ANDERSENADA.doc

(31 KB) Pobierz
ANDERSENADA

„ANDERSENADA

(zabawa czytelnicza dla klas III szkoły podstawowej)

 

  

     Jest takie święto w bibliotece, którego datę wyznaczyły narodziny jednego z największych Duńczyków, światowej sławy baśniopisarza - Hansa Christiana Andersena.  02 kwietnia na całym świecie jest obchodzony „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Na wybór osoby miała wpływ  twórczość Andersena - znana  na całym świecie. Jego baśnie, przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie .
„Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci” to wspaniała okazja, aby pokazać najmłodszemu pokoleniu, czym jest magia ukryta w stronicach książek. Ten dzień  też ma  im pomóc w zainteresowaniu się słowem pisanym, a dorosłym przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym. Z tej okazji wiele bibliotek, domów kultury i teatrów przygotowuje imprezy promujące literaturę dla najmłodszych.

    Nasza biblioteka też włącza się w obchody. Już trzeci rok z rzędu czci to święto organizując zabawę czytelniczą dla klas III pt. „Andersenada”. Podczas zabawy rywalizują ze sobą wszystkie III klasy, w 3 –osobowych zespołach wybranych przez wychowawców w czasie eliminacji klasowych. Podczas wykonywania różnych zadań młodzi czytelnicy  mają okazję wykazać się znajomością niektórych baśni z bogatej oferty Andersena. Tym samym składają mu hołd i podziękowanie za tak piękne dla dzieci bajanie. 
   Właściwą zabawę poprzedzają przygotowania polegające głównie na zapoznaniu się z wybranymi baśniami przedstawionymi we wcześniej sporządzonym regulaminem zabawy. Najczęściej są to następujące baśnie:

„Brzydkie kaczątko", „Calineczka",  „Dzikie łabędzie",  „Świniopas", „Księżniczka na ziarnku grochu",  „Dziewczynka z zapałkami".

W kwietniu drużyny (przebrane za postaci z różnych baśni) przystępują do rywalizacji. W czytelniczej walce dzielnie pomaga im publiczność (też przebrana), która ma również swoje zadania do wykonania. Każda z drużyn otrzymuje tyle punktów, ile wskazane jest przy zadaniu + 1 pkt dodatkowo za najszybciej wykonane zadanie. W sprawnym przeprowadzeniu zabawy pomagają mi uroczy asystenci: Pan Andersen, królowa oraz wróżka (członkowie kółka czytelniczego) oraz jury (pani dyrektor, nauczyciel polonista i przedstawiciel samorządu uczniowskiego). Następnie wszystko przebiega wg ustalonego planu:

·        Powitanie i przedstawienie drużyn (wybór lidera drużyny, który podaje prawidłowe odpowiedzi);

·        Przedstawienie się Pana Andersena (odczytanie kilku najważniejszych informacji z życiorysu );

·        Uzupełnienie informacji o Andersenie przez królową (ciekawostki związane z baśniopisarzem);

·        Wyrecytowanie wiersza pt. „Dzień dobry panie Andersenie” przez wybraną osobę z publiczności;

ZADANIA

·        „Łączenie postaci bądź rekwizytu z tytułem baśni „(uzupełnianie tabelki – zał.1)

·        „Zgaduj – zgadula” – liderzy wybierają po 5 pytań z 30 możliwych (zał. 2)

·        „Odgadywanie postaci i tytułu na podst. opisu „(zał. 3)

PRZERYWNIK  - „Piosenka o Andersenie” (śpiewa publiczność)

KOLEJNE ZADANIA

·        „Kalamburki „ (wybrane osoby z publiczności losują tytuł baśni do przedstawienia za pomocą gestu przeciwnej drużynie, potem na odwrót – wszystkie zadania w oparciu o 6 przygotowanych baśni)

·        „Rozpoznawanie tytułu baśni na podstawie przygotowanego fragmentu” (zał. nr 4)

·        „Układanie na czas puzzli z ilustracją wylosowanej baśni” (wcześniej przygotowany jest duży obrazek wybranej baśni pocięty w kawałki);

·        „Rekwizyt i tytuł „(dopasowywanie zgromadzonych na osobnym stoliku,  ponumerowanych od 1 – 10 rekwizytów do określonej baśni – zał. nr 5)

·        „Pytania do publiczności”- (wróżki zadają pytania publiczności z możliwością odpowiedzi jedynie: TAK lub NIE) – zał. nr 6

·        Na zakończenie recytacja przez liderów zespołów wiersza  pt. „Ja dziękuje Panu…”

·        Podsumowanie wyników i ogłoszenie zwycięzców.

 

Małgorzata Jeziorna – nauczyciel bibliotekarz w SP 6 w Olsztynie

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin