INSTRUKCJA podest załadowczy (klapa).doc

(12552 KB) Pobierz

 

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI

 

Ruchomy podest załadowczy AK/V1

 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\Krzysztof\Pulpit\Nowy folder (3)\trap.jpg

 

 

 

 

 


Uwagi ogólne

 

Poniższa instrukcja zawiera podstawowe wiadomości dotyczące eksploatacji, obsługi i konserwacji załadowczych podestów ruchomych produkowanych i montowanych przez firmę ARKOM. Przed uruchomieniem podestu należy uważnie przeczytać instrukcję.

 

 



Obsługa podestu przez osoby nie przeszkolone i nie zaznajomione z podstawowymi informacjami zwartymi w niniejszej instrukcji może spowodować sytuacje niebezpieczne zagrażające zdrowiu i życiu osoby obsługującej i osób postronnych. W związku z tym przeczytanie, zrozumienie i przestrzeganie niniejszej instrukcji jest podstawowym warunkiem bezpiecznej eksploatacji urządzenia.

 

Urządzenie nie może być modyfikowane, modernizowane, przebudowywane bez wiedzy i zgody producenta. Do naprawy należy używać jedynie oryginalnych części zamiennych. W przypadku nie przestrzegania tej klauzuli producent nie bierze odpowiedzialności za wszelkie szkody z tego wynikające.

Dodatkowo oprócz postanowień niniejszej instrukcji należy stosować się do szczegółowych wymagań prawa krajowego. Na terenie Polski należy w szczególności przestrzegać postanowień:

Ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym.

- Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego

- Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych. (z późniejszymi zmianami)

- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. (z późniejszymi zmianami)

Producent zastrzega sobie prawo do zmian konstrukcyjnych urządzenia, a niniejszy  dokument nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń z tego tytułu. Aktualność instrukcji jest potwierdzana każdorazowo przed oddaniem do druku określonej partii.

Urządzenie powinno być zgłoszone do rejestracji w odpowiednich  organach dozoru technicznego i posiadać decyzję zezwalającą na eksploatację. Podest załadowczy podlega dozorowi ograniczonemu i wymaga badania doraźnego kontrolnego  (z udziałem inspektora) co 2 lata. Należy również zorganizować konserwację urządzenia przez odpowiednio przeszkolone i uprawnione osoby (co 180 dni konserwację powinien przeprowadzać konserwator  i dokonywać adnotacji w dzienniku konserwacji). Za powyższe czynności odpowiedzialny jest eksploatujący.

 

Rozpoczęcie eksploatacji urządzenia jest dowodem zapoznania się z wymaganiami niniejszego dokumentu. Zaleca się aby instrukcji była dostępna w pojeździe na którym zamontowana jest  platforma.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących podestu, pytań lub uwag należy skontaktować się z producentem pod poniższym adresem lub telefonem:

 

Arkom Sp. z o.o.

 

Ul. Mokra 30

05-504 Henryków Urocze

Tel. +48(0-22) 726 95 52

Fax +48(0-22) 203 56 45

 

Oddział Świecie

Ul. Chełmińska 11

86-100 Świecie

Tel. +48(0-52) 333 30 20

kom. 504 062 630

Fax +48(0-52) 333 30 21

POLAND

 

1.            Opis i dane techniczne

 

 

 

Podesty ruchome załadowcze firmy Arkom spełniają zasadnicze wymagania bezpieczeństwa zawarte w dyrektywie maszynowej 2006/42/WE oraz w normie zharmonizowanej PN-EN 1756-1:2008. Urządzenie jest oznaczone znakiem CE i dostarczane wraz z deklaracją zgodności wystawioną przez producenta.

 

Urządzenie przeznaczone jest do współpracy z zabudowami firmy ARKOM przeznaczonymi do transportu trzody chlewnej. Podesty ruchome nie są sprzedawane w stanie nie zamontowanym ponieważ ich konstrukcji nośna jest ściśle związana z całością zabudowy i tylko w takim przypadku producent gwarantuje ich bezpieczeństwo i niezawodną pracę. Urządzenie nie służy do przemieszczania osób. Dozwolone jest przebywanie osób na platformie, pod warunkiem rozłożenia barierek zabezpieczających. Na wyposażeniu kompletu podest-zabudowa znajduje się drabina służąca do dostępu do poszczególnych poziomów zabudowy i nie należy do tego celu używać podestu.

Wysokość podnoszenia                        1300mm

Prędkość podnoszenia                    ok 50mm/sek.

Prędkość opuszczania                           ok 50mm/sek.

Prędkość pochylania                       ok. 200mm/sek

Typ pompy                                             pompa zębata 3,28 ½” HALDEX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.        
Obsługa

 

2.1 Przepisy ogólne

Podczas projektowania i wykonania platformy wzięto pod uwagę szereg wymagań zapewniających bezpieczeństwo konstrukcji samej platformy. Istnienie jednak ryzyko resztkowe mogące wynikać z nieznajomości lub nie przestrzegania postanowień niniejszej instrukcji. Aby wykluczyć negatywny wpływ stanu technicznego platformy na bezpieczeństwo jej eksploatacji konieczne jest przestrzeganie zarówno polskich przepisów krajowych  jak i założenia przyjętych przez wytwórcę. Co najmniej raz w roku urządzenie musi być skontrolowane przez wykwalifikowany personel, najlepiej posiadający autoryzację wytwórcy. Dokonanie takiego przeglądu technicznego musi być potwierdzone pisemnie.

 

2.2 Wymagania dla operatora.

 

Samodzielna obsługa podestu może być powierzana tylko tym osobom, które ukończyły 18 rok życia, zostały przeszkolone w zakresie obsługi towarowych podestów ruchomych, lub które udowodniły swoje kwalifikacje w tym zakresie. Obsługa windy musi zostać wyraźny sposób zlecona. Zlecenie obsługi hydraulicznych wind ładunkowych musi zostać udzielone w formie pisemnej.

 

2.3 Osoba nadzorująca

Jeśli na podnoszonej platformie załadowczej pracuje większa ilość osób, to przedsiębiorca musi ustanowić osobę nadzorującą pracę.

 

2.4 Instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi zawiera tylko informacje związane w specyficzny sposób z obsługą konkretnego typu platformy. Należy pamiętać o zdrowym rozsądku i przestrzeganiu ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

2.5 Czynności operatora przed rozpoczęciem pracy

 

              Przed uruchomieniem podestu należy  upewnić się, że otoczenie w jakim zamierzamy eksploatować platformę nie powoduje szczególnych zagrożeń tj.: elementy kolizji nad i pod platformą.

Należy upewnić się że platforma będzie widoczna dla innych użytkowników (oświetlenie naturalne, sztuczne, czyste elementy ostrzegawcze platformy, itp.)

Środek transportu, na którym zainstalowana jest platforma, należy pozostawić zabezpieczony w pozycji postojowej (hamulec postojowy, oświetlenie, kliny, itp.)

Należy skontrolować stan platformy pod kątem widocznych uszkodzeń mechanicznych, uszkodzeń liny nośnej, wycieków oleju hydraulicznego, uszkodzonej sygnalizacji ostrzegawczej, itp. W przypadku stwierdzonych usterek mogących mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji nie należy rozpoczynać pracy i powiadomić konserwatora urządzenia lub serwis.

 

Platforma w stanie złożonym zabezpieczona jest przed niekontrolowanym otwarciem. Jedyny ruch możliwy do wykonania to ruch podnoszenia w kierunku “góra”. Następuje wtedy zwolnienia platformy z zaczepów oraz załączenie wszystkich ruchów roboczych.

Należy skontrolować prawidłowość i płynność wykonywania sterowanych ruchów. Czynności te przeprowadzić przy nieobciążonej podstawie ładunkowej

W przypadku gdy zamierzamy pracować platformą w sposób stwarzający ryzyko upadku z wysokości większej niż 1 m należy rozstawić barierki. Barierki są  zaprojektowane w taki sposób, aby użytkowanie platformy bez ich uprzedniego ustawienia było utrudnione. W przypadku przewożenia zwierząt rozstawienie barierek jest również konieczne aby nie doprowadzić do ich upadku z platformy.

 

2.6 Czynności operatora w czasie pracy

 

Nie należy obciążać platformy powyżej jej dopuszczalnego udźwigu 2.000 kg.

W przypadku umieszczania ładunku innego niż zwierzęta należy robić to w sposób łagodny bez rzucania. Zabrania się również zrzucania przedmiotów z platformy.

Należy dopilnować aby ładunek obciążał platformę w miarę równomiernie i nie przewozić towarów których wymiary przekraczają wymiary platformy, lub umieszczać ich w taki sposób aby wystawały poza platformę.

Zabrania się przewożenia osób.

Zabrania się przebywania pod uniesioną platformą.

Zabrania się użytkowania platformy jako podestu ruchomego roboczego.

Ładunki lub zwierzęta należy zabezpieczyć przez niezamierzonym przemieszaniem mogącym spowodować upadek z platformy (barierki, kliny, wózki paletowe w położeniu transportowym, itp.)

Należy ustawić i utrzymywać platformę  zawsze w położeniu poziomym.

Podczas pracy należy cały czas obserwować platformę oraz otoczenie wokół platformy i reagować na zmiany mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji.

W przypadku stwierdzenia zagrożenia lub otrzymania od kogokolwiek sygnału ostrzegawczego należy natychmiast przerwać sterowanie platformą.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy platformy należy bezzwłocznie przerwać pracę i udać się do serwisu.

Po zakończonej pracy należy doprowadzić uradzenie do pozycji transportowej. Przed złożeniem upewnić się że elementy ruchome takie jak barierki są złożone i zabezpieczone.

Należy dokonać wizualnej kontroli ważniejszych zespołów urządzenia w poszukiwaniu ewentualnych usterek.

 

 

 

 

 

 

 


2.7 Uruchamianie platformy




C:\Documents and Settings\Krzysztof\Pulpit\Nowy folder (3)\P1090742.JPG
              Panel kontrolny wagi



Sterowanie ze skrzynki



              Pompa



Pilot zdalnego sterowania

             

             

 

 

 

 

 

1. Ruch platformy będzie możliwy po włączeniu przełącznika pracy pompy ( przełącznik oznaczony na pilocie i w skrzynce)

2. Należy uruchomić przełącznik „góra/dół” w pozycję GÓRA” ( na pilocie lub sterowniku w skrzynce) aby platformą wysunęła się z zaczepów na słupach głównych

3. Używając przełącznika „otwórz/zamknij” ( na pilocie lub sterowniku w skrzynce) otworzyć platformę do położenia poziomego a następnie za pomocą przełącznika „góra/dół” opuścić ją do poziomu gruntu.





   

 

 

 

4. Przygotować platformę do przewożenia zwierząt lub innych ładunków otwierając barierki

 

5. Platforma posiada wbudowaną wagę umożliwiającą ważenie przenoszonego ładunku. Instrukcja obsługi dostarczana jest w osobnym dokumencie

6. Podnoszenie i opuszczanie platformy kontrolowane jest ze skrzynki agregatu lub poprzez pilota ( przyciski góra/dół)

 

2.8 Unieruchomienie - zamknięcie platformy

 

1.       Złożyć i zabezpieczyć barierki

2.       Podnieść platformę do poziomu podłogi samochodu

3.       Zamknąć platformę do pozycji pionowej

4.       Tak manipulować platformą ( opuszczając ja w dół) aby umieścić ją w zaczepach transportowych

5.       Po zaczepieniu windy starannie złożyć przewód pilota zdalnego sterowania i zabezpieczyć pilot wewnątrz skrzynki

6.       Wyłączyć zasilanie pompy hydraulicznej

 

 

 

 

 

Obsługa podestu może odbywać się za pomocą panelu sterowania ( rozdzielacza) w skrzynce agregatu, oraz za pomocą pilota zdalnego sterowania.



Podczas pracy z wykorzystaniem rozdzielacza, pilot powinien być złożony w uchwycie  skrzynki i zabezpieczony.

Podczas pracy z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania, operator powinien pozostawać w zasięgu wzroku skrzynki agregatu, aby zapobiec sytuacji jednoczesnego zarządzania urządzeniem z pilota zdalnego sterowania oraz za pomocą panelu sterowniczego skrzynki.

 

 

 

 

 

3.        
Konserwacja

3.1 Czyszczenie

Wszystkie części platformy załadowczej firmy “ARKOM” mogą być czyszczone za pomocą urządzeń czyszczących pod wysokim ciśnieniem.

Podczas czyszczenia za pomocą urządzeń czyszczących pod wysokim ciśnieniem należy zachować ostrożność przy urządzeniach elektrycznych (łączniki, itp.) oraz sworzniach. Istnieje ryzyko dostania się wody do zamkniętych obwodów lub dostanie się piasku i spłukiwanego brudu do łożysk ślizgowych, panewek sworzni , itp. Nie należy myć urządzenia podczas silnych mrozów, aby nie doprowadzić do oblodzenia lub uszkodzenia części platformy.

3.2 Smarowanie

Na rys. poniżej przedstawiono miejsca gdzie użytkownik zobowiązany jest we własnym zakresie przeprowadzać kontrole w zakresie smarowania trzpieni blokujących. Smarowanie należy przeprowadzać co najmniej raz na miesiąc w okresie intensywnego użytkowania windy trapu

Podest załadowczy podlega dozorowi ograniczonemu i wymaga badania doraźnego kontrolnego  (z udziałem inspektora) co 2 lata, oraz konserwacji przeprowadzanej przez konserwatora co 180 dni.

 

C:\Documents and Settings\Krzysztof\Pulpit\TRAP HOMOLOGACJA\INSTRUKCJA\1a.jpg .

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin