tekst_jednolity_Regulamin.docx

(41 KB) Pobierz

Załącznik do zarządzenia nr 83 Rektora UŁ z dnia 07.06.2011 r.

 

 

 

REGULAMIN PRZYDZIELANIA I KORZYSTANIA Z MIEJSC W DOMU STUDENTA UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

 

 

ROZDZIAŁ I

PRZEPISY OGÓLNE

1.    Regulamin przydzielania i korzystania z miejsc w domu studenta Uniwersytetu Łódzkiego, zwany dalej „Regulaminem”, został sporządzony na podstawie art. 66 ust. 1 i 2 w związku z art. 14 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164 poz.1365 z późn. zm.).

2.    Użyte w Regulaminie określenia oznaczają

1)                  – Uniwersytet Łódzki,

2)    Rektor               – Prorektor ds. studenckich i toku studiów,

3)    COS-SBS               – Centrum Obsługi Studenta – Sprawy Bytowe Studentów,

4)    DS               – dom studenta,

5)    WRS               – Wydziałowa Rada Samorządu odpowiednio studentów i doktorantów,

6)    URS               – Uczelniana Rada Samorządu odpowiednio studentów i doktorantów,

7)    WKS               – Wydziałowa Komisja Stypendialno-Socjalna odpowiednio studentów i doktorantów,

8)    UKS               – Uczelniana Komisja Stypendialno-Socjalna odpowiednio studentów i doktorantów,

9)    Mieszkaniec – osoba uprawniona do zamieszkania w DS,

10) RM               – Rada Mieszkańców,

11) ROA               – Rada Osiedla Akademickiego,

12) BWZ               – Biuro Współpracy z Zagranicą,

13) SJPdC              – Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców.

3.    DS-y są integralną częścią UŁ. Niniejszy Regulamin określa zasady przydzielania miejsc, prawa i obowiązki mieszkańców DS UŁ, zasady kwaterowania, odpłatności oraz przepisy porządkowe zapewniające prawidłowe funkcjonowanie każdego DS UŁ.

4.    DS jest przeznaczony dla zaspokojenia potrzeb w zakresie zamieszkania, nauki i wypoczynku uprawnionych do tego osób.

5.    DS-y oraz obiekty im towarzyszące stanowią własność UŁ i winny być przedmiotem szczególnej ochrony i troski mieszkańców, wyrażających się w dbałości o utrzymanie ich w należytym stanie i porządku.

6.    Mieszkańcy DS reprezentowani są przez RM.

7.    Mieszkańcy Osiedla Akademickiego UŁ reprezentowani są przez ROA.

8.    Administracją DS kieruje kierownik DS, który podlega dyrektorowi Centrum Obsługi Studenta zgodnie z określonym w Regulaminie Organizacyjnym UŁ zakresem działania.

9.    Kierownik DS jest zobowiązany do wywieszenia w miejscu ogólnodostępnym niniejszego Regulaminu i obowiązujących zarządzeń władz UŁ dotyczących funkcjonowania DS.

10. Każdego roku Rektor dokonuje podziału puli miejsc dostępnych w DS. Pula uwzględnia miejsca dla Polaków - studentów UŁ, słuchaczy SJPdC oraz cudzoziemców - studentów UŁ ((w tym przyjeżdżających do UŁ w ramach wymian międzynarodowych (umowy partnerskie) oraz programów i porozumień UŁ z innymi podmiotami zagranicznymi np. Erasmus Mundus, Fullbright, Młodzi Naukowcy etc.))

 

ROZDZIAŁ II

ZASADY PRZYDZIELANIA MIEJSC W DS

A.    TRYB DLA POLAKÓW – STUDENTÓW UŁ

1.    Pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca w DS przysługuje studentowi lub doktorantowi studiów stacjonarnych, któremu codzienny dojazd do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie i który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej.

2.    Trudną sytuację materialną ustala się na podstawie dokumentacji określonej w załączniku nr 6 do Regulaminu pomocy materialnej dla studentów i doktorantów UŁ.

3.    Miejsce w DS jest przyznawane na czas trwania stacjonarnych studiów odpowiednio pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, jednak ażeby zachować określone miejsce na kolejny rok akademicki należy złożyć w terminie określonym w załączniku nr 1, wniosek o rezerwację tego miejsca w siedzibie COS-SBS. Osoba, której przyznano miejsce w DS ma prawo mieszkać w DS od 1 października do ostatniego dnia letniej sesji egzaminacyjnej określonego w Zarządzeniu o podziale roku akademickiego.

3a.   Rezerwacji miejsca w danym DS na kolejny rok akademicki może dokonać tylko ta osoba, która zamieszkiwała w nim nie krócej niż 2 miesiące w roku akademickim poprzedzającym rok, którego dotyczy rezerwacja.

4.    Miejsce w DS jest przyznawane na rok akademicki osobom kształcącym się na studiach niestacjonarnych odpowiednio pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich, jednakże tylko wtedy, gdy po przydzieleniu miejsc osobom kształcącym się na studiach stacjonarnych pozostaną wolne miejsca. Nie ma możliwości rezerwacji tego miejsca na kolejne lata studiów. Osoba, której przyznano miejsce w DS ma prawo mieszkać w nim od 1 października do ostatniego dnia letniej sesji egzaminacyjnej określonego w Zarządzeniu o podziale roku akademickiego.

5.    Miejsca w DS UŁ przydzielane są na wniosek studenta/doktoranta UŁ. Wzór wniosku o przydzielenie/rezerwację miejsca w DS, a także o zamianę DS określony został w załączniku nr 2 do niniejszego Regulaminu.

6.    Miejsce oraz terminy składania wniosków o przydzielenie/rezerwację miejsca w DS oraz zamianę DS określone zostały w załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu.

7.    Miejsca w DS przyznaje Rektor.

8.    Rektor na pisemny wniosek WRS i URS przekazuje uprawnienia, komisjom WKS i UKS, o których mowa w ust. 9. W skład WKS i UKS wchodzą członkowie komisji stypendialnych WKS-S i UKS-S.

9.    Miejsce w DS przydziela w I turze - WKS, a w II turze - odwoławczej i po rozpoczęciu roku akademickiego – UKS. W przypadku niepowołania komisji - Rektor.

10. Niezebranie się komisji, o których mowa w ust. 9 przez okres jednego miesiąca skutkuje przejęciem kompetencji komisji przez Rektora.

11. Przy przydzielaniu miejsc do DS komisja bierze pod uwagę następujące kryteria:

a)    dochód netto w skali miesiąca przypadający na jednego członka rodziny,

b)    odległość od miejsca zamieszkania,

c)     szczególne sytuacje: np. sieroctwo, niepełnosprawność,

d)    udokumentowaną przewlekłą chorobę,

e)    pozostawanie studentem lub doktorantem studiów stacjonarnych.

1.        

12. Miejsca w jednym pokoju dwuosobowym dla osób płci przeciwnej Rektor może przyznać:

a)    studentom, którzy przed wydaniem decyzji o przyznaniu miejsca w DS zawarli małżeństwo,

b)    studentom, którzy przedstawią zaświadczenie z USC o terminie zawarcia małżeństwa, a w przypadku małżeństwa kanonicznego przed duchownym – zaświadczenie wydane przez właściwego reprezentanta kościoła lub związku wyznaniowego,

c)     studentom mającym wspólne dzieci,

d)    innym studentom w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach.

13. Mieszkaniec DS zamierzający zamienić miejsce w dotychczasowym DS na miejsce w innym DS zobowiązany jest dostarczyć do COS-SBS w terminie określonym w załączniku nr 1 wniosek o zamianę DS.

14. Osoba, której nie zostało przyznane miejsce w DS z powodu braku miejsc, zostaje umieszczona na liście rezerwowej. Lista rezerwowa sporządzana jest w oparciu o te same kryteria, co lista osób, którym miejsca przyznano. Osobom z listy rezerwowej przyznaje się miejsca w miarę zwalniania się miejsc w DS.

15. UKS rozpatruje odwołania od decyzji WKS w sprawie odmowy przyznania miejsca w DS. W przypadku niepowołania komisji – odwołania od decyzji WKS rozpatruje Rektor.

16. Na wniosek, złożony w COS-SBS do 15 czerwca, okres zamieszkania może być przedłużony na czas wakacji. Decyzje w tym zakresie podejmuje UKS (Rektor UŁ). Pierwszeństwo w zakwaterowaniu mają studenci zamieszkujący w danym DS w ciągu roku akademickiego.

17. Przed rozpoczęciem kolejnego stopnia studiów procedurę o przyznanie miejsca w DS rozpoczyna się od początku. Zasady określone w Rozdziale II stosuje się odpowiednio.

18. Potwierdzeniem, że student będzie korzystał z przyznanego miejsca w DS UŁ jest:

a)    dokonanie opłaty rezerwacyjnej do 21 września w przypadku decyzji podjętych w czerwcu lub we wrześniu oraz

b)    przekazanie potwierdzenia dokonanej opłaty do administracji danego DS do 23 września.

Opłata rezerwacyjna podlega zaliczeniu na poczet odpłatności za korzystanie z miejsca w DS w październiku.

19. Osoby, którym przyznano miejsce w DS po 20 września, na podstawie listy bądź skierowania, zobowiązane są do wniesienia opłaty w ciągu 7 dni od dnia przyznania miejsca oraz do niezwłocznego przekazania potwierdzenia dokonania wpłaty do administracji danego DS.

20. Skierowanie do DS, o którym mowa w pkt 19 ważne jest przez okres 7 dni od daty jego wystawienia.

21. Zasady i terminy wnoszenia opłat oraz wysokość stawek za miejsce w danym DS określa załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.

22. Z dniem 1 października, wolne miejsca w DS zostają zaoferowane studentom uczelni łódzkich, chcącym zamieszkać w DS UŁ. Miejsca są przyznawane według kolejności złożonych podań. DS przydziela UKS.

23. Rektor UŁ ma prawo do przyznania miejsc w DS na podstawie umów międzyuczelnianych studentom innych uczelni.

 

 

A 1. TRYB DLA CUDZOZIEMCÓW – STUDENTÓW UŁ

 

1.     Cudzoziemcy podejmujący studia w UŁ, ubiegający się o miejsce w DS po raz pierwszy, składają dokumenty w BWZ w formie i terminach ustalonych przez BWZ. Cudzoziemcy – słuchacze SJPdC, ubiegający się o miejsce w DS po raz pierwszy, składają dokumenty w SJPdC w formie i terminach ustalonych przez SJPdC.

2.     Kontynuujący studia w UŁ studenci-cudzoziemcy oraz słuchacze SJPdC, mieszkający w 14 DS, wniosek o rezerwację DS na kolejny rok akademicki składają w administracji 14 DS w terminie określonym w Załączniku nr 1 do Regulaminu przydzielania i korzystania z miejsc w domu studenta Uniwersytetu Łódzkiego (tj. do dnia 21 maja). Administracja 14 DS na podstawie przyjętych dokumentów sporządza dwie zbiorcze listy osób oddzielnie dla studentów -  cudzoziemców UŁ i dla słuchaczy SJPdC i przekazuje je niezwłocznie do BWZ i do SJPdC celem uwzględnienia przy sporządzaniu przez te jednostki zbiorczej listy uprawnionych do zakwaterowania w 14 DS w danym roku akademickim (w związku z zapisem Rozdział III A pkt 1).

3.     Sporządzone oddzielnie przez BWZ i SJPdC zbiorcze listy uprawnionych do zakwaterowania należy przekazać do danego DS nie później niż 2 dni przed rozpoczęciem kwaterowania. Lista musi zawierać Imię i Nazwisko studenta-cudzoziemca / słuchacza SJPdC, numer albumu lub datę urodzenia w przypadku nieposiadania przez studenta numeru albumu, wydział, kraj pochodzenia.

4.     Studenci-cudzoziemcy UŁ mieszkający w danym roku akademickim w DS innym niż 14, wniosek o rezerwację miejsca na kolejny rok akademicki składają w BWZ. Zapis pkt 3 stosuje się odpowiednio.

5.     Przy przydzielaniu DS uwzględnia się zasady określone w Rozdziale II część A pkt 3 z zastrzeżeniem, że wnioski należy składać odpowiednio w administracji 14 DS lub BWZ. Zapisy pkt 3a, 12, 17 zd. 1, 18-21 określone w Rozdziale II część A stosuje się odpowiednio do cudzoziemców – studentów UŁ oraz słuchaczy SJPdC.

6.     Tryb określony w pkt 2-4 stosuje się odpowiednio w przypadku studentów - cudzoziemców i słuchaczy SJPdC, ubiegających się o zakwaterowanie w danym DS UŁ na okres wakacji z zastrzeżeniem, że wnioski składa się w terminie do 15 czerwca.

7.     BWZ w ramach przyznanej puli miejsc w danych DS może dokonać na wniosek cudzoziemca – studenta UŁ zamiany DS. Wniosek o zamianę DS składa się w BWZ. O zamianie DS należy poinformować w formie pisemnej studenta oraz administrację określonego DS z uwzględnieniem zapis pkt 3.

8.     Cudzoziemiec – student UŁ lub słuchacz SJPdC, któremu nie zostało przyznane miejsce w DS z powodu braku miejsc zostaje umieszczony na liście rezerwowej. Lista rezerwowa sporządzana jest odpowiednio przez BWZ / SJPdC. Osobom z listy rezerwowej przyznaje się miejsca w miarę zwalniania się miejsc w DS z uwzględnieniem zapisu Rozdział I pkt 10.

9.     Z dniem 30 października niewykorzystana przez BWZ lub SJPdC pula miejsc, o której mowa w Rozdziale I pkt 10 jest przekazywana do dyspozycji Rektora.

 

 

B. KAUCJE

 

1.    Cudzoziemcy, którzy uzyskali prawo do zakwaterowania w DS zobowiązani są najpóźniej w dniu zakwaterowania wnieść kaucję gwarancyjną (zwaną dalej kaucją) w wysokości określonej w załączniku nr 3 do Regulaminu.

2.    Kaucję wpłaca się za pokwitowaniem właściwemu pracownikowi DS.

3.    Kaucja służy zabezpieczeniu pokrycia kosztów naprawy ewentualnych szkód wyrządzonych w przekazanym do użytku pokoju/DS oraz naprawy mienia stanowiącego jego wyposażenie, z wyjątkiem kosztów napraw wynikających z bieżącego użytkowania.

4.    Kierownik DS lub upoważniony przez niego pracownik zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji osób wpłacających kaucję oraz do rozliczania wyrządzonych przez te osoby szkód.

5.    Rozliczenie kaucji może nastąpić nie wcześniej niż z upływem terminu zakwaterowania po komisyjnym przekazaniu majątku DS oddanego w użytkowanie.

6.    Komisję, której zadaniem jest ocena stanu technicznego lokalu oraz mienia znajdującego się na jego wyposażeniu, jak również dokonanie wyceny ewentualnych szkód, powołuje kierownik DS.

7.    W skład komisji wchodzą: kierownik DS, powołany przez niego pracownik DS oraz jeden członek RM.

8.    Wyceny szkód dokonuje się w oparciu o wysokość kosztów, jakie należy ponieść w celu przywrócenia stanu sprzed powstania szkody.

9.    Po komisyjnym przejęciu majątku kierownik DS lub uprawniony pracownik przekazuje do Działu Księgowości UŁ indywidualne rozliczenie kaucji według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu. Dział Księgowości potwierdza fakt wpłaty kaucji na konto DS i przekazuje dokument rozliczenia do kasy UŁ w celu realizacji zwrotu.

10. Jeżeli wartość wyrządzonych szkód przekracza kwotę wpłaconej kaucji, wynikająca różnica nie jest wymagalna, o ile nie przekracza 10% tej kaucji.

11. Wykwaterowanie dokonane z pominięciem procedury komisyjnego zdania majątku powoduje utratę kaucji.

 

ROZDZIAŁ III

 

ZASADY KORZYSTANIA Z MIEJSC W DS.

 

A.    PRZEPISY PORZĄDKOWE

 

1.    Zakwaterowania osoby uprawnionej dokonuje administracja DS na podstawie skierowania albo listy osób uprawnionych do zakwaterowania sporządzonej odpowiednio przez COS-SBS, Biuro Współpracy z Zagranicą, Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców.

2.    Osoba zgłaszająca się do zakwaterowania jest zobowiązana wypełnić i podpisać:

a.     formularz zgłoszenia pobytu czasowego (dr...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin