SPORT TO ZDROWIE.doc

(39 KB) Pobierz
KONSPEKT DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO PROWADZONEJ 07

 

KONSPEKT DO LEKCJI WYCHOWAWCZEJ.

 

 

Temat lekcji: Sport to zdrowie!

 

Cele lekcji:

 

·        dydaktyczny:

- uświadomienie znaczenia sportu w życiu człowieka,

- charakterystyka różnych dyscyplin sportowych,

- poznanie wpływu zarówno odżywiania, jak i higieny,

- uświadomienie zagrożeń jakie wynikają z prowadzenia niezdrowego stylu życia

·        wychowawczy:

- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,

- integracja uczniów,

- wyrabianie wrażliwości na prowadzenie zdrowego trybu życia

Metody kształcenia:

- pogadanka,

- rozmowa,

- zajęć praktycznych.

 

Forma organizacji lekcji:

- praca zespołowa,

- praca grupowa,

- praca indywidualna.

 

Środki i materiały dydaktyczne:

- tablica,

- kartki z wyrazami: sport, higiena, odżywianie.

 

Bibliografia:

·        merytoryczna:

1)     www.sporciak.com.pl,

2)     www.sport-to-zdrowie.com.pl.

 

·        metodyczna:.

1)     Wincenty Okoń, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 2003.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogniwa lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

 

WPROWADZENIE

 

1. Sprawy organizacyjne.

 

2. Pogadanka z uczniami na temat sportu. Pytania:

- Kto lubi sport i dlaczego?

- Jaki sport uczniowie uprawiają?

 

3. Prowadząca zapisuje temat lekcji: Sport to zdrowie!

 

 

Czas przeznaczony na tę część:

ok. 10 min.

 

OPRACOWANIE

 

4. „Burza mózgów”. Uczniowie podają argumenty przemawiające za tym, że „sport to zdrowie” oraz kontrargumenty odnoszące się do tej tezy.

 

5. Prowadząca zapisuje wszystkie pomysły.

 

6. Omówienie innych kwestii dotyczących prowadzenia zdrowego stylu życia.

 

7. Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy, rozdaje im kartki z odpowiednim wyrazem (odżywianie, sport, higiena).

 

8. Zadanie dla grup: ułóżcie hasło apelujące o prowadzenie zdrowego stylu życia związanego z wyrazem na kartce.

 

9. Uczniowie odczytują rezultaty pracy w grupach.

 

10. Praca indywidualna. Zadanie dla uczniów: opracuj "receptę" na zdrowie.

 

11. Wybrani uczniowie odczytują swoje prace.

 

12. Prowadząca przykleja na tablicy zdjęcia: Adama Małysza, Justyny Kowalczyk, Roberta Kubicy, Agnieszki Radwańskiej, Roberta Korzeniowskiego.

 

13. Wybrani uczniowie przedstawiają sylwetkę powyższych sportowców.

 

14. Prowadząca uzupełnia wiedzę uczniów. Zwraca uwagę na styl życia i cechy sportowców

 

15. Uczniowie zapisują na tablicy cechy dobrego sportowca.

 

 

Czas przeznaczony na tę część:

ok. 20-25 min.

 

 

UTRWALENIE

 

16. Podsumowanie lekcji.

 

17. Wspólne stworzenie harmonogramu dnia człowieka prowadzącego zdrowy styl życia.

 

18. Zapisanie go na tablicy.

 

 

Czas przeznaczony na tę część:

ok. 10 min.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin