Sumowanie w czasie.docx

(12 KB) Pobierz

Sumowanie w czasie: Pojedynczy EPSP jest zwykle niewystarczający do przekroczenia progowego potencjału błony postsynaptycznej, niezbędnego do wywołania potencjału czynnościowego. 
Gdy drugi potencjał czynnościowy dotrze do zakończenia presynaptycznego zanim ujawni się postsynaptyczny efekt działania pierwszego potencjału  drugi EPSP zsumuje się z pierwszym  powodując większą postsynaptyczną depolaryzację. Jeśli cale serie dotrą do zakończenia presynaptycznego w krótkim czasie to pojedyncze EPSP mogę się zsumować a depolaryzacja osiągnie wartość progową.

Sumowanie w przestrzeni: Pojedynczy potencjał czynnościowy w jednej z komórek presynaptycznych wywołuje tylko niewielką postsynaptyczną depolaryzację. Jeśli jednak wiele takich komórek jednocześnie ‘odpala’ potencjał czynnościowy to efekty postsynaptyczne mogą się zsumować i komórka postsynaptyczna może osiągnąć potencjał progowy. Pojedyncza komórka postsynaptyczne otrzymuje wejścia z przestrzennie rozproszonych komórek.

Odruch kolanowy: uderzając w scięgno m. czworogłowego odruchowo skurczy się mięsień czworogłowy, a kończyna dolna wyprostuje się w stawie kolanowym. To spowoduje rozciągnięcie mięśni zginaczy wywołując na drodze odruchowej skurcz tych mięśni. Zgięcie w stawie kolanowym rozciągnie m. czworogłowy i na drodze odruch ponownie doprowadzi do jego skurczu. Zatem pojedyncze uderzenie w ścięgno m. czworogłowego spowodowałoby serię ruchów oscylacyjnych w stawie kolanowym, aż do wyczerpania mięśnia

Hamowanie presynaptyczne: ilość neuroprzekaźnika z zakończenia presynaptycznego może być zredukowana przez hamowanie presynaptyczne.
1. Jest wynikiem działania GABA wydzielanego z zakończenia neuronu mającego połączenie synaptyczne z danym zakończeniem presynaptycznym. Synapsa pomiędzy neuronem zawierającym GABA i danym zakończeniem presynaptycznym nosi nazwę synapsy aksonalnej.
2. GABA zmniejsza ilość neuroprzekaźnika uwalnianego z zakończenie narwowego przez zmniejszenie liczny jonów Ca  wchodzących do zakończenia presynaptycznego podczas jego pobudzenia. Mechanizm prowadzacy do zmniejszenia napływu jonów Ca zależy od rodzaju receptora GABA obecnego w zakończeniu presynaptycznym.
a. połączenie GABA z receptorem GABA a prowadzi o otwarcia kanału dla jonu Cl-, który napływa do wnętrza komórki, amplituda potencjału czynnościowego docierającego do zakończenia presynaptycznego zmniejsza się / powoduje to napływ mniejszej liczby jonów Ca do zakończenia i uwolnienie mniejszej ilości neuroprzekaźnika.
b. połączenie GABA z GABAb prowadzi do pobudzenia białka G, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia uwalniania neuroprzekaźnika, połączenie białka G może doprowadzic do otwarcia kanału dla jonów K co powoduje hyperpolaryzację i zmniejszenie amplitudy potencjału czynnościowego. Pobudzenia białak G może prowadzić do bezpośredniego blokowania napływu jonów Ca do zakończenia presynaptycznego podczas pobudzenia
3. Nie obniża pobudliwości komórki post, natomiast IPSP utrudnia jej pobudzenie. Prowadzi jedynie do hamowania określonego wejścia pobudzającego

Hamowanie postsynaptyczne:

Istota jest hyperpolaryzacja błony neuronu, wnętrze neuronu staje się bardziej elektroujemne niż otoczenie. Pobudliwość komórki jest wtedy obniżona, ponieważ trudniej osiągnąć krytyczny stan depolaryzacji przy którym otwierają się napięciozależne kanały sodowe.
W rzeczywistość większość neurotransmiterów hamujących otwiera Cl kanały  postsynaptyczne, co powoduje dokomórkowy ruch jonów Cl niosących ładunki ujemne do komórki – wywołuje IPSP

Synapsy chemiczne w OUN są podobne do synaps w złączu nerwowo-mięśniowym
- neurotransmiter jest gromadzony w zakończeniu presynaptycznym w pęcherzykach synaptycznych związanych z błoną
-napływ jonów wapnia do wnętrza komórki jest niezbędny do uwolnienia neurotransmitera
-fuzja pęcherzyka synaptycznego z błoną komórkową w zakończeniu presynaptycznym prowadzi do uwolnienia neurotransmitera
- cząsteczki neurotransmitera łączą się ze specyficznymi receptorami postsynaptycznymi i otwierają kanały jonowe w błonie postsynaptycznej.

Synapsy w UN:
-większości synaps pojedynczy pre-potencjał czynnościowy powoduje tylko niewielkie zmiany w post-potencjale błonowym.
-synapsy nerwowo-nerwowe mogę być pobudzające lub hamujące
-acetylocholina prawdopodobnym neurotransmiterem
-mięśnie szkieletowe otrzymują info tylko z jednego neuronu ruchowego, w UN ze strony tysięcy różnych neuronów
-a złączu n-m acetylocholina wiąże się z receptorem post, który jest częścią białka i bezpośrednio otwiera kanał błonowy. W OUN może wywierać efekt bezpośredni na kanał lub pośrednio przez wewnętrzny rugi przekaźnik w komórce post.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin