Konspekt zajęć dla klasy II SP.doc

(30 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA KLASY II SZKOŁY PODSTAWOWEJ

          KONSPEKT ZAJĘĆ DLA KLASY II SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

 

Temat: „Nasze zabawy, rymowanki i wesołe wyliczanki”

Klasa II

Czas: 2 godz.

 

 

Cele operacyjne:

- dziecko układa rytmicznie i czyta własne rymowanki

- wykonuje obliczenia na podstawie czterech podstawowych działań

- umie wykorzystać wyliczanki w zabawach ruchowych, zespołowych

- sprawnie biega i skacze

 

Metody:

 

Formy:

Indywidualna, grupowa

 

Pomoce dydaktyczne:

Piłka, skakanka, wiersz M. Terlikowskiej „Kto potrafi?”, podręcznik do j. polskiego, zeszyt ćwiczeń do j. polskiego, kartki, nożyczki

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawy ze słowem „Tworzymy rymy” – rozgrzewka umysłowa.

Wyjaśnienie dzieciom co to znaczy, że wyrazy się rymują. Nauczyciel zapisuje na tanlicy 2 rymujące się wyrazy: kotek – płotek i podkreśla rymujące się części wyrazów – otek. Podaje uczniom, że rymujące się wyrazy powinny mieć tę samą ostatnią sylabę i samogłoskę z przedostatniej sylaby – o + tek.

Uczniowie siedzą w kręgu, rzucają do siebie piłkę i mówią dowolny wyraz, dziecko które łapie piłkę, tworzy rym do podanego wyrazu, rzuca piłkę do wybranej osoby i podaje jej swoje słowo do którego trzeba ułożyć rym.

2. Recytowanie przez nauczyciela wiersza M. Terlikowskiej „Kto potrafi?”

Dzieci stoją w kole a nauczyciel w środku koła obraca się wokół własnej osi i kręci tzw. „szczurem” – czyli skakanką, recytując wiersz. Dzieci przeskakują nad skakanką. Po kilku powtórzeniach dzieci włączają się do recytacji wiersza.

3. Czytanie z podręcznika tekstu „Nasze zabawy, rymowanki, wyliczanki”.

Indywidualne, głośne i rytmiczne czytanie przez chętne dzieci wiersza „Kto potrafi?” i „Nasze zabawy…”S. Grochowiaka. Recytowanie innych znanych dzieciom rymowanek lub wyliczanek oraz wyjaśnienie jak dzieci rozumieją wyraz wyliczanka a jak rymowanka.

4. Rozmowa na temat sytuacji, w jakich korzystamy z rymowanek i wyliczanek.

Swobodne wypowiedzi uczniów a następnie układanie melodii do podanej w zeszycie ćwiczeń wyliczanki. Podanie dowolnej wyliczanki i sposobu jej wykorzystania w zabawie.

5. Swobodne układanie rymów do podanych wyrazów, tworzenie krótkich rymowanek i wyliczanek.

Szukanie przez uczniów rymów w wyliczankach. Następnie dzieci dopisują wyrazy, które rymują się z podanymi. Pisanie z pamięci krótkich rymowanek.

6. Pisanie wyrazów z „ó” niewymiennym – praca indywidualna z zeszytem ćwiczeń.

7. Zabawa „Kotylion słowny”

Na małych karteczkach dzieci wypisują tytuły książek, bajek lub też znane przysłowia itp. Później dzieci rozcinają kartki na pół. Nauczyciel miesza karteczki ze sobą a dzieci losują kartki. Zadaniem uczniów jest odnalezienie drugiej połowy kartki którą wylosowali.

8. Gry i zabawy na boisku szkolnym z wykorzystaniem wyliczanek.

Zabawa ruchowa „Ślimak” – dzieci stoją w luźnej gromadce, wśród nich jest „berek”. „Berek” biega za uczestnikami zabawy, którzy uciekają w różne strony. Schwytane dziecko kuca, opuszcza głowę do kolan i „wystawia rogi” (2 wskazujące palce). „Berek” recytuje rymowankę:

Ślimak, ślimak pokaż rogi

Dam Ci sera na pierogi

Po tych słowach schwytane dziecko zostaje „berkiem”.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin