Mania.docx

(13 KB) Pobierz

Mania

Inne nazwy choroby: Choroba afektywna

Mania to niejako odwrotność depresji i apatii. Stany pobudzenia to stany, w których człowiek jest nadmiernie aktywny, pobudzony, w podwyższonym nastroju, czasem gniewny, skłonny do wybuchów wściekłości, a nawet do agresji.

Człowiek, u którego wystąpi mania, czy hipomania, nie ma poczucia choroby, wręcz przeciwnie, uważa się za bardzo zdrowego i stanowczo odmawia kontaktu z lekarzem, a tego rodzaju sugestie wywołują nawet jego oburzenie.
 

Chory w tym czasie nierzadko wydaje znaczne sumy pieniędzy, wywołuje konflikty z otoczeniem, czasem narusza prawo. Zdarza się, ze człowiek nie pijący nigdy alkoholu, nagle pije go w dużych ilościach, wykazuje rozpasanie seksualne, nawiązując liczne kontakty z podejrzanymi osobami. Niekiedy występują również urojenia wielkościowe lub posłannicze, chory uważa się za człowieka wybranego, posłańca Boga, zdolnego do wzniosłych czynów. Zwykle zachowaniu maniakalnemu towarzyszy bezsenność, ale chory nie potrzebuje snu, ponieważ wzmożona aktywność nie powoduje u niego zmęczenia.


Podobnie jak depresja mania jest uleczalna. Może się jednak zdarzyć, ze podwyższenie nastroju nie jest związane z chorobą afektywną, ale z innymi zaburzeniami psychicznymi. Stałe lub okresowe podniesienie nastroju, wzmożoną samoocenę, można np. spotkać w wielu stanach organicznych, np. w otępieniu, w zatruciach, zatruciach alkoholizmie lub przy nadużywaniu leków. W przypadku, np. guzów mózgu mogą wystąpić stany euforii czy morii, kiedy chory ma podniosły nastrój, jest zadowolony ze wszystkiego, pobudzony. Niektóre postacie schizofrenii mogą łączyć się z podwyższonym nastrojem.

Wszystkie te stany wymagają diagnozy lekarskiej, często nie tylko psychiatrycznej, ale np. neurologa, internisty.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin