Wrocław, dnia 11.06.2011 r.
Bezprzewodowe sieci komputerowe – sprawozdanie z ćwiczenia nr 2
Obsługa i praktyczne zastosowania terminala GSM/GPRS.
Autor: Gwidon Jóźwiak, 171864
Celem laboratorium było zaznajomienie się z terminalem GSM/GPRS firmy CEP AG model GT864-PY. Urządzenie to jest wyposażone w kilka interfejsów wewnętrznych i dzięki takiemu rozwiązaniu posiada spore możliwości techniczne, do najważniejszych zaliczamy: MDM (interpretowanie komend Hayesa), SER (obsługa portu szeregowego RS232), GPS (możliwość lokalizowania urządzenia), GPRS (pakietowa transmisja danych). Oprócz interfejsów wewnętrznych model GT864-PY posiada też dwa zewnętrzne interfejsy: RS 232 i USB. Dodatkową i bardzo przydaną funkcjonalnością w jaką zostało wyposażone urządzenie jest interpreter języka Python, który znacznie rozszerza funkcjonalność urządzenia i ułatwia kontrole nad nim. W ramach ćwiczenia mieliśmy za zadanie zapoznać się z dokumentacją urządzenia, aby nabyć umiejętność bezproblemowego korzystania z niego. Wiedza ta była wymagana do przeprowadzenia zadań laboratoryjnych, na które składała się komunikacja z urządzeniem za pomocą komend Hayesa i również jeżyka Python.
Modem jest urządzeniem elektronicznym, którego zadaniem jest zamiana danych cyfrowych na analogowe sygnały elektryczne (modulacja) i na odwrót (demodulacja) tak, aby mogły być przesyłane i odbierane poprzez linię telefoniczną (a także łącze telewizji kablowej lub fale radiowe czy GSM/ GPRS). Dzięki modemowi można łączyć ze sobą komputery i urządzenia, które dzieli znaczna odległość.
Modem GSM/GPRS do komunikacji wykorzystuje technologię pakietów w sieciach GSM. Jest to zaawansowany tryb transmisji danych, który nie wymaga ciągłego połączenia z Internetem, tak jak standardowy modem. Zamiast tego, korzysta z sieci GPRS tylko wtedy, gdy ma do wysłania jakieś pakiety, dzięki temu jest bardziej efektywny.
Podstawowym sposobem komunikacji komputera z terminalem jest interfejs RS 232.Natomiast Hyper Terminal jest przykładowym programem służącym do nawiązania połączenia z urządzeniem.
Przykładowe dane potrzebne do nawiązania połączenia z urządzeniem:
· szybkość transmisji: 115200 b/s
· liczba bitów danych: 8
· detekcja błędów transmisji: brak
· liczba bitów STOP: 1
· kontrola przepływu danych: sprzętowa
Rysunek 1 Połączenie z terminalem
Po nawiązaniu połączenia z urządzeniem możemy korzystać z poleceń Hayesa. Komendy Hayesa to standard używany przy komunikacji komputera z modemem. Standard ten opracowany został przez firmę Hayes Microcomputer Products na potrzeby modemu Hayes Smartmodem 2400 i wkrótce stał się światowym standardem. Wszystkie komendy tego standardu zaczynają się od liter "AT".
Wszystkie komendy możemy podzielić na typy:
· CMD – komenda bez parametrów, np. AT, CSQ
· CMD? – pytanie o aktualne ustawienie tej komendy
· CMD=? – pytanie o wartości jakie obsługuje ta komenda
· CMD=1 – zmiana ustawień tej komendy, liczba '1' jest parametrem
Każda komenda kończy się znakiem specjalnym:
· 0x0D – <CR> – znak powrotu karetki
· 0x1A – CTRL+Z – znak końca wiadomości SMS
· 0x1B – ESC – anulowanie wysłania wiadomości SMS
Jeśli wykonanie komendy nie powiedzie się, zostanie zwrócony komunikat „ERROR”. W przeciwnym razie „OK” lub informacja o którą pytaliśmy.
Podana komenda to AT. Odpowiedz: OK.
Zmierzyć siłę (jakość) sygnału. Skorzystano z komend CPIN, CSQ, o to wynik zadanych komend:
Rysunek 2 Badanie siły i jakości sygnału – wynik
Skorzystano z komend CPBS, CPBR, CPBF, poniżej prezentujemy zadane komendy i wraz z ich odpowiedzią:
Rysunek 3 Numer telefoniczny karty SIM
W związku z problemami związanymi z modemem (problemy z softem – zawieszanie modemu i wygaśnięciem ważności karty SIM) i za zgodą prowadzącego wykonaliśmy wersje modyfikowaną tego ćwiczenia. A mianowicie w modemie zainstalowaliśmy swoją prywatną kartę SIM i za jej pomocą wysłaliśmy SMS na kartę SIM umieszczona w prywatnym telefonie komórkowym.
Rysunek 4 Wysyłanie sms.
Wysłanie wiadomości zakończyło się powodzeniem. Otrzymana treść wiadomości to: „Ty d ”.
Po wykonaniu poleceń zgodnie z instrukcją (przekopiowanie skryptu oraz kompilacja) usiłowaliśmy wgrać go na terminal używając podanych w instrukcji komend AT#wscript=”przyklad1.pyo”, 409. Jednak okazało się to niemożliwe, ponieważ terminal ciągle wyrzucał błędy. Próbowałem walczyć z tym problemem do końca laboratorium, ale nie udało mi się osiągną pozytywnego rezultatu.
Podczas tego laboratorium poznałem jakie funkcjonalności oferuje modem GSM/GPRS typu GT864-PY. Nauczyłem się w praktyce używać podstawowych komend standardu Hayesa i pisać podstawowe skrypty w języku interpretowanym jakim jest Python. Dzięki temu poznałem zasady działania i obsługi modemu np. w jaki sposób wysyła się krótkie wiadomości SMS, wyszukuje nr. telefonu zapisane na karcie SIM. Wykorzystanie skryptów w komunikacji z modemem znacznie ułatwia administrację i zarządzanie tym urządzeniem. Niestety z przyczyn nie zależnych(złośliwość rzeczy martwych), nie wykonałem ostatniego cieczenia dotyczącego monitoringu pomieszczeni i informowania o tym że ktoś uruchomił alarm naruszając monitorowaną przestrzeń. Problemy pojawiły się przy próbie zapisania skryptu na terminalu.
comp.prog1