Pędzenie.doc

(32 KB) Pobierz
Pędzenie – jedna z metod stosowanych w ogrodnictwie mająca na celu przyspieszenie kwitnienia roślin ozdobnych

Pędzeniejedna z metod stosowanych w ogrodnictwie mająca na celu przyspieszenie kwitnienia roślin ozdobnych. Stosowana jest w celu wydłużenia czasu trwania sprzedaży kwitnących roślin doniczkowych lub kwiatów ciętych. W przypadku niektórych roślin możliwe jest uzyskiwanie dzięki tej metodzie roślin kwitnących przez cały rok. Do pędzenia nadają się rośliny, które zimują w postaci organów spichrzowych (kłączy, bulw, cebuli) z ukształtowanymi pąkami kwiatowymi, ew. także krzewy i byliny. Podczas pędzenia sztucznie przerywany jest okres spoczynku tych roślin i doprowadzane są one do kwitnienia kosztem nagromadzonych w poprzednim sezonie wegetacyjnym materiałów zapasowych.

Przed pędzeniem sztucznie przerywany jest okres spoczynku tych roślin, przerywanie dokonuje się metodą ciepłych kąpieli lub działania parą wodną (metoda stosowana przy pędzeniu zwłaszcza krzewów ozdobnych), metodą przemrażania i schładzania (stosowaną do pędzenia roślin cebulowych, bulwiastych i kłączowych), za pomocą doświetlania lub zaciemniania, stosowania hormonów. Przykładami roślin częściej niż inne poddawanych pędzeniu są: mieczyki (Gladiolus), frezje (Freesia), konwalia majowa (Convallaria majalis).

Szklarnia jest pomieszczeniem gdzie uprawia się różnorodne rośliny. Warunki w szklarni są bardzo dobre, dlatego powstaje ich bardzo duża ilość. Dzięki temu rośliny mogą szybciej urosnąć oraz dojrzeć na czas. Poza tym wszystkie niezbędne czynniki można regulować. Jest to ważne wtedy kiedy szklarnia hodowana jest na dużą skalę, najczęściej przemysłową. Zarówno oświetlenie, jak i nawożenie, nawadnianie czy ogrzewanie jest ustawione automatycznie, dzięki czemu można regularnie sadzić rośliny i wiadomo, że one urosną.

 

Tunel foliowy, inaczej cieplarnia foliowa – sztuczne pomieszczenie służące do uprawy roślin, stosowane najczęściej w ogrodnictwie.

Głównym celem tuneli foliowych jest podniesienie temperatury i ochrona roślin przed skutkami silnych wiatrów, gradu itp. Specyficzny mikroklimat umożliwia uprawę w tunelu roślin ciepłolubnych, takich jak ogórek, papryka, pomidor, itp., pozwala także przyspieszyć uprawę warzyw kapustnych, liściowych, roślin ozdobnych oraz produkcję rozsady.

Tunel foliowy składa się z prostej konstrukcji z drewna, betonu, z rur metalowych, lub z tworzywa sztucznego, na którą naciąga się folię pojedynczą, czasem podwójną, w Polsce najczęściej polietylenową. Zwykle ma kształt tunelu, choć czasami też szklarni pojedynczej, czy zblokowanej.

 

Inspekt, przyspiesznikurządzenie, dzięki któremu możliwa jest uprawa roślin w ciągu zimy, wczesnej wiosny, czy późnej jesieni w strefach klimatu umiarkowanego.

Inspektem jest zwykle skrzynia wykonana z drewna, lekkiego betonu lub tworzyw sztucznych, nakryta oknami inspektowymi, wpuszczona na stałe w ziemię lub czasem przenośna.

 

Rodzaje inspektów

Ze względu na nachylenie okien inspektowych:

inspekt jednospadowy, z oknem skierowany na południe

inspekt dwuspadowy (tzw. belgijka)

Ze względu na temperaturę:

inspekty zimne – ogrzewa jedynie energia słoneczna

inspekty ciepłe – tu dodatkowo używa się źródła ciepła, np, końskiego obornika lub instalacji z gorącą wodą.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin