Smoleń Sebastian
Konspekt lekcji z lekkoatletyki.
1. Data lekcji: 16.09.2004 r. Klasa: V Chłopcy
2. Temat lekcji: Bieg na 1000 m
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: wytrzymałości i siły
- Umiejętności: odpowiednie rozłożenie sił podczas biegu długiego
- Działania wychowawcze: zachowanie się fair podczas biegu.
- Wiadomości: informacje na temat stadionu lekkoatletycznego.
- Zdrowia: higiena osobista
4. Miejsce lekcji: bieżnia do o koła stadionu .
5. Przybory / przyrządy: piłki
6. Czas lekcji: 45 min
7. Liczba ćwiczących: 10
8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowo-ścisła zadaniowo-ścisła.
9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w zespołach.
Uwagi organizacyjno metodyczne
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań.
3-5 minut
Ustawienie w dwuszeregu.
2. Zabawa ożywiająca
„Murarz” dzielimy wszystkich ćwiczących na dwie grupy. Wyznaczamy jedną osobę która jest murarzem. Na bieżni rysujemy pas o szerokości 50 cm przez trzy tory, tylko w tym obszarze może poruszać się murarz.
Zadaniem ćwiczących jest przebiegnięcie na drugą stronę muru. Każda osoba dotknięta przez murarza jest ustawiana przez niego jako mur.
3 – 5 minut
Ustawiamy w wszystkich po dwóch stronach murów .
3. Ćwiczenia kształtujące.
1. Przebiegnięcie wolnym truchtem jednego okrążenia stadionu 400m
2. Wymachy ramionami w truchcie.
3. Przeplatanka.
4. Krok odstawno-dostawny.
5. Na sygnał dotykamy podłoża.
6. Na sygnał zmiana kierunku biegu.
7. Skip A
8. Skip C
9. Krążenia w stawach skokowych.
10. Skrętoskłony
11. Skręty tułowia, ręce wyprostowane, głowa podąża za ręką którą wymachujemy do tyłu.
12. Bieg sprintem do połowy boiska, powrót truchtem
13. Bieg truchtem na sygnał sprint do końca boiska.
14. Przechodzimy ze skipu A do biegu.
15. Przechodzenie ze skipu A do skipu C
8-10 minut
Bieg po bieżni.
W prawą i lewą stronę.
Ustawiamy się w rozsypce.
4. Ćwiczenia przygotowawcze.
Sprawdzian z biegu na 1000 metrów, ćwiczący mają przebiec dwa i pół okrążenia stadionu na czas.
7 – 10 minut
5. Zabawa orientacyjno- porządkowa
„Zdobądź piłkę” ustawiamy piłki na obwodzie koła dwa kroki od nich stają zawodnicy a w środku prowadzący. Prowadzący pokazuje jakiś ruch do wykonania i gdy zawodnicy go wykonują, na sygnał „bierz” każdy ma złapać piłkę do rąk. Komu się nie uda odpada i zabiera jedną piłkę ze sobą.
Piłek ma być ustawione o jedna mniej niż jest zawodników.
6. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne.
Ustawienie w rozsypce, ręce unosimy w górę – wdech, opuszczamy w dół – wydech.
1-2 minuty
Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne.
7. Czynności organizacyjno-porządkowe.
Uporządkowanie boiska, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących.
4 minuty
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.
1
kasperpl