) Tak, istnieje taka możliwość bez podania przyczyny w ciągu 10 dni.

str. 5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin