słownik 3.docx

(17 KB) Pobierz

Słownik

Adres logiczny (z angielskiego logical address),
1) adres obliczony na podstawie danych zawartych w programie przez jednostkę centralną; adres wirtualny. Adres logiczny może podlegać przekształceniu przez jednostkę zarządzania pamięcią na adres fizyczny komórki w jednostce pamięci;
2) identyfikator zasobu określony przez użytkownika, podlegający tłumaczeniu na niskopoziomowy identyfikator zasobu w sieci komputerowej.

BIOSProgram zapisany w pamięci ROM płyty głównej oraz innych urządzeń takich jak karta graficzna. W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. Za pomocą wbudowanego w BIOS programu setup można zmieniać standardowe ustawienia BIOS-u, np. parametry podłączonych dysków twardych lub zachowanie się komputera po jego włączeniu (np. szybkość testowania pamięci RAM), a także włączać/wyłączać niektóre elementy płyty głównej, np. porty komunikacyjne. Ang. Basic Input/Output System - podstawowe procedury wejścia-wyjścia. Por. firmware, upgrade BIOS-u.

ROMW tradycyjnym rozumieniu rodzaj pamięci zawierającej dane, które można jedynie odczytywać, bez możliwości ich modyfikacji. Nowoczesne rodzaje ROM-u, np. pamięć flash, pozwalają jednak na wymianę jego zawartości. Pamięć ROM jest zwykle podtrzymywana długowieczną baterią. Generalnie pamięci tego typu są wolniejsze od pamięci RAM i mają mniejszą pojemność. W pamięci ROM peceta są zapisane standardowe (fabryczne) ustawienia BIOS-u. Ang. Read Only Memory - pamięć jedynie do odczytu.

pamięć flash1. Rodzaj pamięci ROM montowanej m.in. na płytach głównych pecetów do przechowywania BIOS-u. Jej zawartość może być wymieniona przez użytkownika poprzez wczytanie do niej nowego programu (tzw. upgrade BIOS-u). 2. Rodzaj pamięci EEPROM (ang. Electrically-Erasable Programmable Read-Only Memory), pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć nieulotna - po odłączeniu zasilania nie traci swej zawartości. Istnieją dwa rodzaje pamięci Flash: NOR i NAND, różniące się typem bramki logicznej zastosowanej w komórkach pamięci. Nazwy rodzajów pamięci pochodzą od użytego typu bramki logicznej. NOR stosowano w w pierwszych wersjach kart pamięci CompactFlash, ale później zaczęto w nich stosować tańsze pamięci NAND. Pierwszą kartą pamięci używającą pamięci NAND była karta SmartMedia, później zaczęto ich używać w innych typach, jak: MMC, Secure Digital, MemoryStick i xD-Picture Card oraz w dyskach USB.

Interfejs – zdefiniowany przez autora programu sposób komunikowania się użytkownika z programem i programu z użytkownikiem. Często mówimy o takiej komunikacji interfejs użytkownika. Może on być graficzny (w Windows i Linux) lub tekstowy (DOS)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin