Techniki karmienia piersią.doc

(30 KB) Pobierz
Techniki karmienia piersią:

Techniki karmienia piersią:

 

I Klasyczna

Usiądź na krześle lub fotelu tak, by Twoje plecy były wyprostowane i dobrze podparte. Nogi oprzyj na podłodze lub podnóżku. Zadbaj o to, aby w czasie karmienia nie pochylać się, nie skręcać tułowia, siedzieć wygodnie. Postaraj się o kilka małych poduszek, którymi podeprzesz swoje ramię i spoczywającego na nim malucha. Pamiętaj o rozluźnieniu wszystkich mięśni.

Dziecko ułóż na boku, tak by było przytulone brzuszkiem do Twojego brzucha. Jego główkę oprzyj w swoim zgięciu łokciowym, przedramieniem podtrzymuj jego plecy, a dłonią pupę. Sprawdź, czy ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w linii prostej.

 

II Krzyżowa

Mama siedzi, a dziecko leży, tak jak w pozycji klasycznej. Różnica polega na tym, że trzymasz malucha ręką przeciwną do piersi, z której go karmisz. Twoja dłoń podpiera kark i główkę dziecka, a przedramię jego plecy.

Z tej pozycji warto korzystać, gdy masz kłopot z karmieniem energicznego, kręcącego główką brzdąca lub wcześniaka czy dziecka słabo ssącego – przytrzymując jego główkę dłonią, będziesz mogła precyzyjnie przystawić dziecko do piersi

 

III Spod pachy, tzw. futbolowa

Z tej pozycji warto korzystać, gdy masz kłopot z karmieniem energicznego, kręcącego główką brzdąca lub wcześniaka czy dziecka słabo ssącego – przytrzymując jego główkę dłonią, będziesz mogła precyzyjnie przystawić dziecko do piersi

Pozycja spod pachy jest wygodna dla mamy z dużym biustem, a także w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek; wskazana w zastoju pokarmu i zapaleniu piersi (gdy ogniska zapalne znajdują się w bocznych segmentach piersi)

 

IV Leżąca

Połóż się na boku, Twoje ramię powinno być oparte na podłożu, głowa nieco wyżej na poduszce. Pod plecy i między kolana włóż małe poduszki. Dziecko ułóż na swoim ramieniu, przytulone brzuszkiem do Twojego brzucha. Jego buzia powinna znajdować się naprzeciwko Twoich piersi. Plecy dziecka podeprzyj poduszką, by nie odsuwało się od Ciebie w czasie karmienia.

Warto nauczyć się karmić w ten sposób, wówczas nocne karmienia nie będą uciążliwe, a w dzień będziesz miała okazję, by odpocząć. Karmiąc w pozycji leżącej, nigdy nie opieraj się na łokciu!

 

V Karmienie po cesarskim cieciu

W tym przypadku niezbędna jest pomoc położnej. Leżysz na plecach, Twoja głowa powinna być oparta na wysokiej poduszce. Dziecko jest ułożone na Tobie albo przy boku. Obejmujesz malca ramieniem, tak by jego głowa oparła się o Twoje ramię i znajdowała się na wysokości piersi. Ramię warto podeprzeć poduszkami

Zwracaj szczególną uwagę na to, czy nosek dziecka nie jest zatkany przez dotykającą do niego pierś. Mama po cesarskim cięciu może wybrać do karmienia pozycję leżącą lub spod pachy.

Przeciwwskazania

·         Matka

              -czynna gruźlica,

              -zakażenie HIV (tylko w krajach rozwiniętych, aczkolwiek ostateczna decyzja zależy od matki),

              - konieczność leczenia matki [leki]

·         Dziecko

              -galaktozemia,

              -wrodzona nietolerancja laktozy.

              - W przypadku fenyloketonurii możliwe jest niekiedy częściowe utrzymanie karmienia               piersią

Nie stanowia przecviwskazania:

-Popękane brodawki lub ból brodawek odczuwany podczas karmienia, ( jest to zazwyczaj    wynik złej techniki karmienia)

- Łagodne przeziębienie u matki: temperatura do               38,5°C.
- Zapalenie gruczołów piersiowych (bolesność,               obrzmienie,               gorączka)
- Żółtaczka związana z karmieniem piersią (zarówno               wczesna jak i późna).
- Poród przez cięcie cesarskie.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin