Czy można kogoś.docx

(15 KB) Pobierz

Konspekt lekcji języka polskiego – klasa II gimnazjum

Temat: Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę?

 

Cel główny: Refleksja na temat wolności w jej odmian we współczesnym świecie.

 

Cele lekcji:

·         Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem;

·         Rozwijanie umiejętności myślenia przyczynowo-skutowego;

·         Kształtowanie umiejętności wypowiadania się i obrony własnych sądów.

Wykorzystane elementy metody: analizy wykonawczej, praca pod kierunkiem.

Środki dydaktyczne: podręcznik Słowa na czasie dla klasy 2, tekst „Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę?

 

Przebieg zajęć:             

1.       Czynności organizacyjno – porządkowe.

 

2.       Prowadząca zapisuje na tablicy wyraz SZCZĘŚCIE. Uczniowie podają luźne skojarzenia związane z tym słowem np.: rodzina, miłość, pieniądze, dobra praca, przyjaźń, wolność itp.

 

3.       Prowadząca wśród podanych wyrazów podkreśla słowo WOLNOŚĆ i pyta uczniów czym jest i co daje poczucie wolności?

 

4.       Prowadząca odczytuje z podręcznika tekst Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę?”.

 

5.       Uczniowie pod kierunkiem prowadzącej wspólnie analizują tekst odpowiadając na pytania:

ü      Kim jest bohater tekstu?

Ø      Jest to 12/13 letni chłopiec.

ü      Na jaki pomysł wpadł chłopiec?

Ø      Bohater zapragnął zbudować idealny dom dla mrówek, ponieważ uważał je za najbardziej podobne do ludzi pod względem hierarchii społecznych.

ü      W jaki sposób przygotowywał się do budowy formikarium? Jak ono wyglądało i jaką rolę dogrywały poszczególne elementy?

Ø      Płaska, porcelanowa miska jako jezioro została obsypana pisakiem i włożona w ziemię oraz ozdobiona kępkami trawy w doniczce;

Ø      Kawałek gałęzi jako konar wielkiego drzewa;

Ø      Śmietnisko, by nie wszystko było doskonałe i idealne;

Ø      Drogi, by mrówki chodząc odpowiednimi szlakami szybko docierały do celu.

ü      Co chciał osiągnąć bohater? Jaki cel miała budowa sztucznego mrowiska?

Ø      Jedynym celem było uszczęśliwienie mrówek i poprawa ich życia

ü      W jaki sposób bohater złapał mrówki do swojego formikarium?

Ø      Pojechał do lasu, zabrał ze sobą słoik napełniony miodem i poczekał, aż mrówki same wejdą do środka, później zabrał je do domu.

ü      Jak zachowywały się mrówki w swoim naturalnym środowisku, a jak w formikarium?

 

6.       Prowadząca zapisuje na tablicy temat lekcji: „Czy można kogoś uszczęśliwić na siłę?”

 

7.       Uczniowie podejmują dyskusję na temat pytania zawartego w temacie lekcji oraz zastanawiają się nad zachowaniem chłopca, prowadząca zadaje uczniom pytania pomocnicze np. :

ü      Dlaczego mimo doskonałych warunków stworzonych przez chłopca większość mrówek nie przetrwała w formikarium?

ü      Jaki wpływ na zachowanie i sposób myślenia chłopca miała rozmowa z tatą? Co i w jaki sposób ojciec próbował mu przekazać?

ü      Do jakich skutków doprowadziła chęć pomagania innym na siłę? Jak opowieść chłopca przekłada się na życie codzienne każdego z nas?

Zgłoś jeśli naruszono regulamin