Dziecko z trudnościami.doc

(31 KB) Pobierz
Nr 70

                                                                                                                                           

 

.......................................................................

(pieczęć przedszkola / szkoły)

 

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

 

Imię i nazwisko dziecka              dziecko z trudnościami

Rok szkolny              2010/11

Forma wychowania przedszkolnego              Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej

 

I. Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1. Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej:

 

1) mocne strony dziecka- stosuje się do norm społecznych, współpracuje i raczej bez konfliktów z rówieśnikami, potrafi inicjować zabawy; jest pogodny, lubiany, stosuje się do poleceń dorosłych, próbuje pokonywać trudności; ma dobre relacje z dorosłymi, zwraca się o pomoc, gdy nie potrafi sobie poradzić.

2) zauważone trudności- czasem jest niepewny, nie wierzy w siebie i swoje możliwości.

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka- prowadzono zajęcia o różnym stopniu trudności dobierane do możliwości dziecka; stosowano często pochwały i zachęty.

4) wskazówki dla rodziców-; zachęcać dziecko do pokonywania trudności; często chwalić nawet za drobne osiągnięcia; zachęcać dziecko do wspólnych prac domowych, cieszyć się wspólną pracą, chwalić za pomoc.

 

2. Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki czytania i pisania:

 

1) mocne strony dziecka- przelicza liczmany w granicach 10 bez błędów, dodaje i odejmuje w granicach 10, zna liczebniki porządkowe, figury geometryczne, klasyfikuje elementy; dzieli wyrazy na sylaby, rozpoznaje litery drukowane, czyta proste wyrazy, rozumie treść czytanych książek.

2) zauważone trudności- mimo ćwiczeń nie zawsze wysłuchuje głoski w wyrazach, czasem myli strony prawo-lewo.

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka- prowadzono ćwiczenia spostrzegania słuchowego i zabawy z określeniem stosunków przestrzennych.

4) wskazówki dla rodziców- kontynuowanie ćwiczeń prowadzonych w oddziale oraz zabawy z utrwalaniem liter- domino sylabowe i inne gry.

3. Sprawności motorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej:

 

1) mocne strony dziecka- zwinny, sprawny, lubi zabawy ruchowe, ma dobrą koordynację i płynność ruchów, lubi malować farbami, rysować i kolorować, prawidłowo posługuje się ołówkiem, przyjmuje prawidłową postawę przy rysowaniu, rysowane szlaczki utrzymuje w liniaturze.

2) zauważone trudności

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka

4) wskazówki dla rodziców

 

4. Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

 

1) mocne strony dziecka- samodzielny przy czynnościach higienicznych; samodzielnie ubiera się; pamięta  o potrzebie mycia rąk i zębów; utrzymuje porządek wokół siebie, samodzielnie planuje treść wykonywanych rysunków i innych prac plastycznych; pamięta i nie trzeba mu przypominać o zasadach zachowania się, o rozkładzie zajęć w przedszkolu; samo zgłasza złe samopoczucie nauczycielowi.

2) zauważone trudności- czasem wymaga pomocy przy wykonywaniu poleceń nauczyciela.

3) podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka- zachęcano i stymulowano do samodzielnego wykonania pracy.

4) wskazówki dla rodziców- należy zachęcać do pomocy w drobnych sprawach domowych, powierzyć obowiązki domowe na jego miarę, konsekwentnie kontrolować i chwalić za ich wykonanie.

 

II. Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia

i zainteresowania:

 

1) opis- dziecko ma dużą potrzebę ruchu, szuka możliwości biegania, skakania; dziecko ma potrzebę akceptacji, domaga się zwracania na niego uwagi, chwalenia; nie zawsze dobrze znosi rozstania z bliskimi, dziecko ma niezaspokojoną potrzebę uznania – stale domaga się pozytywnej oceny swej pracy, chce być lubiany, ma wyobraźnię przestrzenną, konstruuje ciekawe budowle z klocków.

2) podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu.

3) wskazówki dla rodziców

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku: dobrze skupia uwagę, dobrze opanowuje pamięciowo nawet dłuższe teksty, spokojny na zajęciach i zainteresowany nimi, nie zawsze jest aktywny, wrażliwy emocjonalnie, często wycofuje się, chętnie wypowiada się, ale nie na forum klasy, jest wesoły i pogodny, lubi bawić się z dziećmi i jest chętnie przyjmowany do zabawy przez nie, bardzo chętnie pomaga w różnych czynnościach nauczycielowi.

 

 

 

 

 

............................................................                                          .....................................................               (data i podpis nauczyciela)                                                                       (pieczęć i podpis dyrektora)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin