Reportaż.docx

(19 KB) Pobierz

 

Konspekt lekcji języka polskiego – klasa II gimnazjum

 

Temat: Trudna sztuka reportażu.

 

Cel główny: Kształcenie umiejętności redagowania reportażu.

 

Cele lekcji:

·         Doskonalenie umiejętności rozpoznawania reportażu spośród innych gatunków literackich;

·         Zdobycie wiedzy dotyczącej typów i rodzajów reportażu oraz jego podstawowych elementów i głównych zasad tworzenia;

·         Kształcenie umiejętności samodzielnego redagowania reportażu.

 

Wykorzystane elementy metody: praktyki pisarskiej, analizy i twórczego naśladowania wzoru.

 

Środki dydaktyczne: wskazówki dotyczące zasad tworzenia dobrego reportażu, przykładowe reportaże, wskazówki dla uczniów.

 

Przebieg zajęć:             

1.       Czynności organizacyjno – porządkowe.

2.       Prowadząca rozdaje uczniom fragment tekstu wycięty z gazety. Uczniowie zastanawiają się jaki to typ publicystyczny. Pod kierunkiem prowadzącej odkrywają, że jest to reportaż wskazują na jego cechy charakterystyczne. Wyszukują wyznaczniki, które odróżniają reportaż od innych form prasowych.

§         Oryginalny tytuł przykuwający uwagę;

§         Lead - kilkuzdaniowa informacja pod tytułem, zapowiadająca o czym będzie tekst;

§         Śródtytuły;

§         Zaskakująca pointa podsumowująca cały tekst;

§         Wydarzenie główne i sieć ujęć wokół niego;

§         Opis bohaterów i ich wypowiedzi przytaczane w mowie zależnej i niezależnej;

§         Narracja prowadzona w czasie teraźniejszym;

§         Autor jest świadkiem zdarzenia lub zna jego dokładny przebieg z opisu osób trzecich.

3.       Uczniowie próbują na forum klasy zdefiniować pojęcie reportażu np. :

Ø      Reportaż to gatunek publicystyczny, przedstawiający rzeczywiste zdarzenie
i towarzyszące temu okoliczności, znaczącą postać lub godne uwagi miejsce. Wyróżniamy reportaż polityczny, sądowy, kulturalny, społeczny, sportowy, naukowy. Ze względu na formę wyróżniamy reportaż prasowy, radiowy i telewizyjny.

 

4.       Następnie prowadząca rozdaje uczniom różne reportaże. Zadaniem uczniów jest zaznaczenie w nich elementów charakterystycznych dla tego typu formy (tytuł, lead, śródtytuły, pointa,  typ narracji, główne wydarzenie, typy mowy bohaterów, najważniejsze fakty-sieć ujęć).

5.       Prowadząca rozdaje uczniom „przepis na dobry reportaż”, który będzie wskazówką do dalszej, samodzielnej już pracy.

Ø      Krok po kroku… - dobre rady:

o        Zbierz materiały i dokonaj selekcji zgromadzonych informacji według zasady sześciu dziennikarskich pytań zamieszczonych poniżej;

o        Nadaj oryginalny tytuł;

o        Zredaguj krótki lead;

o        We wstępie opisz zdarzenie lub miejsce;

o        W rozwinięciu przytaczaj wypowiedzi bohaterów (w mowie zależnej oraz w mowie niezależnej), a rozwój wydarzeń ujmij w chronologicznym porządku;

o        W zakończeniu umieść czyjąś podsumowującą wypowiedź lub swoją ciekawą obserwację. Nie formułuj wniosków, zostaw to czytelnikowi. Pracę można zakończyć również pytaniem;

o        Narrację prowadź w czasie teraźniejszym.

 

Ø      Pisząc reportaż, należy zawsze kierować się zasadą 6 pytań „dziennikarskich” :


 


1.       Kto?

Kto jest bohaterem reportażu?

 

2.       Co?

Co się wydarzyło?

 

3.       Gdzie?

Gdzie to się wydarzyło?

 

4.       Kiedy?

Kiedy to się wydarzyło?

5.       Jak?

W jaki sposób się to wydarzyło? Jak przebiegały wydarzenia?

 

6.       Dlaczego?

Co było powodem wydarzenia?

 

7.       Z jakim skutkiem?

Czy wydarzenie coś zmieniło? Czy wpłynęło na czyjeś postępowanie?


 

8.       Uczniowie losują karteczki z tematem, którego będzie dotyczył ich własny reportaż (każdy
z uczniów otrzymuje inny temat). Następnie na lekcji samodzielnie tworzą swój tekst wzorując się na zdobytej podczas lekcji wiedzy i stosując się do zasad tworzenia reportażu. Przykładowe tematy:

ü      Siła plotki

ü      Na ulicy

ü      Męski sport

ü      W tramwaju

ü      Facebook

ü      Wśród kibiców

ü      W drodze

ü      Podczas meczu

ü      Smartfony, tablety, komputery

ü      Na wsi

Zgłoś jeśli naruszono regulamin